-
2440/908
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Kurt Trampedach 1989, 144/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2440/907
Henry Rosengren Hansen: Spisebord af palisander med to tillægsplader. H. 72. B. 100. L. 164/258. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/906
Vilhelm Lauritzen: “Radiohuspendel”. Pendel af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/905
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 63. Litografi i farver. Lysmål 31 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2440/893
Pierre Guariche: "Equilibrium". Standerlampe af messing, stand af sortlakeret metal, skærm af stof.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2440/900
Pierre Alechinsky: "Jantes et jambes". Sign. Alechinsky, 75/150. Litografi. Bladmål 38,5 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/891
Mogens Voltelen: “Københavnerstolen”. Hvilestol med svungent stel af sortlakeret træ. Armlæn, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/899
Johannes Larsen: "Cubo". Siddemøbel betrukket med rødt uld. Model 272. France & søn. Ca. 1967.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/898
Dansk møbeldesign: Et par lænestole overpolstret med lyst møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/897
Jørgen Nash: "Munch" fra serien "En trojka i Paris". Sign. Jørgen Nash 1981, 158/250. Litografi i farver. Bladmål 84 x 60.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2440/881
Corneille: Rød fugl. Sign. Corneille 77, 90/90. Litografi i farver. Lysmål 30 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/896
Preben Wölck: "To figurer", 1962. Sign. Wölck; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/894
Mogens Koch: Reolvæg af massiv elm, bestående af tre bogreoler og tre sokler. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2440/889
Bernt: Taburet af kirsebærtræ, sæde med fransk rørflet. Udført hos snedkermester Wørts.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/892
Poul Henningsen: “PH-5” Bordlampe af messing med skærme af hvid-, rød- og blålakeret metal.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/884
Wilfredo Lam: Uden titel. Sign. monogram, e.a. Litografi. Bladmål 50 x 32,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2440/886
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på fire spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/885
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/883
Emil Gregersen: "Appelsin" og "Opstilling". Sign. E. G. og Emil G. Olie på lærred monteret på plade og olie på plade. 18 x 25 og 28 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2440/882
José Madureira Vasconcellos: "Salome I". Sign. Vascocnellos. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2440/873
Knud Erik Færgemann: "Landskab, Vendsyssel". Sign. KEF. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/879
Poul Henningsen: “Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2440/878
Poul Henningsen: “Kuglen”. Et par pendler med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/877
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med gulbrun glasur. Sign. E.St.N, Saxbo. H. 12,5 og 14,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/872
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 22 x 36,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/876
Poul Steen Schmidt: "Madam Blås lyse øjeblik", 2015. Sign. monogram 2015. Olie på lærred. 50 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/875
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Kystlandskab. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 48 x 65.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2440/871
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. F. P. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/870
Poul Kjærholm: “PK-52A”. A table with black lacquered steel frame and black stained oak top. H. 72. L. 141,5. B. 85.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/869
Svend Aage Holm Sørensen: Standerlampe af sortlakeret metal med mosaikker af blåt glas, opsat på base af sortmalet træ.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/868
Robert Dudley: "BL7". Et par væglamper af forkromet metal. Skærm af beige farvet metal. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2440/867
Dansk møbeldesign: Et par kubusformede borde af mahogni. H. 35. L. 34. B. 35. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/866
Piet Hein: Et sæt på fem barstole af forkromet stål med fod af aluminium. Betrukket med hhv. sort og brunt skind. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/865
Dansk møbeldesign: Reolvæg af massiv oregon pine, bestående af syv hylder, 14 vanger og 41 mellemstykker.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2440/863
Marianne Westman: Vase af stentøj, dekoreret med transparent blågrøn glasur. Sign. MW. Rörstrand. H. 14,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2440/851
Kurt Østervig: Sæt på tre indskudsborde af palisander. To borde ilagt sort formica. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2440/864
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/857
Pierre Paulin: "Pacha". Sofa med stel af lakeret træ. Betrukket med grønt velour. H. 65. L. 231. D. 85.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2440/862
Birte Iversen: Lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/861
O. Schjøll & B.K. Handest: Kiste af teak med messingbeslag, monteret med strop af kernelæder. H. 42. L. 86. B. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/860
Arne Jacobsen: “AJ”. Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/859
Svensk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af massiv fyrretræ. H. 42. L./B. 110.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/858
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: “Tulip”. Armstol med trepas drejestel af stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/856
Dansk møbeldesign: Fem hylder, heraf fire af bøg og en af mahogni. Vægbeslag af bøg. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/852
Svend Wiig Hansen: Uden titel, 87. Sign. Wiig Hansen 87. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 48 x 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/855
“PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med overskærm og fatningshus af kobber, mellem- og underskærm af flerlags opalglas.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/854
Bernt: Et par bergere med stel af elm, sider og ryg med fransk flet. Sæde med patineret rødbrunt skind. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/850
Ole Wanscher: Dækketøjsskab af mahogni. Profileret front med to døre og fire skuffer.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/842
Svend Wiig Hansen: "Portræt". Sign. Wiig Hansen 1975, e/a. Træsnit. Lysmål 39 x 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2440/848
Sven Dalsgaard: Selvportræt. Sign. Sven Dalsgaard 1972. Ready made. 55 x 40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/847
René Holm: "Fence". 2016. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på tryk. Bladstørrelse 27 x 21.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/846
Eva Weis Bentzon: Uden titel. 1988. Sign. på bagsiden. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 24 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/845
Egon Fischer: "Amalti skulptur". Sign. Egon Fischer 87, prøvetryk. Serigrafi i farver. Lysmål 57 x 54.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2440/843
Svend Weihrauch: Tresidet øreskål af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hingelberg 1939. Maks H. 8.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/844
John Olsen: Studie af et hestehoved. Sign. John Olsen 83. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 27 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/841
Sven Dalsgaard: Figurkomposition, 1983. Sign. monogram 1983. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 31 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2440/840
Sven Dalsgaard: "En gros importen P Bjerregaard, Holme møllevej 45". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/839
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/838
Sven Dalsgaard: "Hermann Lotte, Høgemosevej 8, Ølsted". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/836
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger 73, 07/100. Litografi i farver. Lysmål 55 x 69.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/835
Børge Mogensen: "Øresund". Spisebord af eg med to tillægsplader. P. Lauritsen. H. 71. Diam. 130. L. 246. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/834
Ray Eames, Charles Eames: “Soft Pad”. Højdejustérbar, højrygget kontorstol på hjul. Forkromet stel af metal.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK