2440/501Lyngby
Inger Rokkjær: Oval skål af rakubrændt lertøj. Yderside med vertikale indridsninger i relief. Stemplet monogram, 2001. Unik. H. 12,9-13,3. B. 20. L. 23,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/507Lyngby
Kirsten Sloth: Oval skål af stentøj. Dekoreret udvendigt med vertiakal stregdekor i okkerbrunt, sandfarvet og mørkebrunt. L. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/510Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/524Aarhus
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside med vertikale riller i relief. Sign. monogram, 122. H. 9. Diam. 23.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/566Aarhus
Yan Zortichak: Uden titel. Utydelig sign. 1994. Polykromt indfarvet prismeglas og granit. H. 28. L. 38.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/605Aarhus
Julie Høm: Lågkrukke af stentøj, modelleret med sommerfugl i relief. Sign. monogram. H. 10,5. Diam. 17,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/611Aarhus
Gerd Bøgelund: Bordskål af stentøj, indvendig modelleret i relief. Sign. monogram, Kgl. P. H. 10. Diam. 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/620Aarhus
Kim Holm: To cylinderformede vaser af stentøj, dekoreret med lyse glasurer. Stemplet monogram. H. 27.5 og 31. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/626Aarhus
Lis Ehrenreich: Krukke af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. Unik. H. 17,5. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/656Aarhus
Jens H. Quistgaard: Messinggryde med fortinnet inderside. Med låg og baser af teak. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/697Aarhus
Peter Tybjerg: Vase af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Sign. Peter Tybjerg, 1998. Unik. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/707Aarhus
Svend Hammershøi: Vase af uglaseret lertøj, modelleret med reliefdekor med bølget munding. Sign. Unik. H. 20.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/708Aarhus
Alvar Aalto: "Savoy". Vase og skål af hvidt og klart glas. Stemplet Alvar Aalto, 3030 og 420/1989. H. 5-16. L. 21-38. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/719Aarhus
Nils Kähler: Bordlampe af lertøj, dekoreret med blållig glasur. Sign. Nils, HAK. Udført hos Kähler. H. eksl. fatning 26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/721Aarhus
Thomas Gertz Andersson: Objekt. Sign. TGA 01. Delvist patineret og poleret bronze på base af granit. H. inkl. base 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/724Aarhus
Eva Brandt: Gulvvase af stentøj, dekoreret med mat lys og sort glasur. Sign. Unik. H. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/767Aarhus
Ebbe Sadolin: Lågkrukke af stentøj, dekoreret med blågrå og rødbrun glasur. Sign. Udført hos B&G. H. 27,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2440/777Lyngby
Kähler: Stor balusterformet vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/787Lyngby
Oiva Toikka: En fuglefigur af rødt, blåt og klart glas med iriserende mønster. Udført hos Iittala. H. 17,5. L. 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/789Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas med indlagt mønster i hvidt. Sign. TM 2018. Unik. H. 16. Diam. 20,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/791Lyngby
Just Andersen: Lille bordlampe af patineret diskometal med firsidet, kanneleret korpus. H. 45,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/792Aarhus
Kai Nielsen: Proptrækker af bronze i form af liggende kvinde med barn. Sign. Kai Nielsen. Nic. O. Schmidt. H. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/793Lyngby
Bjørn Wiinblad: Bordlampe af stentøj. Dekoreret med mørkeblå og mørkegrå glasurer samt med guldfarvede motiver.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2440/802Aarhus
Knabstrup: To vaser af lertøj, dekoreret med blålig glasur. Udført og mærket hos Knabstrup. H. 21. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/805Lyngby
Kähler: Et par vaser af lertøj dekoreret med hhv. sortbrun og rødbrun stribet dekor på lys base. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/806Lyngby
Kähler: To vaser og to skåle af lertøj. Dekoreret med brune, sorte og grøne nuancer på lysegul base. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/809Lyngby
Svend Hammershøi: Vase af lertøj. Dekoreret med blå og brune glasurer på lysegul bund. H. 28.
Vurdering :
2440/810Lyngby
Kähler: Vase af lertøj med dekor i mørkebrune nuancer på lysegul base. H. 29,8. Diam. ca. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/811Lyngby
Kay Bojesen: En samling legetøj af lakeret bøg. Delvis stemplet Kay Bojesen. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/814Aarhus
Trine Drivsholm, Ubekendt kunstner, 21. årh.: To vaser af hhv. grållig og blåt glas. Sign. H. 10 og 12,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/815Lyngby
Pierre Casenove: Et par skulpturelle bordlamper af forgyldt metal. H. ekskl. fatning 34,5. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2440/816Lyngby
Jens H. Quistgaard: “Xylofon”. Serveringsbakke af riopalisander med flade lameller og runde håndtag.
Vurdering :
2440/819Aarhus
Anne Mai, Bente Christensen: Skål af stentøj med fuglefigur og pigge. Sign. monogram. Unika. H. 19. Diam. ca. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/825Aarhus
Grethe Kornerup-Bang, tilskrevet: Papirkurv af sortlakeret aluminium, greb med sjeneflet. H. 28. Diam. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/863Aarhus
Marianne Westman: Vase af stentøj, dekoreret med transparent blågrøn glasur. Sign. MW. Rörstrand. H. 14,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/877Aarhus
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med gulbrun glasur. Sign. E.St.N, Saxbo. H. 12,5 og 14,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/943Aarhus
Per Lütken: "Dråben". Stor vase af transparent blåt glas. Sign II S. Udført hos Holmegaard. H. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/944Aarhus
Trine Drivsholm: Ellipseformet vase af klart, matteret glas indlagt med smalle striber i blåt og hvidt glas. L. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/951Aarhus
Par dørgreb af patineret messing og teak. 1930-40'erne. L. 36. (2)
Vurdering :
2440/973Aarhus
Jens H. Quistgaard, m.fl.: Fonduegryde og fad af emaljeret støbejern samt et sæt fonduebestik. Udført hos hhv. Dansk og Stelton. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: