-
2440/702
Sven Hauptmann: Mixed media, collage på træplade. Sign. Svend Hauptmann 72. 49x34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/697
Peter Tybjerg: Vase af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Sign. Peter Tybjerg, 1998. Unik. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/701
Corneille: Komposition. Sign. Corneille, 78, H.C. Litografi. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/700
Niels Erik Skovballe: "Gul peber". Sign. monogram 2018. Olie på laminat. 18 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/699
Niels Erik Skovballe: "Citron". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 17 x 17
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/698
Kay Christensen: Komposition. Sign. Kay C. Olie på lærred. 93 x 74.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/696
Knud Erik Christensen: Uden titel. Sign. KEC. Hvidborget marmor. H. 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/695
Søren Hjorth-Nielsen: Landskab, 1957. Sign. HN. Olie på lærred. 82 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/694
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 41. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/693
Poul Ekelund: Model. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 64 x 87.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/692
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse. 23x31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/691
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 77 x 105.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/690
Karl Bovin: Landskab med lette skyer. Sign. Karl Bovin 1960. Olie på lærred. 72 x 102.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/689
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 98 og 99. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 52 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/688
Friedensreich Hundertwasser: "Seereise II". Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/687
Frans Kannik: Uden titel. Sign. Frans Kannik 2004. Olie på lærred. 61 x 149.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/686
Pablo Picasso: “L'Ecuyère”, 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 55 × 69.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/681
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/685
J. F. Willumsen: "Roald Amundsen og hans 4 fæller paa Sydpolen...". Sign. JFW 1912. Plakette af messing. 15x17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2440/684
Henry Heerup: Komposition. Sign. Heerup. Litograf i farver. Lysmål 36,5x50.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/678
Kehnet Nielsen: Komposition, 2003. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/682
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie og akvarel på papir, monteret på lærred. 60x43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/680
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Diam. 72.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2440/670
Knud Nielsen: Komposition. Sign. Knud N 84. Olie på papir. Lysmål 17 x 12.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/660
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. Jørgen Nash, 1988. Emalje på metal monteret på træplade 20 x 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/677
Bodil Kaalund: Tre figurer. Usign. Patineret bronze. H. 6-6,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/676
Mogens Balle: "Mellem årstiderne, 2, 3, 4". Sign. Balle, 41/100. Litografi. Lysmål hver 42 x 51. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/674
Mogens Balle: "Mellem årstiderne I" og uden titel. Sign. To litografier. Lysmål 56 x 75 og 42 x 52. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/661
Anker Hoffmann: “Nina”. Sign. monogram AH 64, B7. Patineret bronze. H. inkl. sokkel 43.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/673
Hans Voigt Steffensen: "Landskab med sol". Sign. H. Voigt Steffensen 72, 16/100. Litografi. Lysmål 43 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2440/672
Jørgen Nash: Portræt. Sign. Jørgen Nash 1995, 120/300. Litografi. Lysmål 55 x 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/669
Anton Rooskens: To kompositioner. Sign. Rooskens, 67, 82/100. Litografi. Lysmål hver 29 x 38. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/668
Preben Wölck: Uden titel. Sign. Wölck. Olie på plade. 53 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/667
Ljudmila Vodopic: "The image at concepts". Sign. Ljudmila Vodopic. Mixed media på lærred. 62 x 62.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/663
Sten Lykke Madsen: Uden titel. Sign. Sten. Keramisk relief monteret på plade. 23,5x31.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/666
Harald Leth: "Efteraars landskab, graa aften". Sign. HL. Olie på lærred. 14 x 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/665
Sten Lykke Madsen: Fabeldyr. Sign. Sten, Bing & Grøndahl. Polykromt dekoreret stentøj. H. 37.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/664
Eva Sørensen: Uden titel, 66. Objekt i to dele. Sign. Eva S. Keramik. Udført hos Kähler. H. 13. B. 19. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/662
Albert Bertelsen: Bjerglandskab med figur. Sign. Albert Bertelsen 83, 93/120. Litografi i farver. Lysmål 65 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/659
Carl Joseph Schwenn: Opstilling med frugter. Sign. Carl Schwenn, 1930. Olie på lærred. 80 x 94.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/649
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden, 74/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/640
Paul Stoltze: Landskab. Sign. P.S. Olie på lærred. 72 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/656
Jens H. Quistgaard: Messinggryde med fortinnet inderside. Med låg og baser af teak. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2440/655
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. 39/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 64,5 × 49,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/654
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/653
Aage Gitz-Johansen: "Fugle ved havet". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 38 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2440/647
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Kurt Trampedach 1989, 30/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/652
Aage Gitz-Johansen: "Højfjeldet". Sign. monogram. Mixed media på papir. Bladstørrelse 46 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/651
Erró (Gudmundur Gudmundsson): “La femme fatale”, 1993. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71×52. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2440/644
Poul Henningsen: "PH 3½-3". Pendel med stel af messing og skærme af ravfarvet glas. Louis Poulsen. Diam. 32,7.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/643
Peter Bonde: Fire kompositioner. Alle sign. og dateret. Mixed media på lærred. Størrelse varierer. To uindrammet. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/634
Antoni Tapies: "Sofa", 1982. Sign. Tapies, H.C. Ætsning. Bladstørrelse 62,5 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/638
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 64.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/629
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/637
Markan Christensen: "Jysk Landskab", 1962. Sign. Markan - 62. Olie på lærred. 64 x 89.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2440/635
Lars Dan: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Dan 87-88. Olie på lærred. 128 x 107.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/631
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-77, 81/450. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2440/622
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. monogram 59. Olie på lærred. 60 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/616
Erik Bille Christiansen: "Who cares", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 185.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2440/626
Lis Ehrenreich: Krukke af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. Unik. H. 17,5. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2440/625
Peter Bonde: Uden titel, 1985. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2440/620
Kim Holm: To cylinderformede vaser af stentøj, dekoreret med lyse glasurer. Stemplet monogram. H. 27.5 og 31. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK