-
2440/646Lyngby
Nes Lerpa: Uden titel, 1987. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/649Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden, 74/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/651Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): “La femme fatale”, 1993. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71×52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/652Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Højfjeldet". Sign. monogram. Mixed media på papir. Bladstørrelse 46 x 58. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/653Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Fugle ved havet". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 38 x 51. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/654Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/655Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. 39/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 64,5 × 49,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/657Lyngby
Christian Schmidt-Rasmussen: Uden titel. Sign. Mixed media collage. Bladstørrelse 55 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/661Lyngby
Anker Hoffmann: “Nina”. Sign. monogram AH 64, B7. Patineret bronze. H. inkl. sokkel 43.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/663Lyngby
Sten Lykke Madsen: Uden titel. Sign. Sten. Keramisk relief monteret på plade. 23,5x31.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/664Lyngby
Eva Sørensen: Uden titel, 66. Objekt i to dele. Sign. Eva S. Keramik. Udført hos Kähler. H. 13. B. 19. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/665Lyngby
Sten Lykke Madsen: Fabeldyr. Sign. Sten, Bing & Grøndahl. Polykromt dekoreret stentøj. H. 37.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/678Lyngby
Kehnet Nielsen: Komposition, 2003. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/680Lyngby
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Diam. 72.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/682Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie og akvarel på papir, monteret på lærred. 60x43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/683Lyngby
Torvald Westergaard: Siddende dreng. Sign. T.W. 1940-43. Broget marmor. H. 47. L. 53. D. 29.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/684Lyngby
Henry Heerup: Komposition. Sign. Heerup. Litograf i farver. Lysmål 36,5x50.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/685Lyngby
J. F. Willumsen: "Roald Amundsen og hans 4 fæller paa Sydpolen...". Sign. JFW 1912. Plakette af messing. 15x17.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/686Lyngby
Pablo Picasso: “L'Ecuyère”, 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 55 × 69.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/687Lyngby
Frans Kannik: Uden titel. Sign. Frans Kannik 2004. Olie på lærred. 61 x 149.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/688Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: "Seereise II". Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/689Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 98 og 99. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 52 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/690Lyngby
Karl Bovin: Landskab med lette skyer. Sign. Karl Bovin 1960. Olie på lærred. 72 x 102.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/691Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 77 x 105.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/692Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse. 23x31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/693Lyngby
Poul Ekelund: Model. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 64 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/694Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 41. Olie på lærred. 81 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/695Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Landskab, 1957. Sign. HN. Olie på lærred. 82 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/698Lyngby
Kay Christensen: Komposition. Sign. Kay C. Olie på lærred. 93 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/702Lyngby
Sven Hauptmann: Mixed media, collage på træplade. Sign. Svend Hauptmann 72. 49x34.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/703Lyngby
Kai Nielsen: Moder med barn. Usign. Patineret metal. H. 15.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/704Lyngby
Otto Pedersen: Stående kvindelig figur. Sign. Otto P. Udskåret træ. H. 25,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/705Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin 44. Olie på lærred. 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/706Lyngby
Yan Kai Nielsen: Uden titel. Sign. Yan, 3/6. Bronze. Sokkel af træ. H. ekskl. sokkel 18.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/709Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Collage og mixed media på kraftigt papir. Lysmål 67x67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/710Lyngby
Johannes Carstensen: Landskab. Sign. Johs C. Olie på lærred. 80 x 102.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/711Lyngby
Per Bak Jensen: Uden titel, 96. Sign. Per Bak Jensen 96. Fotogravure. Bladstørrelse 58x68.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/712Lyngby
Harald Sonesson: Rasmus Klump og vennerne. Fire kompositioner. Tre sign. Pen og vandfarve på papir. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/713Lyngby
William Hansen: "Min gamle lampe" Sign. monogram 59. Olie på masonit. 74x93.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/714Lyngby
Niels Erik Skovballe: "“Icon Ican Bear”. Sign. monogram 2013. Olie på plade. 21×21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/715Lyngby
Niels Erik Skovballe: "Citron" og "Et skår". To kompositioner. Olie på plade. 13,5x14 og 16,5x17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/717Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. Köpcke 97. Collage på papir. Bladstørrelse 32×50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/718Lyngby
Christine Swane: Opstilling. Tryksign. CSw 1955. Litografi i farver. Lysmål 72x56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/720Lyngby
Madeleine Berkheimer, Roy Stuart: "Mandy with Delectable Doris no. 2". Ed. 1/1. C.print. Visible size 29 x 19 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/726Lyngby
David LaChapelle: Artists and Prostitutes. Cologne: Taschen Verlag 2005. 1st ed. Limited to 2500 copies, this #2465.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/727Lyngby
Albert Naur: Nøgenstudie. Sign. Naur 1928, bagrunden ændret 1958. Olie på lærred. 66 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/728Lyngby
Preben Hornung: "I min have", 1976. Sign. monogram med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47x41.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/729Lyngby
Jais Nielsen: Kysset. Sign. Jais 34. Kul på papir. Lysmål 59x47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/731Lyngby
Hans J. Wegner: “Kina stolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet naturskind. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/732Lyngby
Sven Dalsgaard: “Port-portræt”, 1980. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 57x48.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/733Lyngby
Andreas Wargenbrant: “Please love me”. Stemplet med W, 15/25. Grønpatineret bronze. H. 39.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/735Lyngby
Johannes Carstensen: Uden titel. Sign. Johs. C. Olie på lærred. 95 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/736Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 45. Olie på lærred. 100 x 130.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/737Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. monogram, 5/35. Patineret bronze. H. 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/738Lyngby
Arne Heuser: "Signal", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 125 x 125.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/739Lyngby
Niels Helledie: Portalformet vægrelief. Usign. Delvis glaseret stentøj. H. 19. B. 16.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/740Lyngby
Richard Mortensen: “Bourgogne”, 1990. Sign. Serigrafi i farver. Lysmål 134 x 107.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/741Lyngby
Dansk møbeldesign: Cirkulært sofabord af mahogni. Top ilagt blå kakler. H. 52. Diam. 120.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/742Lyngby
Lis Hooge-Hansen: Mor og barn. Sign. L. H-H. 68, I/VII. Blankpoleret bronze på base af granit. H. 64. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/743Lyngby
Erik Heide: "Dyret", 1982. Betegnet Erik Heide. Sten monteret på hvid marmor base. Inkl. base 54 x 57 x 30.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/744Lyngby
Karl Larsen: Motiver fra Christiansø. Fem kompositioner. Blyant, akvarel, oliekridt og gouache på papir. 30 x 44,5 - 45 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/745Lyngby
Niels Helledie: Kristi ansigt, Usign. Glaseret stentøj. H. 12.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: