-
2440/500Aarhus
Asger Jorn: "Entrée de Secours", 1971. Alle sign. Seks raderinger i farver. Lysmål hhv. 34 x 30, 42 x 32 og 43 x 32. (6)
Sælges
Vurdering :
150.000 DKK Næste bud:
-
2440/502Lyngby
Andy Warhol: “Hans Christian Andersen”, 1987. Tryksign. på bagsiden Andy Warhol. Ed. 6/25. Stemplet med certifikat. Serigrafi i farver. 96,5 x 96,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/532Lyngby
Corneille: Komposition fra serien “Les Adventure de Pinochhio”. Sign. Bemalet serigrafi på papir på lærred. 70 x 99.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2440/565Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/571Lyngby
Henrik Bloch: "Dekorations udkast til Aladdin". Sign. Henrik Bloch. Gouache på papir. Lysmål 52 x 68.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/580Lyngby
Corneille: "L'amour au jour le jour", 1996. Sign. Corneille 96, 174/200. Serigrafi. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/581Aarhus
Robert Rauschenberg: Uden titel. Sign. Rauschenberg 80, 33/150. Offset i farver. Lysmål 80 x 59.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/598Lyngby
Michael Kvium: “Grædende foster”. Sign. Kvium 90, 47/50. Radering. Bladstørrelse 32 x 25. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/604Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84, 16/25. Radering. Bladstørrelse 38 x 32. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/607Lyngby
Tal R: "The Suit". Sign. Tal R, 52/100. Silketryk i farver monteret på plade. Bladstørrelse 99,5 x 69,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/614Aarhus
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. Kehnet Nielsen 97, 83/150. Litografi i farver. Lysmål 64 x 58.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2440/617Aarhus
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A. Frandsen 88, 2/10. Radering. Lysmål 37 x 100.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/619Lyngby
Michael Kvium: “Tankemodel”. Sign. Kvium 90, 302/425. Radering. Bladstørrelse 31×38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/631Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-77, 81/450. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 53.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/634Lyngby
Antoni Tapies: "Sofa", 1982. Sign. Tapies, H.C. Ætsning. Bladstørrelse 62,5 x 91.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/647Aarhus
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Kurt Trampedach 1989, 30/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/649Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden, 74/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/651Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): “La femme fatale”, 1993. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71×52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/655Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. 39/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 64,5 × 49,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/662Aarhus
Albert Bertelsen: Bjerglandskab med figur. Sign. Albert Bertelsen 83, 93/120. Litografi i farver. Lysmål 65 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/669Aarhus
Anton Rooskens: To kompositioner. Sign. Rooskens, 67, 82/100. Litografi. Lysmål hver 29 x 38. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/672Aarhus
Jørgen Nash: Portræt. Sign. Jørgen Nash 1995, 120/300. Litografi. Lysmål 55 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/673Aarhus
Hans Voigt Steffensen: "Landskab med sol". Sign. H. Voigt Steffensen 72, 16/100. Litografi. Lysmål 43 x 52.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/674Aarhus
Mogens Balle: "Mellem årstiderne I" og uden titel. Sign. To litografier. Lysmål 56 x 75 og 42 x 52. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/675Aarhus
Karel Appel: “Faune nocturne”, 1960. Sign. Appel 1960, 32/125. Litografi i farver. Lysmål 54 x 66 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/676Aarhus
Mogens Balle: "Mellem årstiderne, 2, 3, 4". Sign. Balle, 41/100. Litografi. Lysmål hver 42 x 51. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/684Lyngby
Henry Heerup: Komposition. Sign. Heerup. Litograf i farver. Lysmål 36,5x50.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/686Lyngby
Pablo Picasso: “L'Ecuyère”, 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 55 × 69.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/688Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: "Seereise II". Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/689Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 98 og 99. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 52 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/701Aarhus
Corneille: Komposition. Sign. Corneille, 78, H.C. Litografi. Lysmål 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/718Lyngby
Christine Swane: Opstilling. Tryksign. CSw 1955. Litografi i farver. Lysmål 72x56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/740Lyngby
Richard Mortensen: “Bourgogne”, 1990. Sign. Serigrafi i farver. Lysmål 134 x 107.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/747Lyngby
Erik Dietman: "Resan til Odessa". Sign. Mappe med 24 dobbeltark. 28 x 38. I original kasse. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/754Lyngby
Corneille: "Complicité". Sign. Corneille 98, E/A. Radering i farver. Bladstørrelse 48 x 35,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/755Lyngby
Erling Jørgensen: "10 Serigrafier". Alle sign. Erling Jørgensen 1957, 50/50. Bladstørrelse 20x14. Orig. omslag.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/764Lyngby
Karl Åge Riget, Bent Karl Jacobsen, Arne Haugen Sørensen: "Samtale". Sign., 49/90. Serigrafi i farver. Lysmål 54 x 51.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/776Lyngby
Sven Dalsgaard, Mogens Balle, Vilhelm Bjerke-Petersen, Wilhelm Freddie, m.fl.: "Spiralen" Fem kataloger. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/778Lyngby
Asger Jorn, Ejler Bille, Carl-Henning Pedersen: "Cobra Bulletin" No. 1. Bruxelles 1949 med fire litografier i farver.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/823Aarhus
Jacob Gadd: "Dobbelt optur". Sign. Jacob Gadd, EA. Giclée kunsttryk. Lysmål 40 x 29.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/827Aarhus
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Lom kirke" og "Þingvallavatn". Sign. og nummererede. Litografier. 40 x 47 og 38 x 60. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/836Aarhus
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger 73, 07/100. Litografi i farver. Lysmål 55 x 69.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/842Aarhus
Svend Wiig Hansen: "Portræt". Sign. Wiig Hansen 1975, e/a. Træsnit. Lysmål 39 x 30.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/845Aarhus
Egon Fischer: "Amalti skulptur". Sign. Egon Fischer 87, prøvetryk. Serigrafi i farver. Lysmål 57 x 54.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2440/881Aarhus
Corneille: Rød fugl. Sign. Corneille 77, 90/90. Litografi i farver. Lysmål 30 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/884Aarhus
Wilfredo Lam: Uden titel. Sign. monogram, e.a. Litografi. Bladmål 50 x 32,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/890Aarhus
Ejnar Iversen: Uden titel. Sign. Ejnar Iversen, 78. Collage. Hver 16 x 12. Monteret i en ramme. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/895Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 315/330. Litografi i farver. Bladmål 50 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/897Aarhus
Jørgen Nash: "Munch" fra serien "En trojka i Paris". Sign. Jørgen Nash 1981, 158/250. Litografi i farver. Bladmål 84 x 60.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/900Aarhus
Pierre Alechinsky: "Jantes et jambes". Sign. Alechinsky, 75/150. Litografi. Bladmål 38,5 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/905Aarhus
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 63. Litografi i farver. Lysmål 31 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/908Aarhus
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Kurt Trampedach 1989, 144/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/950Aarhus
Pierre Wemaëre: Uden titel. Sign. P. Wemaëre, 25/75. Tre litografier i farver. Lysmål hver 49 x 35. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/966Aarhus
Poul Agger: Komposition. Sign. Poul Agger 76, 4/1170. Litografi. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/967Aarhus
Martin Bradley: "Strollgang". Sign. Martin Bradley, 7/99. Litografi i farver. Lysmål 57 x 74.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/968Aarhus
Joachim Koester: Uden titel. 2020. Sign. på bagsiden. Litografisk tryk. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/969Aarhus
Joana Vasconcelos: "Titulo-Life". 2016. Sign. Joana Vasconcelos. Print i farver. Bladstørrelse 30 x 21. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2440/970Aarhus
Albert Bertelsen: To kompositioner. Begge sign. Træsnit og offsettryk. Lysmål 42 x 48 og 29 x 54. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2440/976Aarhus
Ole Ahlberg: "On the Beach", 2022. Sign. Ahlberg, 11/75. Gicléetryk i farver. Lysmål 65 x 53.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: