2440/965
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2440/826
Gerda Eickhoff: Parti med sporvogn. Sign. G.E. 54. Olie på lærred. 23 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2440/822
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/820
Ubekendt maler, 20. årh.: En mand og en kvinde. Usign. Olie på malepap. 24 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2440/812
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 42. Olie på lærred. 100 x 125.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2440/799
Erik Olson: Udsigt mod Tylön. Sign. E.O. 46. Olie på masonit. 27 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2440/788
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/784
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2440/772
Anna Klindt Sørensen: Byparti. Sign. A.K.S - 65. Tusch på papir. Lysmål 20 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/771
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/769
Harald Heiring: Kystparti fra Bali. Sign. Heiring 60. Olie på lærred. 48 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/761
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Jokkmokk. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/750
Mogens Hertz: Nøgen model. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 121 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/744
Karl Larsen: Motiver fra Christiansø. Fem kompositioner. Blyant, akvarel, oliekridt og gouache på papir. 30 x 44,5 - 45 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2440/736
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 45. Olie på lærred. 100 x 130.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/729
Jais Nielsen: Kysset. Sign. Jais 34. Kul på papir. Lysmål 59x47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/727
Albert Naur: Nøgenstudie. Sign. Naur 1928, bagrunden ændret 1958. Olie på lærred. 66 x 47,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/713
William Hansen: "Min gamle lampe" Sign. monogram 59. Olie på masonit. 74x93.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/710
Johannes Carstensen: Landskab. Sign. Johs C. Olie på lærred. 80 x 102.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/705
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin 44. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/695
Søren Hjorth-Nielsen: Landskab, 1957. Sign. HN. Olie på lærred. 82 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/694
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 41. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/691
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 77 x 105.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/690
Karl Bovin: Landskab med lette skyer. Sign. Karl Bovin 1960. Olie på lærred. 72 x 102.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/559
Sigurd Swane: Landskab. Sign. SSw 37-38. Olie på lærred. 120 x 134.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/560
Ubekendt kunstner, 20. årh., kopi efter Olaf Rude: Kubistisk opstilling. Usign. Olie på lærred monteret på masonit. 68 x 58.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2440/547
Jais Nielsen: Landskab med vildt. Sign. Jais-46. Olie på lærred. 77x95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK