-
2440/838Aarhus
Sven Dalsgaard: "Hermann Lotte, Høgemosevej 8, Ølsted". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/839Aarhus
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/840Aarhus
Sven Dalsgaard: "En gros importen P Bjerregaard, Holme møllevej 45". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/841Aarhus
Sven Dalsgaard: Figurkomposition, 1983. Sign. monogram 1983. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 31 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/842Aarhus
Svend Wiig Hansen: "Portræt". Sign. Wiig Hansen 1975, e/a. Træsnit. Lysmål 39 x 30.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/843Aarhus
Svend Weihrauch: Tresidet øreskål af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hingelberg 1939. Maks H. 8.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/844Aarhus
John Olsen: Studie af et hestehoved. Sign. John Olsen 83. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 27 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/845Aarhus
Egon Fischer: "Amalti skulptur". Sign. Egon Fischer 87, prøvetryk. Serigrafi i farver. Lysmål 57 x 54.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2440/846Aarhus
Eva Weis Bentzon: Uden titel. 1988. Sign. på bagsiden. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 24 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/847Aarhus
René Holm: "Fence". 2016. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på tryk. Bladstørrelse 27 x 21.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/848Aarhus
Sven Dalsgaard: Selvportræt. Sign. Sven Dalsgaard 1972. Ready made. 55 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/849Lyngby
Carl Malmsten: “Samsas”. Et par fritstående tre-pers. sofaer med ben af bejdset bøg. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/850Lyngby
Ole Wanscher: Dækketøjsskab af mahogni. Profileret front med to døre og fire skuffer.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2440/851Lyngby
Kurt Østervig: Sæt på tre indskudsborde af palisander. To borde ilagt sort formica. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/852Aarhus
Svend Wiig Hansen: Uden titel, 87. Sign. Wiig Hansen 87. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 48 x 68.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/853Aarhus
Britisk design: Fritstående reol af mahogni, sortlakeret træ og messing. Udført og mærket hos G-Plan. 1960'erne. H. 96. B. 106. D. 32.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/854Lyngby
Bernt: Et par bergere med stel af elm, sider og ryg med fransk flet. Sæde med patineret rødbrunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2440/855Lyngby
“PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med overskærm og fatningshus af kobber, mellem- og underskærm af flerlags opalglas.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/856Lyngby
Dansk møbeldesign: Fem hylder, heraf fire af bøg og en af mahogni. Vægbeslag af bøg. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/857Lyngby
Pierre Paulin: "Pacha". Sofa med stel af lakeret træ. Betrukket med grønt velour. H. 65. L. 231. D. 85.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/858Lyngby
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: “Tulip”. Armstol med trepas drejestel af stål. Betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/859Lyngby
Svensk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af massiv fyrretræ. H. 42. L./B. 110.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/860Lyngby
Arne Jacobsen: “AJ”. Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/861Lyngby
O. Schjøll & B.K. Handest: Kiste af teak med messingbeslag, monteret med strop af kernelæder. H. 42. L. 86. B. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/862Lyngby
Birte Iversen: Lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/863Aarhus
Marianne Westman: Vase af stentøj, dekoreret med transparent blågrøn glasur. Sign. MW. Rörstrand. H. 14,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/864Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/865Glostrup
Dansk møbeldesign: Reolvæg af massiv oregon pine, bestående af syv hylder, 14 vanger og 41 mellemstykker.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/866Lyngby
Piet Hein: Et sæt på fem barstole af forkromet stål med fod af aluminium. Betrukket med hhv. sort og brunt skind. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/867Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par kubusformede borde af mahogni. H. 35. L. 34. B. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/868Lyngby
Robert Dudley: "BL7". Et par væglamper af forkromet metal. Skærm af beige farvet metal. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/869Lyngby
Svend Aage Holm Sørensen: Standerlampe af sortlakeret metal med mosaikker af blåt glas, opsat på base af sortmalet træ.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/870Lyngby
Poul Kjærholm: “PK-52A”. A table with black lacquered steel frame and black stained oak top. H. 72. L. 141,5. B. 85.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/871Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. F. P. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/872Aarhus
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 22 x 36,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/873Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Landskab, Vendsyssel". Sign. KEF. Olie på lærred. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/874Aarhus
Niels Erik Skovballe: 35". Sign. Nes 17 juni 2010. Olie på plade. 21 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/875Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Kystlandskab. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 48 x 65.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/876Aarhus
Poul Steen Schmidt: "Madam Blås lyse øjeblik", 2015. Sign. monogram 2015. Olie på lærred. 50 x 47. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/877Aarhus
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med gulbrun glasur. Sign. E.St.N, Saxbo. H. 12,5 og 14,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/878Lyngby
Poul Henningsen: “Kuglen”. Et par pendler med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/879Lyngby
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/880Lyngby
Dansk design: Stor pendel af messing med skærm af akryl. H. 60. Diam. 105.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/881Aarhus
Corneille: Rød fugl. Sign. Corneille 77, 90/90. Litografi i farver. Lysmål 30 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/882Aarhus
José Madureira Vasconcellos: "Salome I". Sign. Vascocnellos. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/883Aarhus
Emil Gregersen: "Appelsin" og "Opstilling". Sign. E. G. og Emil G. Olie på lærred monteret på plade og olie på plade. 18 x 25 og 28 x 24. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/884Aarhus
Wilfredo Lam: Uden titel. Sign. monogram, e.a. Litografi. Bladmål 50 x 32,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/885Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/886Lyngby
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på fire spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/887Lyngby
Børge Mogensen: Skrivebord af teak. Front med syv skuffer og to udtræksplader med greb af messing. H. 69,5. L. 165. B. 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/888Lyngby
Ernst Kühn: Et sidebord af mahogni. Front med to skuffer med messinggreb, samt en underliggende hylde. H. 56. B. 50. D. 32.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/889Lyngby
Bernt: Taburet af kirsebærtræ, sæde med fransk rørflet. Udført hos snedkermester Wørts.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/890Aarhus
Ejnar Iversen: Uden titel. Sign. Ejnar Iversen, 78. Collage. Hver 16 x 12. Monteret i en ramme. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/891Lyngby
Mogens Voltelen: “Københavnerstolen”. Hvilestol med svungent stel af sortlakeret træ. Armlæn, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/892Lyngby
Poul Henningsen: “PH-5” Bordlampe af messing med skærme af hvid-, rød- og blålakeret metal.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/893Lyngby
Pierre Guariche: "Equilibrium". Standerlampe af messing, stand af sortlakeret metal, skærm af stof.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/894Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv elm, bestående af tre bogreoler og tre sokler. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/895Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 315/330. Litografi i farver. Bladmål 50 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/896Aarhus
Preben Wölck: "To figurer", 1962. Sign. Wölck; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 74.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/897Aarhus
Jørgen Nash: "Munch" fra serien "En trojka i Paris". Sign. Jørgen Nash 1981, 158/250. Litografi i farver. Bladmål 84 x 60.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/898Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole overpolstret med lyst møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/899Aarhus
Johannes Larsen: "Cubo". Siddemøbel betrukket med rødt uld. Model 272. France & søn. Ca. 1967.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: