2440/958Lyngby
Poul Henningsen: “PH Globe”. Pendel bestående af to glaskupler samt skærme af cellofan.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2440/959Aarhus
Hans J. Wegner: Arkivskab af eg, front med jalousi, bag hvilke rum og udtræksbakke. H. 75. B. 47. D. 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/960Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3½-3". Pendel af forkromet metal, skærme af flerlags opalglas. Louis Poulsen. Diam. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/961Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med tre låger med udskæringer. 1970'erne. H. 131. B. 195. D. 54.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2440/962Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben af eg, betrukket med lys grå uld. 1950-60'erne. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/963Aarhus
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Ax". Sofabord af bøg, mahogni og teak. Fritz Hansen. H. 56. L. 91,5. B. 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/964Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/965Aarhus
Jens Nielsen: Sydlandsk parti og fugle i landskab. Sign. Jens. Akvarel og oliekridt på papir. 25 x 19 og 44 x 30. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/966Aarhus
Poul Agger: Komposition. Sign. Poul Agger 76, 4/1170. Litografi. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2440/967Aarhus
Martin Bradley: "Strollgang". Sign. Martin Bradley, 7/99. Litografi i farver. Lysmål 57 x 74.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2440/968Aarhus
Joachim Koester: Uden titel. 2020. Sign. på bagsiden. Litografisk tryk. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2440/969Aarhus
Joana Vasconcelos: "Titulo-Life". 2016. Sign. Joana Vasconcelos. Print i farver. Bladstørrelse 30 x 21. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2440/970Aarhus
Albert Bertelsen: To kompositioner. Begge sign. Træsnit og offsettryk. Lysmål 42 x 48 og 29 x 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/971Aarhus
Søren Andersen: Uden titel. Sign. SA. Pastel på papir. Lysmål 28 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/972Aarhus
Børge Mogensen: Lænestol med ben af valnød, betrukket med brunt skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/973Aarhus
Jens H. Quistgaard, m.fl.: Fonduegryde og fad af emaljeret støbejern samt et sæt fonduebestik. Udført hos hhv. Dansk og Stelton. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2440/974Aarhus
Dansk design: Bonboniere af blåt glas med montering og låg af sterlingsølv. 20. årh.s midte. H. 10. L. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/975Aarhus
Mogens Koch: To fritstående bogkasser af palisander. Udført til F. Hingelberg, Århus. H. 87. L. 87. B. 43,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/976Aarhus
Ole Ahlberg: "On the Beach", 2022. Sign. Ahlberg, 11/75. Gicléetryk i farver. Lysmål 65 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: