-
2440/778Lyngby
Asger Jorn, Ejler Bille, Carl-Henning Pedersen: "Cobra Bulletin" No. 1. Bruxelles 1949 med fire litografier i farver.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/779Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Komposition. Sign. URC. Gouache, akvarel og collage på papir. Lysmål 41 x 53.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/780Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/781Lyngby
“Vilhelm Lauritzen - En moderne arkitekt”. Sjælden udbudt monografi om Vilhelm Lauritzen.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/782Lyngby
Allan Bestle: "Hold dig munter". Sign. på bagsiden A. Bestle 12. Mixed media på træ. 38 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/783Lyngby
Allan Stabell: "Opstilling med flaske", 1990. Sign. og betitlet på bagsiden. Akryl på lærred. 97 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/784Aarhus
Martin Meyer-Pyritz: Landskab med en sø. Sign. M. Meyer-Pyritz. Olie på malepap. 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/785Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med hus, fugl og ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/786Lyngby
Børge Mogensen: “Øresund”. Kommode af eg og teak opsat på sokkel. Front med otte skuffer.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/787Lyngby
Oiva Toikka: En fuglefigur af rødt, blåt og klart glas med iriserende mønster. Udført hos Iittala. H. 17,5. L. 24,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/788Aarhus
Peter Peitersen: Parti fra Aarhus Havn. Usign. Olie på lærred. 82 x 108.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2440/789Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas med indlagt mønster i hvidt. Sign. TM 2018. Unik. H. 16. Diam. 20,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/790Aarhus
Holger Rasmussen: Kurv af lethamret sterlingsølv. 20. årh. H. 16 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/791Lyngby
Just Andersen: Lille bordlampe af patineret diskometal med firsidet, kanneleret korpus. H. 45,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/792Aarhus
Kai Nielsen: Proptrækker af bronze i form af liggende kvinde med barn. Sign. Kai Nielsen. Nic. O. Schmidt. H. 13.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/793Lyngby
Bjørn Wiinblad: Bordlampe af stentøj. Dekoreret med mørkeblå og mørkegrå glasurer samt med guldfarvede motiver.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/794Aarhus
Niels Helledie: Skriftestol. Usign. Relief af træ og bemalet stentøj. 36,5 x 35,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/795Aarhus
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/796Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 40 x 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/797Aarhus
Peter Skovgaard: Uden titel, 2004. Sign. Skovgaard med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/798Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på masonit. 25 x 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/799Aarhus
Erik Olson: Udsigt mod Tylön. Sign. E.O. 46. Olie på masonit. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/800Lyngby
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Diam. 72.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/801Aarhus
Dansk design: Lysekrone af messing, seks arme med skærme af opalglas. 1930-40'erne. H. 62. Diam. 89.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/802Aarhus
Knabstrup: To vaser af lertøj, dekoreret med blålig glasur. Udført og mærket hos Knabstrup. H. 21. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/803Aarhus
Helena Tynell: Et par loftslamper af messing og glas. Udført hos Glashütte Limburg. 1970'erne. H. 20. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/804Aarhus
Evald Nielsen: "No. 3". Bestikdele af sterlingsølv. 20. årh. Vægt ca. 408 g. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/805Lyngby
Kähler: Et par vaser af lertøj dekoreret med hhv. sortbrun og rødbrun stribet dekor på lys base. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/806Lyngby
Kähler: To vaser og to skåle af lertøj. Dekoreret med brune, sorte og grøne nuancer på lysegul base. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/807Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3/2". Pendel med fatningshus af messing og grønlakerede skærme. Diam. 28,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/808Aarhus
Herman Busquet: "Pinocchio". Et par bord/væglamper af forniklet og sortmalet metal, skærm af gullakeret metal. H. 32. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/809Lyngby
Svend Hammershøi: Vase af lertøj. Dekoreret med blå og brune glasurer på lysegul bund. H. 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/810Lyngby
Kähler: Vase af lertøj med dekor i mørkebrune nuancer på lysegul base. H. 29,8. Diam. ca. 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/811Lyngby
Kay Bojesen: En samling legetøj af lakeret bøg. Delvis stemplet Kay Bojesen. (12)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/812Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 42. Olie på lærred. 100 x 125.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/813Aarhus
Herman Stilling: Grå trold i bjerge. Signeret H. Stilling. Olie på lærred. 51 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/814Aarhus
Trine Drivsholm, Ubekendt kunstner, 21. årh.: To vaser af hhv. grållig og blåt glas. Sign. H. 10 og 12,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/815Lyngby
Pierre Casenove: Et par skulpturelle bordlamper af forgyldt metal. H. ekskl. fatning 34,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/816Lyngby
Jens H. Quistgaard: “Xylofon”. Serveringsbakke af riopalisander med flade lameller og runde håndtag.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/817Aarhus
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. Sign, JN. Olie på lærred. 63 x 76. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/818Aarhus
Fog & Mørup: "Fakkellampen". Bordlampe af patineret metal, lampestamme af røgfarvet glas. H. 44.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/819Aarhus
Anne Mai, Bente Christensen: Skål af stentøj med fuglefigur og pigge. Sign. monogram. Unika. H. 19. Diam. ca. 26.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/820Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: En mand og en kvinde. Usign. Olie på malepap. 24 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/821Lyngby
Stockholms Läns Hemslöjdförening: Håndvævet tæppe af uld i “gobeläng” teknik. L. 216. B. 146,5.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/822Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: En sommerdag i parken. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 81 × 101.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/823Aarhus
Jacob Gadd: "Dobbelt optur". Sign. Jacob Gadd, EA. Giclée kunsttryk. Lysmål 40 x 29.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/824Aarhus
Hans Ludvig Larsen: Blomster ved mur i sollys. Sign. Hans Ludvig, 2003. Olie på masonit. 64 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/825Aarhus
Grethe Kornerup-Bang, tilskrevet: Papirkurv af sortlakeret aluminium, greb med sjeneflet. H. 28. Diam. 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/826Aarhus
Gerda Eickhoff: Parti med sporvogn. Sign. G.E. 54. Olie på lærred. 23 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/827Aarhus
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Lom kirke" og "Þingvallavatn". Sign. og nummererede. Litografier. 40 x 47 og 38 x 60. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/828Aarhus
Dansk design: Standerlampe af sortlakeret metal med skærme af kobber og sortlakeret metal. 1950'erne. H. 171.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/829Aarhus
Ingerlise Vikne: Uden titel, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 135 x 125. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/830Aarhus
Ejnar R. Kragh: "Graner ved havet". Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på lærred. 50 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/831Aarhus
Lise Blaabjerg: "Vandkanten" og "Strandkanten". Sign. på bagsiden. Olie på lærred monteret på masonit. 15 x 14,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/832Aarhus
Skandinavisk design: Lav bænk af massiv fyr med synlige tapsamlinger. 1970-80'erne. H. 36. L. 130. B. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/833Aarhus
Ole Hagen: "Tulip". Salatsæt af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/834Lyngby
Ray Eames, Charles Eames: “Soft Pad”. Højdejustérbar, højrygget kontorstol på hjul. Forkromet stel af metal.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/835Aarhus
Børge Mogensen: "Øresund". Spisebord af eg med to tillægsplader. P. Lauritsen. H. 71. Diam. 130. L. 246. (3)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/836Aarhus
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger 73, 07/100. Litografi i farver. Lysmål 55 x 69.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/837Lyngby
Fiam: Spisebord af klart glas. Udført og mærket hos Fiam, Italien. H. 73. L. 199. D. 114.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/838Aarhus
Sven Dalsgaard: "Hermann Lotte, Høgemosevej 8, Ølsted". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/839Aarhus
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: