2440/307
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra Venedig. Sign. Å.L. Venezia 25/6 98. Akvarel på papir. Lysmål 22 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/306
Ubekendt maler, 18. årh.: Gadescene med folkeliv. Usigneret. Pen og akavrel på papir. Lysmål 22 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/296
Julius Exner: "Under salmesangen i Lexand kirke". 1864. Sign. Exner 1864. Pen på papir. Lysmål 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/292
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Ladegårdsåen. Sign. Fritz Stæhr-Olsen, 88. Akvarel på papir. 20 x 24,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2440/280
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2440/243
Ubekendt maler, 19. årh.: Hollandsk sejlskib. Usigneret. Gouache og pen på papir. Bladstørrelse 54 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/219
Johannes Larsen: “Pelikan”. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/176
Italiensk maler, 17. årh.: En helgen. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 14 x 10.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/175
Italiensk maler, 17. årh.: Studie af en ældre herre. Sortkridt og hvide forhøjninger på papir. Bladstørrelse 30 x 23. Barokramme.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2440/183
Holger Drachmann: To partier fra Venedig. Bly og lavering på papir monteret på papir. Sign. H. D. Venedig Maj 84. Bladstørrelse 10 x 16 og 10 x 16,5. (2).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2440/177
Martinus Rørbye: En samling af fire figurstudier. Usignerede. Blyant på papir monteret i passepartout. Lysmål hver 20 x 15. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/163
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/162
C. F. Sørensen: Sejlskibe i Københavns Havn. Sign. C. F. S. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/154
Johannes Larsen: "Stenpikker". 1920. Sign. monogram med blyant. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2440/145
Johannes Larsen: "Kat med killinger". 1952. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/125
August Fischer: Italiensk havneparti. Sign. Aug. Fischer, Genova. 29. nov. 93. Akvarel på papir. Lysmål 23 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2440/115
G. F. Clement: En ung kvinde i sort bluse. Sign. G. Clement. Blyant på papir. 24 x 23.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/103
G. F. Clement: En ung kvinde i profil. Sign. G. Clement December 91. Lysmål 29 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/73
P. C. Skovgaard: Parti fra Tisvilde skov. Sign. monogram Tisvilde Skov den 2. August 1842. Pen og lavering på papir.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/19
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2440/13
Francisco José de Goya: De que mal morira? (Slår sygdommen eller lægen ham ihjel?). 1797-1798. Planche 40 fra “Los Caprichos”.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/16
P. S. Krøyer: Portræt af P. S. Krøyers plejemor. Sign. monogram 1876. Vandfarve på papir. Lysmål 21 x 16,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2440/4
P. S. Krøyer: Portræt af en pige fra Granada. Sign. S. Krøyer, Granada, 29. Maj 1878. Blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 15.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK