-
2440/718Lyngby
Christine Swane: Opstilling. Tryksign. CSw 1955. Litografi i farver. Lysmål 72x56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/719Aarhus
Nils Kähler: Bordlampe af lertøj, dekoreret med blållig glasur. Sign. Nils, HAK. Udført hos Kähler. H. eksl. fatning 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/720Lyngby
Madeleine Berkheimer, Roy Stuart: "Mandy with Delectable Doris no. 2". Ed. 1/1. C.print. Visible size 29 x 19 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/721Aarhus
Thomas Gertz Andersson: Objekt. Sign. TGA 01. Delvist patineret og poleret bronze på base af granit. H. inkl. base 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/722Aarhus
Henry Kjærnulf: Sæt på seks spisebordsstole af eg. Betrukket med stribet uld. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/723Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger og to skuffer. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. H. 127. B. 196. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/724Aarhus
Eva Brandt: Gulvvase af stentøj, dekoreret med mat lys og sort glasur. Sign. Unik. H. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/725Aarhus
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med skærme af opalglas. Diam. 67.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/726Lyngby
David LaChapelle: Artists and Prostitutes. Cologne: Taschen Verlag 2005. 1st ed. Limited to 2500 copies, this #2465.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/727Lyngby
Albert Naur: Nøgenstudie. Sign. Naur 1928, bagrunden ændret 1958. Olie på lærred. 66 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/728Lyngby
Preben Hornung: "I min have", 1976. Sign. monogram med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47x41.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/729Lyngby
Jais Nielsen: Kysset. Sign. Jais 34. Kul på papir. Lysmål 59x47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/730Aarhus
Poul Henningsen: "Kuglelamel". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 40. Diam. 38.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/731Lyngby
Hans J. Wegner: “Kina stolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet naturskind. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/732Lyngby
Sven Dalsgaard: “Port-portræt”, 1980. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 57x48.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/733Lyngby
Andreas Wargenbrant: “Please love me”. Stemplet med W, 15/25. Grønpatineret bronze. H. 39.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/734Aarhus
Uffe Christoffersen: "Tiger", 1992. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen. Olie på lærred. 50 x 38.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/735Lyngby
Johannes Carstensen: Uden titel. Sign. Johs. C. Olie på lærred. 95 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/736Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 45. Olie på lærred. 100 x 130.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/737Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. monogram, 5/35. Patineret bronze. H. 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/738Lyngby
Arne Heuser: "Signal", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 125 x 125.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/739Lyngby
Niels Helledie: Portalformet vægrelief. Usign. Delvis glaseret stentøj. H. 19. B. 16.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/740Lyngby
Richard Mortensen: “Bourgogne”, 1990. Sign. Serigrafi i farver. Lysmål 134 x 107.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/741Lyngby
Dansk møbeldesign: Cirkulært sofabord af mahogni. Top ilagt blå kakler. H. 52. Diam. 120.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/742Lyngby
Lis Hooge-Hansen: Mor og barn. Sign. L. H-H. 68, I/VII. Blankpoleret bronze på base af granit. H. 64. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/743Lyngby
Erik Heide: "Dyret", 1982. Betegnet Erik Heide. Sten monteret på hvid marmor base. Inkl. base 54 x 57 x 30.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/744Lyngby
Karl Larsen: Motiver fra Christiansø. Fem kompositioner. Blyant, akvarel, oliekridt og gouache på papir. 30 x 44,5 - 45 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/745Lyngby
Niels Helledie: Kristi ansigt, Usign. Glaseret stentøj. H. 12.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/746Aarhus
Johannes Hofmeister: Kystparti med figur og huse i forgrunden. Sign. JH. Olie på lærred. 95 x 134,5.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/747Lyngby
Erik Dietman: "Resan til Odessa". Sign. Mappe med 24 dobbeltark. 28 x 38. I original kasse. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/748Lyngby
Misja Kristoffer Rasmussen: Ikaros. Sign. 1/6. Bronze. H. 23.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/749Lyngby
Niels Helledie: Objekt. Usign. Stentøj. H. 13,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/750Aarhus
Mogens Hertz: Nøgen model. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 121 x 74.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/751Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/752Lyngby
Børge Mogensen: Rektangulært sofabord af teak, opsat på let tilspidsende ben af eg med sprosser af jern.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/753Lyngby
Rud. Rasmussens Snedkerier: Entrémøbel af palisander og teak. H. 86. L. 60. D. 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/754Lyngby
Corneille: "Complicité". Sign. Corneille 98, E/A. Radering i farver. Bladstørrelse 48 x 35,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/755Lyngby
Erling Jørgensen: "10 Serigrafier". Alle sign. Erling Jørgensen 1957, 50/50. Bladstørrelse 20x14. Orig. omslag.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/756Aarhus
Illum Wikkelsø: "Plexus". Et par lænestole samt sofabord af eg, løse hynder med stribet lyst uld. Udført hos C.F.C. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/757Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/758Lyngby
Frank Hammershøj: "I en lys have", 1972. Sign. FH. Olie på masonit. 69 x 84. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/759Lyngby
José Madureira Vasconcellos: "Erotiske Fragmenter/Pige og Faun". Sign. Mixed media på plade. 26 x 17.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/760Lyngby
Ole Schwalbe: "Neon", 87. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 98.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/761Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Jokkmokk. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/762Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/763Lyngby
Florian Köhler: "Arkadische Gesellschaft". Sign. Köhler 27 April 01. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/764Lyngby
Karl Åge Riget, Bent Karl Jacobsen, Arne Haugen Sørensen: "Samtale". Sign., 49/90. Serigrafi i farver. Lysmål 54 x 51.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/765Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/766Aarhus
Henning Koppel: Gadeparti. Sign. Henning Koppel, juni 1951. Akvarel på papir. Lysmål 47 x 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/767Aarhus
Ebbe Sadolin: Lågkrukke af stentøj, dekoreret med blågrå og rødbrun glasur. Sign. Udført hos B&G. H. 27,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/768Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/769Aarhus
Harald Heiring: Kystparti fra Bali. Sign. Heiring 60. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/770Aarhus
Bruno Mathsson: “Pernilla 3”. Chaiselong af formbøjet, lamineret bøg. Udspændt med sandfarvede gjorde. L. 170.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/771Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/772Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Byparti. Sign. A.K.S - 65. Tusch på papir. Lysmål 20 x 29. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/773Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO 93. Olie på træ. 36 x 56.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/774Aarhus
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Næste bud:
-
2440/775Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 55 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/776Lyngby
Sven Dalsgaard, Mogens Balle, Vilhelm Bjerke-Petersen, Wilhelm Freddie, m.fl.: "Spiralen" Fem kataloger. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/777Lyngby
Kähler: Stor balusterformet vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/778Lyngby
Asger Jorn, Ejler Bille, Carl-Henning Pedersen: "Cobra Bulletin" No. 1. Bruxelles 1949 med fire litografier i farver.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/779Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Komposition. Sign. URC. Gouache, akvarel og collage på papir. Lysmål 41 x 53.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: