-
2440/742
Lis Hooge-Hansen: Mor og barn. Sign. L. H-H. 68, I/VII. Blankpoleret bronze på base af granit. H. 64. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/748
Misja Kristoffer Rasmussen: Ikaros. Sign. 1/6. Bronze. H. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/749Lyngby
Niels Helledie: Objekt. Usign. Stentøj. H. 13,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/751Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/752Lyngby
Børge Mogensen: Rektangulært sofabord af teak, opsat på let tilspidsende ben af eg med sprosser af jern.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/753Lyngby
Rud. Rasmussens Snedkerier: Entrémøbel af palisander og teak. H. 86. L. 60. D. 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/754Lyngby
Corneille: "Complicité". Sign. Corneille 98, E/A. Radering i farver. Bladstørrelse 48 x 35,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/755Lyngby
Erling Jørgensen: "10 Serigrafier". Alle sign. Erling Jørgensen 1957, 50/50. Bladstørrelse 20x14. Orig. omslag.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/757Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/758Lyngby
Frank Hammershøj: "I en lys have", 1972. Sign. FH. Olie på masonit. 69 x 84. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/759Lyngby
José Madureira Vasconcellos: "Erotiske Fragmenter/Pige og Faun". Sign. Mixed media på plade. 26 x 17.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/760Lyngby
Ole Schwalbe: "Neon", 87. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 98.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/761Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Jokkmokk. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/762Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/763Lyngby
Florian Köhler: "Arkadische Gesellschaft". Sign. Köhler 27 April 01. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/764Lyngby
Karl Åge Riget, Bent Karl Jacobsen, Arne Haugen Sørensen: "Samtale". Sign., 49/90. Serigrafi i farver. Lysmål 54 x 51.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/765Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/768Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/771Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/772Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Byparti. Sign. A.K.S - 65. Tusch på papir. Lysmål 20 x 29. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/776Lyngby
Sven Dalsgaard, Mogens Balle, Vilhelm Bjerke-Petersen, Wilhelm Freddie, m.fl.: "Spiralen" Fem kataloger. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/777Lyngby
Kähler: Stor balusterformet vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/778Lyngby
Asger Jorn, Ejler Bille, Carl-Henning Pedersen: "Cobra Bulletin" No. 1. Bruxelles 1949 med fire litografier i farver.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/779Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Komposition. Sign. URC. Gouache, akvarel og collage på papir. Lysmål 41 x 53.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/780Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/781Lyngby
“Vilhelm Lauritzen - En moderne arkitekt”. Sjælden udbudt monografi om Vilhelm Lauritzen.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/782Lyngby
Allan Bestle: "Hold dig munter". Sign. på bagsiden A. Bestle 12. Mixed media på træ. 38 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/783Lyngby
Allan Stabell: "Opstilling med flaske", 1990. Sign. og betitlet på bagsiden. Akryl på lærred. 97 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/785Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med hus, fugl og ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/786Lyngby
Børge Mogensen: “Øresund”. Kommode af eg og teak opsat på sokkel. Front med otte skuffer.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/787Lyngby
Oiva Toikka: En fuglefigur af rødt, blåt og klart glas med iriserende mønster. Udført hos Iittala. H. 17,5. L. 24,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/791Lyngby
Just Andersen: Lille bordlampe af patineret diskometal med firsidet, kanneleret korpus. H. 45,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/793Lyngby
Bjørn Wiinblad: Bordlampe af stentøj. Dekoreret med mørkeblå og mørkegrå glasurer samt med guldfarvede motiver.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/800Lyngby
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Diam. 72.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/805Lyngby
Kähler: Et par vaser af lertøj dekoreret med hhv. sortbrun og rødbrun stribet dekor på lys base. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/806Lyngby
Kähler: To vaser og to skåle af lertøj. Dekoreret med brune, sorte og grøne nuancer på lysegul base. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/809Lyngby
Svend Hammershøi: Vase af lertøj. Dekoreret med blå og brune glasurer på lysegul bund. H. 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/810Lyngby
Kähler: Vase af lertøj med dekor i mørkebrune nuancer på lysegul base. H. 29,8. Diam. ca. 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/811Lyngby
Kay Bojesen: En samling legetøj af lakeret bøg. Delvis stemplet Kay Bojesen. (12)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/812Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 42. Olie på lærred. 100 x 125.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/815Lyngby
Pierre Casenove: Et par skulpturelle bordlamper af forgyldt metal. H. ekskl. fatning 34,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/816Lyngby
Jens H. Quistgaard: “Xylofon”. Serveringsbakke af riopalisander med flade lameller og runde håndtag.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/821Lyngby
Stockholms Läns Hemslöjdförening: Håndvævet tæppe af uld i “gobeläng” teknik. L. 216. B. 146,5.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/834Lyngby
Ray Eames, Charles Eames: “Soft Pad”. Højdejustérbar, højrygget kontorstol på hjul. Forkromet stel af metal.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/837Lyngby
Fiam: Spisebord af klart glas. Udført og mærket hos Fiam, Italien. H. 73. L. 199. D. 114.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/849Lyngby
Carl Malmsten: “Samsas”. Et par fritstående tre-pers. sofaer med ben af bejdset bøg. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/850Lyngby
Ole Wanscher: Dækketøjsskab af mahogni. Profileret front med to døre og fire skuffer.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/851Lyngby
Kurt Østervig: Sæt på tre indskudsborde af palisander. To borde ilagt sort formica. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/854Lyngby
Bernt: Et par bergere med stel af elm, sider og ryg med fransk flet. Sæde med patineret rødbrunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/855Lyngby
“PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med overskærm og fatningshus af kobber, mellem- og underskærm af flerlags opalglas.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/856Lyngby
Dansk møbeldesign: Fem hylder, heraf fire af bøg og en af mahogni. Vægbeslag af bøg. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/857Lyngby
Pierre Paulin: "Pacha". Sofa med stel af lakeret træ. Betrukket med grønt velour. H. 65. L. 231. D. 85.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/858Lyngby
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: “Tulip”. Armstol med trepas drejestel af stål. Betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/859Lyngby
Svensk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af massiv fyrretræ. H. 42. L./B. 110.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/860Lyngby
Arne Jacobsen: “AJ”. Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/861Lyngby
O. Schjøll & B.K. Handest: Kiste af teak med messingbeslag, monteret med strop af kernelæder. H. 42. L. 86. B. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/862Lyngby
Birte Iversen: Lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/866Lyngby
Piet Hein: Et sæt på fem barstole af forkromet stål med fod af aluminium. Betrukket med hhv. sort og brunt skind. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/867Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par kubusformede borde af mahogni. H. 35. L. 34. B. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/868Lyngby
Robert Dudley: "BL7". Et par væglamper af forkromet metal. Skærm af beige farvet metal. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/869Lyngby
Svend Aage Holm Sørensen: Standerlampe af sortlakeret metal med mosaikker af blåt glas, opsat på base af sortmalet træ.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/870Lyngby
Poul Kjærholm: “PK-52A”. A table with black lacquered steel frame and black stained oak top. H. 72. L. 141,5. B. 85.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud: