-
2440/971
Søren Andersen: Uden titel. Sign. SA. Pastel på papir. Lysmål 28 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/965
Jens Nielsen: Sydlandsk parti og fugle i landskab. Sign. Jens. Akvarel og oliekridt på papir. 25 x 19 og 44 x 30. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2440/964
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/957
Jørgen Nash, Lis Zwick: Fem kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Variable mål. Uindrammet. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/956
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/955
Per Kramer: Alfabet. Sign. Per Kramer 1982, nr. 4/10 med dedikation. Mixed media. Lysmål 100 x 70.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/948
Tage Ravn: Uden titel. Sign. T. Ravn. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/922
Freddie Dybris: Uden titel. Sign. Dybris, 88. Gouache på papir. Lysmål 17 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/915
Andreas Friis: Sydlandsk havneparti. Sign. Friis, 69. Olie på plade. 45 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/909
Peter Voigt: "Bag masken", 2024. Sign. Peter Voigt med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/910
Preben Wölck: Portræt af en kvinde. Sign. Preben Wölck Madsen, 1958. Tusch og bly på papir. Lysmål 59 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2440/896
Preben Wölck: "To figurer", 1962. Sign. Wölck; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/885
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/883
Emil Gregersen: "Appelsin" og "Opstilling". Sign. E. G. og Emil G. Olie på lærred monteret på plade og olie på plade. 18 x 25 og 28 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2440/882
José Madureira Vasconcellos: "Salome I". Sign. Vascocnellos. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2440/873
Knud Erik Færgemann: "Landskab, Vendsyssel". Sign. KEF. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/872
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 22 x 36,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/876
Poul Steen Schmidt: "Madam Blås lyse øjeblik", 2015. Sign. monogram 2015. Olie på lærred. 50 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/875
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Kystlandskab. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 48 x 65.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2440/874
Niels Erik Skovballe: 35". Sign. Nes 17 juni 2010. Olie på plade. 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/871
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. F. P. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2440/864
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/852
Svend Wiig Hansen: Uden titel, 87. Sign. Wiig Hansen 87. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 48 x 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/847
René Holm: "Fence". 2016. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på tryk. Bladstørrelse 27 x 21.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/846
Eva Weis Bentzon: Uden titel. 1988. Sign. på bagsiden. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 24 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/844
John Olsen: Studie af et hestehoved. Sign. John Olsen 83. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 27 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/841
Sven Dalsgaard: Figurkomposition, 1983. Sign. monogram 1983. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 31 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2440/840
Sven Dalsgaard: "En gros importen P Bjerregaard, Holme møllevej 45". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/839
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/838
Sven Dalsgaard: "Hermann Lotte, Høgemosevej 8, Ølsted". Sign. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/831
Lise Blaabjerg: "Vandkanten" og "Strandkanten". Sign. på bagsiden. Olie på lærred monteret på masonit. 15 x 14,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2440/830
Ejnar R. Kragh: "Graner ved havet". Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på lærred. 50 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/829
Ingerlise Vikne: Uden titel, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 135 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/826
Gerda Eickhoff: Parti med sporvogn. Sign. G.E. 54. Olie på lærred. 23 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2440/824
Hans Ludvig Larsen: Blomster ved mur i sollys. Sign. Hans Ludvig, 2003. Olie på masonit. 64 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/822
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: En sommerdag i parken. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 81 × 101.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/820
Ubekendt maler, 20. årh.: En mand og en kvinde. Usign. Olie på malepap. 24 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2440/817
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. Sign, JN. Olie på lærred. 63 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/812
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 42. Olie på lærred. 100 x 125.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2440/813
Herman Stilling: Grå trold i bjerge. Signeret H. Stilling. Olie på lærred. 51 x 40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/799
Erik Olson: Udsigt mod Tylön. Sign. E.O. 46. Olie på masonit. 27 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/798
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på masonit. 25 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2440/797
Peter Skovgaard: Uden titel, 2004. Sign. Skovgaard med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/796
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/795
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2440/788
Peter Peitersen: Parti fra Aarhus Havn. Usign. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/785
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med hus, fugl og ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/784
Martin Meyer-Pyritz: Landskab med en sø. Sign. M. Meyer-Pyritz. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2440/783
Allan Stabell: "Opstilling med flaske", 1990. Sign. og betitlet på bagsiden. Akryl på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2440/782
Allan Bestle: "Hold dig munter". Sign. på bagsiden A. Bestle 12. Mixed media på træ. 38 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/780
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/779
Ursula Reuter Christiansen: Komposition. Sign. URC. Gouache, akvarel og collage på papir. Lysmål 41 x 53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/775
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/774
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Ikke solgt
-
2440/773
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO 93. Olie på træ. 36 x 56.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2440/772
Anna Klindt Sørensen: Byparti. Sign. A.K.S - 65. Tusch på papir. Lysmål 20 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/771
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/769
Harald Heiring: Kystparti fra Bali. Sign. Heiring 60. Olie på lærred. 48 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2440/768
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2440/766
Henning Koppel: Gadeparti. Sign. Henning Koppel, juni 1951. Akvarel på papir. Lysmål 47 x 59.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2440/765
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK