-
2440/658Aarhus
Andrei Lajunen: "Stage I-IIII". Alle sign. verso Andrei Lajunen, 1/5. C-print monteret på aluminium. 62 x 60. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/659Aarhus
Carl Joseph Schwenn: Opstilling med frugter. Sign. Carl Schwenn, 1930. Olie på lærred. 80 x 94.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/660Aarhus
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. Jørgen Nash, 1988. Emalje på metal monteret på træplade 20 x 20.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/661Lyngby
Anker Hoffmann: “Nina”. Sign. monogram AH 64, B7. Patineret bronze. H. inkl. sokkel 43.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/662Aarhus
Albert Bertelsen: Bjerglandskab med figur. Sign. Albert Bertelsen 83, 93/120. Litografi i farver. Lysmål 65 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/663Lyngby
Sten Lykke Madsen: Uden titel. Sign. Sten. Keramisk relief monteret på plade. 23,5x31.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/664Lyngby
Eva Sørensen: Uden titel, 66. Objekt i to dele. Sign. Eva S. Keramik. Udført hos Kähler. H. 13. B. 19. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/665Lyngby
Sten Lykke Madsen: Fabeldyr. Sign. Sten, Bing & Grøndahl. Polykromt dekoreret stentøj. H. 37.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/666Aarhus
Harald Leth: "Efteraars landskab, graa aften". Sign. HL. Olie på lærred. 14 x 17.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/667Aarhus
Ljudmila Vodopic: "The image at concepts". Sign. Ljudmila Vodopic. Mixed media på lærred. 62 x 62.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/668Aarhus
Preben Wölck: Uden titel. Sign. Wölck. Olie på plade. 53 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/669Aarhus
Anton Rooskens: To kompositioner. Sign. Rooskens, 67, 82/100. Litografi. Lysmål hver 29 x 38. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/670Aarhus
Knud Nielsen: Komposition. Sign. Knud N 84. Olie på papir. Lysmål 17 x 12.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/671Aarhus
Jens Peter Helge Hansen: Uden titel. Sign. JPHH. Olie på lærred. 40 x 43.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/672Aarhus
Jørgen Nash: Portræt. Sign. Jørgen Nash 1995, 120/300. Litografi. Lysmål 55 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/673Aarhus
Hans Voigt Steffensen: "Landskab med sol". Sign. H. Voigt Steffensen 72, 16/100. Litografi. Lysmål 43 x 52.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/674Aarhus
Mogens Balle: "Mellem årstiderne I" og uden titel. Sign. To litografier. Lysmål 56 x 75 og 42 x 52. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/675Aarhus
Karel Appel: “Faune nocturne”, 1960. Sign. Appel 1960, 32/125. Litografi i farver. Lysmål 54 x 66 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/676Aarhus
Mogens Balle: "Mellem årstiderne, 2, 3, 4". Sign. Balle, 41/100. Litografi. Lysmål hver 42 x 51. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/677Aarhus
Bodil Kaalund: Tre figurer. Usign. Patineret bronze. H. 6-6,5. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/678Lyngby
Kehnet Nielsen: Komposition, 2003. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/679Aarhus
Dansk design: Bordlampe af patineret messing med trompetformet stamme. Stemplet NO. 2. 1960-70'erne. H. 63 eksl. montering.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/680Lyngby
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Diam. 72.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2440/681Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/682Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie og akvarel på papir, monteret på lærred. 60x43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/683Lyngby
Torvald Westergaard: Siddende dreng. Sign. T.W. 1940-43. Broget marmor. H. 47. L. 53. D. 29.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/684Lyngby
Henry Heerup: Komposition. Sign. Heerup. Litograf i farver. Lysmål 36,5x50.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/685Lyngby
J. F. Willumsen: "Roald Amundsen og hans 4 fæller paa Sydpolen...". Sign. JFW 1912. Plakette af messing. 15x17.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/686Lyngby
Pablo Picasso: “L'Ecuyère”, 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 55 × 69.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/687Lyngby
Frans Kannik: Uden titel. Sign. Frans Kannik 2004. Olie på lærred. 61 x 149.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/688Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: "Seereise II". Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/689Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 98 og 99. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 52 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/690Lyngby
Karl Bovin: Landskab med lette skyer. Sign. Karl Bovin 1960. Olie på lærred. 72 x 102.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/691Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 77 x 105.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/692Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse. 23x31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/693Lyngby
Poul Ekelund: Model. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 64 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/694Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 41. Olie på lærred. 81 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/695Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Landskab, 1957. Sign. HN. Olie på lærred. 82 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/696Aarhus
Knud Erik Christensen: Uden titel. Sign. KEC. Hvidborget marmor. H. 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/697Aarhus
Peter Tybjerg: Vase af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Sign. Peter Tybjerg, 1998. Unik. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/698Lyngby
Kay Christensen: Komposition. Sign. Kay C. Olie på lærred. 93 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/699Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Citron". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 17 x 17
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/700Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Gul peber". Sign. monogram 2018. Olie på laminat. 18 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/701Aarhus
Corneille: Komposition. Sign. Corneille, 78, H.C. Litografi. Lysmål 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/702Lyngby
Sven Hauptmann: Mixed media, collage på træplade. Sign. Svend Hauptmann 72. 49x34.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/703Lyngby
Kai Nielsen: Moder med barn. Usign. Patineret metal. H. 15.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/704Lyngby
Otto Pedersen: Stående kvindelig figur. Sign. Otto P. Udskåret træ. H. 25,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/705Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin 44. Olie på lærred. 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/706Lyngby
Yan Kai Nielsen: Uden titel. Sign. Yan, 3/6. Bronze. Sokkel af træ. H. ekskl. sokkel 18.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/707Aarhus
Svend Hammershøi: Vase af uglaseret lertøj, modelleret med reliefdekor med bølget munding. Sign. Unik. H. 20.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/708Aarhus
Alvar Aalto: "Savoy". Vase og skål af hvidt og klart glas. Stemplet Alvar Aalto, 3030 og 420/1989. H. 5-16. L. 21-38. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/709Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Collage og mixed media på kraftigt papir. Lysmål 67x67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/710Lyngby
Johannes Carstensen: Landskab. Sign. Johs C. Olie på lærred. 80 x 102.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/711Lyngby
Per Bak Jensen: Uden titel, 96. Sign. Per Bak Jensen 96. Fotogravure. Bladstørrelse 58x68.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/712Lyngby
Harald Sonesson: Rasmus Klump og vennerne. Fire kompositioner. Tre sign. Pen og vandfarve på papir. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/713Lyngby
William Hansen: "Min gamle lampe" Sign. monogram 59. Olie på masonit. 74x93.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/714Lyngby
Niels Erik Skovballe: "“Icon Ican Bear”. Sign. monogram 2013. Olie på plade. 21×21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/715Lyngby
Niels Erik Skovballe: "Citron" og "Et skår". To kompositioner. Olie på plade. 13,5x14 og 16,5x17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/716Aarhus
Laurent Chabolle: Uden titel. Sign. L. Chabolle 99. Delvist bemalet og patineret jern. H. 30,5. Diam. 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/717Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. Köpcke 97. Collage på papir. Bladstørrelse 32×50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/718Lyngby
Christine Swane: Opstilling. Tryksign. CSw 1955. Litografi i farver. Lysmål 72x56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/719Aarhus
Nils Kähler: Bordlampe af lertøj, dekoreret med blållig glasur. Sign. Nils, HAK. Udført hos Kähler. H. eksl. fatning 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: