2440/13Lyngby
Francisco José de Goya: De que mal morira? (Slår sygdommen eller lægen ham ihjel?). 1797-1798. Planche 40 fra “Los Caprichos”.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2440/19Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/73Lyngby
P. C. Skovgaard: Parti fra Tisvilde skov. Sign. monogram Tisvilde Skov den 2. August 1842. Pen og lavering på papir.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2440/103Lyngby
G. F. Clement: En ung kvinde i profil. Sign. G. Clement December 91. Lysmål 29 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/115Lyngby
G. F. Clement: En ung kvinde i sort bluse. Sign. G. Clement. Blyant på papir. 24 x 23.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/145Lyngby
Johannes Larsen: "Kat med killinger". 1952. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/154Lyngby
Johannes Larsen: "Stenpikker". 1920. Sign. monogram. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/162Lyngby
C. F. Sørensen: Sejlskibe i Københavns Havn. Sign. C. F. S. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/163Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/175Lyngby
Italiensk maler, 17. årh.: Studie af en ældre herre. Sortkridt og hvide forhøjninger på papir. Bladstørrelse 30 x 23. Barokramme.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/176Lyngby
Italiensk maler, 17. årh.: En helgen. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 14 x 10.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/177Lyngby
Martinus Rørbye: En samling af fire figurstudier. Usignerede. Blyant på papir monteret i passepartout. Lysmål hver 20 x 15. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/183Lyngby
Holger Drachmann: To partier fra Venedig. Bly og lavering på papir monteret på papir. Sign. H. D. Venedig Maj 84. Bladstørrelse 10 x 16 og 10 x 16,5. (2).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/219Lyngby
Johannes Larsen: “Pelikan”. 1921. Sign. monogram. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/243Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Hollandsk sejlskib. Usigneret. Gouache og pen på papir. Bladstørrelse 54 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: