-
2440/669Aarhus
Anton Rooskens: To kompositioner. Sign. Rooskens, 67, 82/100. Litografi. Lysmål hver 29 x 38. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/670Aarhus
Knud Nielsen: Komposition. Sign. Knud N 84. Olie på papir. Lysmål 17 x 12.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/671Aarhus
Jens Peter Helge Hansen: Uden titel. Sign. JPHH. Olie på lærred. 40 x 43.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/672Aarhus
Jørgen Nash: Portræt. Sign. Jørgen Nash 1995, 120/300. Litografi. Lysmål 55 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/673Aarhus
Hans Voigt Steffensen: "Landskab med sol". Sign. H. Voigt Steffensen 72, 16/100. Litografi. Lysmål 43 x 52.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/674Aarhus
Mogens Balle: "Mellem årstiderne I" og uden titel. Sign. To litografier. Lysmål 56 x 75 og 42 x 52. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/675Aarhus
Karel Appel: “Faune nocturne”, 1960. Sign. Appel 1960, 32/125. Litografi i farver. Lysmål 54 x 66 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/676Aarhus
Mogens Balle: "Mellem årstiderne, 2, 3, 4". Sign. Balle, 41/100. Litografi. Lysmål hver 42 x 51. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/677Aarhus
Bodil Kaalund: Tre figurer. Usign. Patineret bronze. H. 6-6,5. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/679Aarhus
Dansk design: Bordlampe af patineret messing med trompetformet stamme. Stemplet NO. 2. 1960-70'erne. H. 63 eksl. montering.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/681Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/696Aarhus
Knud Erik Christensen: Uden titel. Sign. KEC. Hvidborget marmor. H. 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/697Aarhus
Peter Tybjerg: Vase af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Sign. Peter Tybjerg, 1998. Unik. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/699Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Citron". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 17 x 17
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/700Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Gul peber". Sign. monogram 2018. Olie på laminat. 18 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/701Aarhus
Corneille: Komposition. Sign. Corneille, 78, H.C. Litografi. Lysmål 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/707Aarhus
Svend Hammershøi: Vase af uglaseret lertøj, modelleret med reliefdekor med bølget munding. Sign. Unik. H. 20.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/708Aarhus
Alvar Aalto: "Savoy". Vase og skål af hvidt og klart glas. Stemplet Alvar Aalto, 3030 og 420/1989. H. 5-16. L. 21-38. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/716Aarhus
Laurent Chabolle: Uden titel. Sign. L. Chabolle 99. Delvist bemalet og patineret jern. H. 30,5. Diam. 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/719Aarhus
Nils Kähler: Bordlampe af lertøj, dekoreret med blållig glasur. Sign. Nils, HAK. Udført hos Kähler. H. eksl. fatning 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/721Aarhus
Thomas Gertz Andersson: Objekt. Sign. TGA 01. Delvist patineret og poleret bronze på base af granit. H. inkl. base 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/722Aarhus
Henry Kjærnulf: Sæt på seks spisebordsstole af eg. Betrukket med stribet uld. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/723Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger og to skuffer. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. H. 127. B. 196. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/724Aarhus
Eva Brandt: Gulvvase af stentøj, dekoreret med mat lys og sort glasur. Sign. Unik. H. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/725Aarhus
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med skærme af opalglas. Diam. 67.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/730Aarhus
Poul Henningsen: "Kuglelamel". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 40. Diam. 38.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/734Aarhus
Uffe Christoffersen: "Tiger", 1992. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen. Olie på lærred. 50 x 38.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/746Aarhus
Johannes Hofmeister: Kystparti med figur og huse i forgrunden. Sign. JH. Olie på lærred. 95 x 134,5.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/750Aarhus
Mogens Hertz: Nøgen model. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 121 x 74.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/756Aarhus
Illum Wikkelsø: "Plexus". Et par lænestole samt sofabord af eg, løse hynder med stribet lyst uld. Udført hos C.F.C. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/766Aarhus
Henning Koppel: Gadeparti. Sign. Henning Koppel, juni 1951. Akvarel på papir. Lysmål 47 x 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/767Aarhus
Ebbe Sadolin: Lågkrukke af stentøj, dekoreret med blågrå og rødbrun glasur. Sign. Udført hos B&G. H. 27,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/769Aarhus
Harald Heiring: Kystparti fra Bali. Sign. Heiring 60. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/770Aarhus
Bruno Mathsson: “Pernilla 3”. Chaiselong af formbøjet, lamineret bøg. Udspændt med sandfarvede gjorde. L. 170.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/773Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO 93. Olie på træ. 36 x 56.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/774Aarhus
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Næste bud:
-
2440/775Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 55 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/784Aarhus
Martin Meyer-Pyritz: Landskab med en sø. Sign. M. Meyer-Pyritz. Olie på malepap. 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/788Aarhus
Peter Peitersen: Parti fra Aarhus Havn. Usign. Olie på lærred. 82 x 108.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2440/789Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas med indlagt mønster i hvidt. Sign. TM 2018. Unik. H. 16. Diam. 20,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/790Aarhus
Holger Rasmussen: Kurv af lethamret sterlingsølv. 20. årh. H. 16 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/792Aarhus
Kai Nielsen: Proptrækker af bronze i form af liggende kvinde med barn. Sign. Kai Nielsen. Nic. O. Schmidt. H. 13.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/794Aarhus
Niels Helledie: Skriftestol. Usign. Relief af træ og bemalet stentøj. 36,5 x 35,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/795Aarhus
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/796Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 40 x 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/797Aarhus
Peter Skovgaard: Uden titel, 2004. Sign. Skovgaard med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/798Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på masonit. 25 x 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/799Aarhus
Erik Olson: Udsigt mod Tylön. Sign. E.O. 46. Olie på masonit. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/801Aarhus
Dansk design: Lysekrone af messing, seks arme med skærme af opalglas. 1930-40'erne. H. 62. Diam. 89.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/802Aarhus
Knabstrup: To vaser af lertøj, dekoreret med blålig glasur. Udført og mærket hos Knabstrup. H. 21. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/803Aarhus
Helena Tynell: Et par loftslamper af messing og glas. Udført hos Glashütte Limburg. 1970'erne. H. 20. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/804Aarhus
Evald Nielsen: "No. 3". Bestikdele af sterlingsølv. 20. årh. Vægt ca. 408 g. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/807Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3/2". Pendel med fatningshus af messing og grønlakerede skærme. Diam. 28,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/808Aarhus
Herman Busquet: "Pinocchio". Et par bord/væglamper af forniklet og sortmalet metal, skærm af gullakeret metal. H. 32. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/813Aarhus
Herman Stilling: Grå trold i bjerge. Signeret H. Stilling. Olie på lærred. 51 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/814Aarhus
Trine Drivsholm, Ubekendt kunstner, 21. årh.: To vaser af hhv. grållig og blåt glas. Sign. H. 10 og 12,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/817Aarhus
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. Sign, JN. Olie på lærred. 63 x 76. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/818Aarhus
Fog & Mørup: "Fakkellampen". Bordlampe af patineret metal, lampestamme af røgfarvet glas. H. 44.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/819Aarhus
Anne Mai, Bente Christensen: Skål af stentøj med fuglefigur og pigge. Sign. monogram. Unika. H. 19. Diam. ca. 26.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/820Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: En mand og en kvinde. Usign. Olie på malepap. 24 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/822Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: En sommerdag i parken. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 81 × 101.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/823Aarhus
Jacob Gadd: "Dobbelt optur". Sign. Jacob Gadd, EA. Giclée kunsttryk. Lysmål 40 x 29.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: