-
2440/503Aarhus
Peter Brandes: Hyrde. Sign. Peter Brandes, 2/6. Patineret bronze på granitsokkel. H. inkl. sokkel 56.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2440/508Lyngby
Jens-Flemming Sørensen: Pyramide. Usign. Bronze på base af hvid marmor. H. 25. B. 40,5. D. 40,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/542Aarhus
Peter Brandes: Fad af lertøj, dekoreret med polykrom glasur. Sign. Brandes V, 93. L. 43,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/548Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Rygefantom”. Sign. Ovartaci.... Figur af bemalet metal og papmaché, udformet som cigaretrør/pibe. L. 40.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/554Aarhus
Keld Moseholm: Figurgruppe. Sign. KMJ 16-25. Patineret bronze. H. 14. L. 13,5.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/556Lyngby
Corneille: “Eté Baroque I”. Sign. Corneille, 2002, HC V/X. Relief af polykromt bemalet træ. H. 36. B. 48.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/568Lyngby
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/569Aarhus
Stanislaw Wysocki: Figur. Sign. Stan Wys, 1/2 AP, 2002. Skulptur af delvist poleret bronze. H. 96.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2440/587Aarhus
Sven Dalsgaard: "Blå pakke", 1969. Kasse indpakket med blå plastik, bastsnor og tape. 69 x 43 x 24. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/596Aarhus
Morten Gersager Abel: Uden titel. Sign. Morten Gersager Abel 2010. Trælaminat på plade. H. 69. B. 144.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/641Aarhus
Frans De Boer Lichtveld: Objekt. Usigneret. Jern. H. 65.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/660Aarhus
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. Jørgen Nash, 1988. Emalje på metal monteret på træplade 20 x 20.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/661Lyngby
Anker Hoffmann: “Nina”. Sign. monogram AH 64, B7. Patineret bronze. H. inkl. sokkel 43.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/663Lyngby
Sten Lykke Madsen: Uden titel. Sign. Sten. Keramisk relief monteret på plade. 23,5x31.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/664Lyngby
Eva Sørensen: Uden titel, 66. Objekt i to dele. Sign. Eva S. Keramik. Udført hos Kähler. H. 13. B. 19. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/665Lyngby
Sten Lykke Madsen: Fabeldyr. Sign. Sten, Bing & Grøndahl. Polykromt dekoreret stentøj. H. 37.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/677Aarhus
Bodil Kaalund: Tre figurer. Usign. Patineret bronze. H. 6-6,5. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/683Lyngby
Torvald Westergaard: Siddende dreng. Sign. T.W. 1940-43. Broget marmor. H. 47. L. 53. D. 29.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/685Lyngby
J. F. Willumsen: "Roald Amundsen og hans 4 fæller paa Sydpolen...". Sign. JFW 1912. Plakette af messing. 15x17.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/696Aarhus
Knud Erik Christensen: Uden titel. Sign. KEC. Hvidborget marmor. H. 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/703
Kai Nielsen: Moder med barn. Usign. Patineret metal. H. 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
-
2440/704Lyngby
Otto Pedersen: Stående kvindelig figur. Sign. Otto P. Udskåret træ. H. 25,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/706Lyngby
Yan Kai Nielsen: Uden titel. Sign. Yan, 3/6. Bronze. Sokkel af træ. H. ekskl. sokkel 18.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/716Aarhus
Laurent Chabolle: Uden titel. Sign. L. Chabolle 99. Delvist bemalet og patineret jern. H. 30,5. Diam. 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/733Lyngby
Andreas Wargenbrant: “Please love me”. Stemplet med W, 15/25. Grønpatineret bronze. H. 39.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/737Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. monogram, 5/35. Patineret bronze. H. 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/739Lyngby
Niels Helledie: Portalformet vægrelief. Usign. Delvis glaseret stentøj. H. 19. B. 16.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/742Lyngby
Lis Hooge-Hansen: Mor og barn. Sign. L. H-H. 68, I/VII. Blankpoleret bronze på base af granit. H. 64. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/743Lyngby
Erik Heide: "Dyret", 1982. Betegnet Erik Heide. Sten monteret på hvid marmor base. Inkl. base 54 x 57 x 30.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/745Lyngby
Niels Helledie: Kristi ansigt, Usign. Glaseret stentøj. H. 12.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/748Lyngby
Misja Kristoffer Rasmussen: Ikaros. Sign. 1/6. Bronze. H. 23.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/749Lyngby
Niels Helledie: Objekt. Usign. Stentøj. H. 13,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/794Aarhus
Niels Helledie: Skriftestol. Usign. Relief af træ og bemalet stentøj. 36,5 x 35,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/848Aarhus
Sven Dalsgaard: Selvportræt. Sign. Sven Dalsgaard 1972. Ready made. 55 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/920Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Sign. PK. Granit. H. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/949Aarhus
Ubekendt kunstner, 21. årh.: Uden titel. Usign. Mixed media. H. 140. L. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/954Aarhus
Max Seidenfaden: Skulpturel vase. Sign. Max Seidenfaden. Patineret aluminium. Unik. H. 24,5. L. 23.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: