2440/25
H. A. Brendekilde: En vej skærer gennem et vinterlandskab med en mølle i horisonten. Sign. H.A.B. 32,5 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2440/24
"Musselmalet Helblonde". Fem tallerkener af porcelæn, dekoreret med underglasur blå. Kgl. P. Diam. 23,5. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/23
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2440/22
Michael Ancher: Portræt af en ældre kvinde med hvidt hår fæstnet i en knold. Sign. M. A. Olie på lærred. 28 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2440/17
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/21
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/20
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/19
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2440/18
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/13
Francisco José de Goya: De que mal morira? (Slår sygdommen eller lægen ham ihjel?). 1797-1798. Planche 40 fra “Los Caprichos”.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/16
P. S. Krøyer: Portræt af P. S. Krøyers plejemor. Sign. monogram 1876. Vandfarve på papir. Lysmål 21 x 16,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2440/15
Et par frugtskåle af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver og guld. 2863 og 2858. Meissen, 19. årh. Proveniens; Efterkommere af Frederik VIII af Danmark. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2440/14
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/12
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2440/10
'El Comandante'. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den cubanske revolutionsleder Fidel Castro.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/9
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2440/8
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/7
Christian Zacho: “Forår i Lellinge”. Sign. Chr. Zacho 1907. Olie på lærred. 104 x 137.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
2440/6
Signeret farvepræsentationsfotografi af kong Olav V af Norge (1903-1989), afbildet i generalsuniform.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/5
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2440/4
P. S. Krøyer: Portræt af en pige fra Granada. Sign. S. Krøyer, Granada, 29. Maj 1878. Blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 15.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2440/3
Et par franske Empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 54 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/2
Engelsk regency standur i kasse af mahogni med spilleværk og strike-silent funktion. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2440/1
Anthonore Christensen: Palmer ved Monte Pinco, Rom. Sign. monogram Rom 1871. Olie på lærred. 39 x 55,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt