2440/114Aarhus
Spansk samt hollandsk flise af fajance, dekoreret med polykrom glasur. 16./17. årh. 9,5 x 9,5 og 13,5 x 13,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/144Aarhus
Fem firpas af fajance samt otte løse fliser, dekorerede med hhv. bladværk og roset. 18.-19. årh. (13)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/182Aarhus
Relief af terrakotta, dekoreret med blomstrende æblegren. Udført og stemplet hos P. Ipsen. 19. årh. 37 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/284Aarhus
Delft fad af fajance, dekoreret i blåt med haveparti. 18. årh. Diam. 34.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2440/286Aarhus
Italiensk figur af majolika i form af putto, monteret på senere sokkel af sortmalet træ. 19. årh. H. inkl. sokkel 31.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: