-
2440/709Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Collage og mixed media på kraftigt papir. Lysmål 67x67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/712Lyngby
Harald Sonesson: Rasmus Klump og vennerne. Fire kompositioner. Tre sign. Pen og vandfarve på papir. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/714Lyngby
Niels Erik Skovballe: "“Icon Ican Bear”. Sign. monogram 2013. Olie på plade. 21×21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/715Lyngby
Niels Erik Skovballe: "Citron" og "Et skår". To kompositioner. Olie på plade. 13,5x14 og 16,5x17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/717Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. Köpcke 97. Collage på papir. Bladstørrelse 32×50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/728Lyngby
Preben Hornung: "I min have", 1976. Sign. monogram med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47x41.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/732Lyngby
Sven Dalsgaard: “Port-portræt”, 1980. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 57x48.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/734Aarhus
Uffe Christoffersen: "Tiger", 1992. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen. Olie på lærred. 50 x 38.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/735Lyngby
Johannes Carstensen: Uden titel. Sign. Johs. C. Olie på lærred. 95 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/738Lyngby
Arne Heuser: "Signal", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 125 x 125.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/746Aarhus
Johannes Hofmeister: Kystparti med figur og huse i forgrunden. Sign. JH. Olie på lærred. 95 x 134,5.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/751Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/757Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/758Lyngby
Frank Hammershøj: "I en lys have", 1972. Sign. FH. Olie på masonit. 69 x 84. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/759Lyngby
José Madureira Vasconcellos: "Erotiske Fragmenter/Pige og Faun". Sign. Mixed media på plade. 26 x 17.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/760Lyngby
Ole Schwalbe: "Neon", 87. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 98.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/762Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/763Lyngby
Florian Köhler: "Arkadische Gesellschaft". Sign. Köhler 27 April 01. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/765Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/766Aarhus
Henning Koppel: Gadeparti. Sign. Henning Koppel, juni 1951. Akvarel på papir. Lysmål 47 x 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/768Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/773Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO 93. Olie på træ. 36 x 56.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/774Aarhus
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Næste bud:
-
2440/775Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 55 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/779Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Komposition. Sign. URC. Gouache, akvarel og collage på papir. Lysmål 41 x 53.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/780Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/782Lyngby
Allan Bestle: "Hold dig munter". Sign. på bagsiden A. Bestle 12. Mixed media på træ. 38 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/783Lyngby
Allan Stabell: "Opstilling med flaske", 1990. Sign. og betitlet på bagsiden. Akryl på lærred. 97 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/785Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med hus, fugl og ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/796Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 40 x 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/797Aarhus
Peter Skovgaard: Uden titel, 2004. Sign. Skovgaard med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/798Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på masonit. 25 x 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/813Aarhus
Herman Stilling: Grå trold i bjerge. Signeret H. Stilling. Olie på lærred. 51 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/817Aarhus
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. Sign, JN. Olie på lærred. 63 x 76. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/824Aarhus
Hans Ludvig Larsen: Blomster ved mur i sollys. Sign. Hans Ludvig, 2003. Olie på masonit. 64 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/829Aarhus
Ingerlise Vikne: Uden titel, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 135 x 125. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/830Aarhus
Ejnar R. Kragh: "Graner ved havet". Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på lærred. 50 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/831Aarhus
Lise Blaabjerg: "Vandkanten" og "Strandkanten". Sign. på bagsiden. Olie på lærred monteret på masonit. 15 x 14,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/838Aarhus
Sven Dalsgaard: "Hermann Lotte, Høgemosevej 8, Ølsted". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/839Aarhus
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/840Aarhus
Sven Dalsgaard: "En gros importen P Bjerregaard, Holme møllevej 45". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/841Aarhus
Sven Dalsgaard: Figurkomposition, 1983. Sign. monogram 1983. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 31 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/844Aarhus
John Olsen: Studie af et hestehoved. Sign. John Olsen 83. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 27 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/846Aarhus
Eva Weis Bentzon: Uden titel. 1988. Sign. på bagsiden. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 24 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/847Aarhus
René Holm: "Fence". 2016. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på tryk. Bladstørrelse 27 x 21.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/852Aarhus
Svend Wiig Hansen: Uden titel, 87. Sign. Wiig Hansen 87. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 48 x 68.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/864Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/872Aarhus
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 22 x 36,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/873Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Landskab, Vendsyssel". Sign. KEF. Olie på lærred. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/874Aarhus
Niels Erik Skovballe: 35". Sign. Nes 17 juni 2010. Olie på plade. 21 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/875Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Kystlandskab. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 48 x 65.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/876Aarhus
Poul Steen Schmidt: "Madam Blås lyse øjeblik", 2015. Sign. monogram 2015. Olie på lærred. 50 x 47. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/882Aarhus
José Madureira Vasconcellos: "Salome I". Sign. Vascocnellos. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/885Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/896Aarhus
Preben Wölck: "To figurer", 1962. Sign. Wölck; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 74.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/909Aarhus
Peter Voigt: "Bag masken", 2024. Sign. Peter Voigt med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/922Aarhus
Freddie Dybris: Uden titel. Sign. Dybris, 88. Gouache på papir. Lysmål 17 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/948Aarhus
Tage Ravn: Uden titel. Sign. T. Ravn. Olie på lærred. 33 x 41.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/955Aarhus
Per Kramer: Alfabet. Sign. Per Kramer 1982, nr. 4/10 med dedikation. Mixed media. Lysmål 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/956Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 66 x 76.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/957Aarhus
Jørgen Nash, Lis Zwick: Fem kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Variable mål. Uindrammet. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/964Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: