2440/203Lyngby
Fransk alterstage af forgyldt metal til syv lys. 19. årh.s slutning. H. 99 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/204Lyngby
Dansk dragonhjelm M/1860 for en officer samt skråhue for politibetjent. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/205Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/206Lyngby
Arabisk Saidi Jambya fra Oman med forsølvet greb. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/207Lyngby
Dansk flintlåspistol M/1772/98. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/209Lyngby
Signeret s/h sølv-gelatine fotografi af den grønlandsk-danske polarforsker Knud Rasmussen (1879-1933).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/210Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/211Lyngby
William P. Gottlieb: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske jazzsangerinde Billie Holiday.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/212Lyngby
Tresidet bordskål af sølv. Københavns bymærke 1955. Vægt 272 g. L. 19,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/213Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/214Lyngby
S/h portrætfotografi af forfatteren H.C. Andersen (1805-1875), afbildet siddende i haven ved landstedet 'Rolighed'.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/215Lyngby
Samling juleskeer- og gafler samt erindringsske af sterlingsølv. A. Michelsen og Grann & Laglye. Vægt 1006 g. (22)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/216Lyngby
Even Ulving: Parti fra Norge med udsigt til Svenner Fyr. Sign. E. Ulving. Olie på lærred. 49,5 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/217Lyngby
Et par lysestager af rødbroget marmor monteret med forgyldt bronze. Louis XVI form, 19. årh. H. 23,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/219Lyngby
Johannes Larsen: “Pelikan”. 1921. Sign. monogram. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/220Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: En allegori over frugtbarheden. Børn boltrer sig i frugter og drueklaser. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/222Lyngby
'Spirit of St. Louis'. Originalt s/h pressefotografi af den amerikanske pilot og forfatter Charles Lindbergh.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/223Lyngby
Vilhelm Kyhn: Lyngklædt landskab ved Dollerup Bakker. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/224Lyngby
Kinesisk "klapmuts" skål af porcelæn, dekoreret i blå. 18. årh. H. 7 cm. Diam. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/225Lyngby
Par Canton "Green and Gold" kaffekopper af porcelæn. 1880-1900. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/226Lyngby
Dansk underofficerriffel M/1829/48 med nummerens ladestok perkussioneret og tappet i Rendsborg.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2440/228Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: En helgeninde, i baggrunden et barneansigt. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 62.
Vurdering :
2440/229Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en kvinde i guldindvirket silkekjole og rød silkekåbe. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 49. Oval.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/230Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/231Lyngby
'FDR's Last Congress Appearance'. Originalt s/h sølv-gelatine af præsident Franklin D. Roosevelt (1882-1945).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/232Lyngby
Sjældent dansk flintlåsmusket M/1803 for Københavns Borger Væbning
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2440/233Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Månelys over en klippekyst med søfolk stranden og sejlskibe i horisonten. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/234Lyngby
Harald Slott-Møller: Aluminia bordlampe af fajance, dekoreret i grøn og sort. 145/263. H. inkl. montering 46 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/235Lyngby
Antagelig Europæisk fremstillet messingmonteret sølvtaucheret flintlåspistol for det østlige markeded ca. 1800.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/236Lyngby
Carl Thomsen: Portræt af en ung kvinde kjole siddende i læselampens skær. Usigneret. Olie på træ. 45 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/237Lyngby
Dansk perkussioneret musket M/1794/43 med bajonet. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud:
2440/238Lyngby
C. W. Eckersberg, efter, 19. årh.: Profilportræt af Frederik VI. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. Lysmål 36,5 x 27.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/239Lyngby
August Hærning: Mors Hjørne i Jernbanegade 5". Interiør med en kvinde der læser højt for to børn. Sign. August Hærning 1901. Olie på lærred. 74 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/240Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Studie af en kvinde og to havnepartier. Bly og pen på papir. Variable mål. (3).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/241Lyngby
Jernbeslået flintlåspistol med lås af Bartolo Agazzi omkring 1720 med senere skæfte. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/242Lyngby
Ottomansk messingbeslået flintlåspistol ca. 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/243Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Hollandsk sejlskib. Usigneret. Gouache og pen på papir. Bladstørrelse 54 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/244Lyngby
Belgisk jernbeslået halvskæftet perkussionspistol omkring 1840-50. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/245Lyngby
Marcus Aurelius som ung. Grand Tour bronzebuste efter antikken. 19. årh.s slutning. H. 15/22 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/246Lyngby
Klump af rav. Vægt 301 g. L. 12 cm. B. 7 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/248Lyngby
Amerikansk skål af sterlingsølv. International Silver Co, Conneticut. 20. årh. Vægt 323 g. Diam. 26 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/249Lyngby
Sæt på syv tallerkener af sterlingsølv. Vægt 586 g. Diam. 15,5 cm. (7)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/250Lyngby
S. C. Bjulf: Sommerdag på grønttorvet. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 74 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/251Lyngby
Kompenseret Præcisionsbarometer, mrk Cornelius Knudsen, no 1533. Monteret i æske af sølv, Heimbürger 1931.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/253Lyngby
Vurdering :
2440/254Lyngby
Et par tresidede sauceskåle af sølv. P. Hertz, København 1919. Vægt 965 g. H. 12 cm. L. 20 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/255Lyngby
Et par samt enkelt dækketallerken af sølv. Grann & Laglye og A. Michelsen. Vægt 1490 g. Diam. 26,5 og 27 cm. (3)
Vurdering :
2440/256Lyngby
Gorm Valentin: To s/h portrætfotografier af jazzmusikerne Sonny Rollins og Chet Baker/Ruth Young. Sign. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/257Lyngby
Japansk alterskab "Butsudan" af lakeret træ. Taisho 1912-26. H. 104 cm. D. 41 cm. B. 45 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/258Lyngby
KONGELIG KORRESPONDANCE. En samling breve, telegrammer, julekort og fotografier fra Frederik IX. (2 poser).
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2440/260Lyngby
Atleten Anders Hartington Andersens private fotoalbum fra OL i Berlin 1936; optagelser af Hitler, Jesse Owens, m.fl.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2440/261Lyngby
Gene Herrick: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske borgerretsforkæmper Rosa Parks.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/265Lyngby
Gorm Valentin: To s/h portrætfotografier af jazzmusikerne Dexter Gordon og Niels-Henning Ørsted Pedersen. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/270Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine detailfotografi af den amerikanske jazzmusiker Louis Armstrong (1901-1971).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/276Lyngby
Gorm Valentin: To s/h portrætfotografier af jazzmusikerne Charles Mingus og Ocar Peterson/Count Basie. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/281Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/285Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af kong Bhumibol af Thailand (1927-2016) i færd med at bygge en sejljolle.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/293Lyngby
Messingbeslået ottomansk lang flintlåspistol omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: