2440/214
S/h portrætfotografi af forfatteren H.C. Andersen (1805-1875), afbildet siddende i haven ved landstedet 'Rolighed'.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/194
Viggo Helsted: Udsigt over klitterne mod havet en solskinsdag. Sign. Viggo Helsted 1895. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/211
William P. Gottlieb: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske jazzsangerinde Billie Holiday.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/210
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/209
Signeret s/h sølv-gelatine fotografi af den grønlandsk-danske polarforsker Knud Rasmussen (1879-1933).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2440/208
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/207
Dansk flintlåspistol M/1772/98. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2440/186
Henri Regnault: Parti fra Nordafrika med handlende, i baggrunden en by. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden Henri Regnault. Olie på træ. 20 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/206
Arabisk Saidi Jambya fra Oman med forsølvet greb. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2440/205
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2440/204
Dansk dragonhjelm M/1860 for en officer samt skråhue for politibetjent. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/203
Fransk alterstage af forgyldt metal til syv lys. 19. årh.s slutning. H. 99 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/202
En slidt Colt Navy pocket revolver samt 6 blankvåben. (7)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/193
Julius Paulsen: Interiør med en kvinde stående i lampens skær. Sign. Jul. Paulsen 09. Olie på lærred monteret på lærred. 60 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/200
Indisk massiv voldmusket Torador med luntelås ca. 276 cm. lang. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/199
Cecil William Stoughton: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af brødrene John, Robert og Edward Kennedy.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/198
Simon Kristoffersen: Isbjørn angriber grønlandsk fanger. Udskåret fedtsten. Sign. Simon 1965. H. 16 cm L. 37 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/197
Fransk kirkestage af forgyldt metal til syv lys. 19. årh.slutning. H. 78,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2440/184
“Musselmalet” lågkrus af porcelæn, monteret med låg af sølv. 18.-19. årh. H. 19,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2440/195
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2440/196
"Musselmalet" jardiniere af porcelæn. B&G. H. 16 cm. L. 39 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/192
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/191
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/190
Gered Mankowitz: 'Jimi Hendrix'. S/h sølv-gelatine fotografi af den amerikanske rockmusiker Jimi Hendrix. Sign. 8/50
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2440/176
Italiensk maler, 17. årh.: En helgen. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 14 x 10.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/189
Sæt på 11 par mokkakopper af porcelæn, privat dekoreret. Royal Copenhagen. (11)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/188
Originalt s/h pressefoto fra den britiske mandatperiodes ophør i Palæstina den 14. maj 1948.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2440/175
Italiensk maler, 17. årh.: Studie af en ældre herre. Sortkridt og hvide forhøjninger på papir. Bladstørrelse 30 x 23. Barokramme.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/171
Raoul André Ulmann: "La Rivière de Morlaix". Floden Morlaix. Sign. R. A. Ullmann. Olie på træ. 21 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/187
Officielt programhæfte for dronning Elizabeth II af Storbritaniens statsbesøg i Danmark fra den 16.-19. maj 1979.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/181
Søren Lund: Parti fra Dyrehaven med kronvildt. Sign. Søren Lund, 1925. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/185
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/174
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Parti fra Nilen, Egypten. Utydeligt sign. Olie på lærred. 28 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/168
Dansk maler, 19. årh.: Duer ved en fulgebad. Sign. C. B. Lund 1871. Olie på malepap. 21 x 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/183
Holger Drachmann: To partier fra Venedig. Bly og lavering på papir monteret på papir. Sign. H. D. Venedig Maj 84. Bladstørrelse 10 x 16 og 10 x 16,5. (2).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2440/182
Relief af terrakotta, dekoreret med blomstrende æblegren. Udført og stemplet hos P. Ipsen. 19. årh. 37 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/159
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2440/180
Julius Paulsen: Siddende model. Usigneret. Med dedikation. Olie på lærred. 32 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/173
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2440/179
Wilhelm Camphausen: Et rytterslag ud for en fæstning. Sign. W. Camphausen 1845. Olie på lærred. 28 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2440/178
Eiler Sørensen: Parti med en bondemand ved et markskel. Sign. Olie på lærred. 48 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/177
Martinus Rørbye: En samling af fire figurstudier. Usignerede. Blyant på papir monteret i passepartout. Lysmål hver 20 x 15. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/139
Anthonore Christensen: Blomstrende grene på en træstub. Sign. monogram 1877. Olie på lærred. 29 x 39,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2440/146
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2440/172
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: En hvid rose. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/170
William P. Gottlieb: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske jazzsaxofonist Charlie 'Bird' Parker
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/169
Ubekendt maler, 19. årh.: En bevæbnet mand i en rød kåbe på spring i en skovlysning. Usigneret. Olie på træ. 44 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/167
Dansk maler, 19. årh.'s midte: Blomstrende stedmoderblomster. Sign. Cecilie Phister 1850. Olie på træ. 14,5 x 19,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2440/166
Giorgione, Titian, efter, 20. årh.: Den sovende Venus. Sign. Cop. a. Giorgione v. Fritz E. Fjorn Dresden 1929. Olie på lærred. 76 x 117.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/165
S. C. Bjulf: Handlende på grønttorvet på Højbro Plads. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 85 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2440/164
F. C. Kiærschou: "Ved Svendborg, i Baggrunden Taasinge". Sign. F. C. K. 1886. Olie på lærred. 21,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/163
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/162
C. F. Sørensen: Sejlskibe i Københavns Havn. Sign. C. F. S. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/161
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/160
Dobbeltsigneret s/h sølv-gelatine præsentationsfotografi af kong Frederik IX og dronning Ingrid.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2440/158
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/157
Kinesisk firkantet vase af porcelæn, dekoreret i farver med landskab og tekst i Qianjiang stil. Sen Qing, 1900. H. 28,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/156
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2440/155
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2440/154
Johannes Larsen: "Stenpikker". 1920. Sign. monogram med blyant. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2440/153
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi fra Winston Churchills udnævnelse til 'Lord Warden of the Cinque Ports.'
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/152
'The Rolling Stones'. Fem kort sign. af hhv. Mick Jagger, Keith Richards, Bill Wyman, Brian Jones og Charlie Watts. (5)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK