-
2440/682Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie og akvarel på papir, monteret på lærred. 60x43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/687Lyngby
Frans Kannik: Uden titel. Sign. Frans Kannik 2004. Olie på lærred. 61 x 149.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/690Lyngby
Karl Bovin: Landskab med lette skyer. Sign. Karl Bovin 1960. Olie på lærred. 72 x 102.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/691Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 77 x 105.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/692Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse. 23x31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/693Lyngby
Poul Ekelund: Model. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 64 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/694Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 41. Olie på lærred. 81 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/695Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Landskab, 1957. Sign. HN. Olie på lærred. 82 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/698Lyngby
Kay Christensen: Komposition. Sign. Kay C. Olie på lærred. 93 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/699Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Citron". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 17 x 17
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/700Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Gul peber". Sign. monogram 2018. Olie på laminat. 18 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/702Lyngby
Sven Hauptmann: Mixed media, collage på træplade. Sign. Svend Hauptmann 72. 49x34.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/705Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin 44. Olie på lærred. 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/709
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Collage og mixed media på kraftigt papir. Lysmål 67x67.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
-
2440/710Lyngby
Johannes Carstensen: Landskab. Sign. Johs C. Olie på lærred. 80 x 102.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/712Lyngby
Harald Sonesson: Rasmus Klump og vennerne. Fire kompositioner. Tre sign. Pen og vandfarve på papir. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/713Lyngby
William Hansen: "Min gamle lampe" Sign. monogram 59. Olie på masonit. 74x93.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/714Lyngby
Niels Erik Skovballe: "“Icon Ican Bear”. Sign. monogram 2013. Olie på plade. 21×21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/715Lyngby
Niels Erik Skovballe: "Citron" og "Et skår". To kompositioner. Olie på plade. 13,5x14 og 16,5x17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/717
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. Köpcke 97. Collage på papir. Bladstørrelse 32×50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Udgået
-
2440/727Lyngby
Albert Naur: Nøgenstudie. Sign. Naur 1928, bagrunden ændret 1958. Olie på lærred. 66 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/728Lyngby
Preben Hornung: "I min have", 1976. Sign. monogram med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47x41.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/729Lyngby
Jais Nielsen: Kysset. Sign. Jais 34. Kul på papir. Lysmål 59x47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/732Lyngby
Sven Dalsgaard: “Port-portræt”, 1980. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 57x48.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/734Aarhus
Uffe Christoffersen: "Tiger", 1992. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen. Olie på lærred. 50 x 38.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/735Lyngby
Johannes Carstensen: Uden titel. Sign. Johs. C. Olie på lærred. 95 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/736Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 45. Olie på lærred. 100 x 130.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/738Lyngby
Arne Heuser: "Signal", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 125 x 125.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/744Lyngby
Karl Larsen: Motiver fra Christiansø. Fem kompositioner. Blyant, akvarel, oliekridt og gouache på papir. 30 x 44,5 - 45 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/746Aarhus
Johannes Hofmeister: Kystparti med figur og huse i forgrunden. Sign. JH. Olie på lærred. 95 x 134,5.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/750Aarhus
Mogens Hertz: Nøgen model. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 121 x 74.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/751Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/757Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/758Lyngby
Frank Hammershøj: "I en lys have", 1972. Sign. FH. Olie på masonit. 69 x 84. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/759Lyngby
José Madureira Vasconcellos: "Erotiske Fragmenter/Pige og Faun". Sign. Mixed media på plade. 26 x 17.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/760Lyngby
Ole Schwalbe: "Neon", 87. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 98.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2440/761Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Jokkmokk. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/762Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/763Lyngby
Florian Köhler: "Arkadische Gesellschaft". Sign. Köhler 27 April 01. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/765Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/766Aarhus
Henning Koppel: Gadeparti. Sign. Henning Koppel, juni 1951. Akvarel på papir. Lysmål 47 x 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/768Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/769Aarhus
Harald Heiring: Kystparti fra Bali. Sign. Heiring 60. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/771Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Modelskitse. Sign. A.K.S. Tusch på papir. Lysmål 26 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/772Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Byparti. Sign. A.K.S - 65. Tusch på papir. Lysmål 20 x 29. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/773Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO 93. Olie på træ. 36 x 56.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/774Aarhus
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Næste bud:
-
2440/775Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 55 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/779Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Komposition. Sign. URC. Gouache, akvarel og collage på papir. Lysmål 41 x 53.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/780Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/782Lyngby
Allan Bestle: "Hold dig munter". Sign. på bagsiden A. Bestle 12. Mixed media på træ. 38 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/783Lyngby
Allan Stabell: "Opstilling med flaske", 1990. Sign. og betitlet på bagsiden. Akryl på lærred. 97 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/784Aarhus
Martin Meyer-Pyritz: Landskab med en sø. Sign. M. Meyer-Pyritz. Olie på malepap. 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/785Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med hus, fugl og ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/788Aarhus
Peter Peitersen: Parti fra Aarhus Havn. Usign. Olie på lærred. 82 x 108.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2440/795Aarhus
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/796Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 40 x 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/797Aarhus
Peter Skovgaard: Uden titel, 2004. Sign. Skovgaard med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/798Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på masonit. 25 x 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/799Aarhus
Erik Olson: Udsigt mod Tylön. Sign. E.O. 46. Olie på masonit. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2440/812Lyngby
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. 42. Olie på lærred. 100 x 125.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/813Aarhus
Herman Stilling: Grå trold i bjerge. Signeret H. Stilling. Olie på lærred. 51 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud: