-
2440/5Lyngby
Lille dansk renæssancekiste af egetræ, med rigt udskåret front. Delvis, 17. årh. H. 67. B. 99. D. 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/8Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire skuffer. 18. årh. H. 122. B. 123. D. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/11Lyngby
Fransk Louis Philippe kaminspejl i ramme af forsølvet og sortmalet træ. 19. årh.s midte. H. 135 cm. B. 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/14Aarhus
Fladlåget spansk "Cassone" kiste af eg, rigt udskåret med våbenskjold og bladværk. 18. årh. H. 62. L. 150. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/17Lyngby
George Henry Walton 1867-1933: Arts & Crafts gateleg bord af mahogni. H. 69 cm. B. 26/91 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/20Aarhus
Nyklassicistisk spejl i ramme af mahogni, todelt spejlfelt, udskåret med perlestaf. Cirka 1800. H. 134. B. 43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2440/23Lyngby
Rundt senempire piedestalskab af mahogny, profileret top, buet dør bag hvilken hylde. Ca. 1830. H. 157 cm. Diam. 60 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2440/32Aarhus
Et par medaljonstole af forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/35Lyngby
Ovalt senempire piedestalskab af mahogni, profileret top, front med buet dør. Ca. 1840. H. 145. B. 63. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/38Aarhus
Fire næsten identiske franske armstole af nøddetræ. Louis XV form. 19. årh. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/41Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af senere bemalet træ, front med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 85. B. 124. D. 56.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/44Aarhus
Fritstående diplomat skrivebord af sortlakeret træ. Rokoko form. 20. årh. H. 79. L. D. 90. 156.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/47Lyngby
Svensk reol med underskab af bemalet træ. Gustavainsk form, 20. årh. H. 235. B. 112. D. 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2440/53Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 97. B. 76. D. 50.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/56Aarhus
Par rokoko spejle i ramme af forgyldt træ, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 42. B. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2440/59Lyngby
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ, hver med skuffe og paneldør, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 82. B. 42. D. 40. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2440/65Lyngby
Ovalt klapbord med drejelig plade af senere bemalet træ. 19. årh. H. 74. L. 88. B. 75.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/71Lyngby
Barok bord af egetræ, sarg med skuffer, balusterformede hvor imellem fodpanel. 18. årh. H. 85. L. 203. B. 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2440/74Aarhus
Rokoko spejl i ramme af delvist forgyldt nøddetræ, udskåret med bladværk og rocaille. 18. årh. H. 100. B. 54.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/107Lyngby
Nederlandsk Louis XVI chatol af egetræ med paneler af nøddetræ, beslag og greb af bronse. 18. årh.s slutning. H. 214. B. 114. D. 56.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2440/110Aarhus
Empirespejl i ramme af mahogni, rig dekoreret med gennembrudte skæringer og intarsia. 19. årh. H. 197. B. 79.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/113Lyngby
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770-1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2440/119Lyngby
Italiensk canapé af forgyldt træ, betrukket med blomstret betræk, sæde med hynde. Louis XVI stil, 19. årh. L. 135.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/122Aarhus
Kommode af guldstafferet, bemalet og marmoreret træ. Rokoko form. 19. årh. H. 80. B. 95. D. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/156Aarhus
Par piedestaler af blankglaseret fajance, rigt støbt med kannelerede stammer. 20. årh. H. 114 og 115. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2440/158Aarhus
Vitrine af egetræ med to glaslåger, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2440/159Aarhus
Par konsolborde af forgyldt træ, rigt udskåret med ben i form af figurer. 20. årh. H. 76,5. B. 77. D. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/161Aarhus
Kinesisk piedestal af mørkpoleret hardwood, dekoreret med gennembrudte skæringer. 20. årh. H. 76,5. Diam. 31.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2440/262Aarhus
Et par Louis XVI armstole af forgyldt træ, medaljonformet ryg. 18. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2440/263Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2440/318Aarhus
Fritstående skrivebord af rosentræ, front med tre skuffer. 20. årh. H. 79. L. 135. D. 85.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2440/324Aarhus
Fladlåget engelsk senrenaissance kiste af eg. Udskåret med initialer og årstal. 17./18. årh. H. 71. L. 136. B. 52.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2440/327Aarhus
Et par kvadratiske borde af orientalsk træsort. Kina. 20. årh. H. 80. D. 48. B. 48. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: