2440/5Lyngby
Lille dansk renæssancekiste af egetræ, med rigt udskåret front. Delvis, 17. årh. H. 67. B. 99. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/11Lyngby
Fransk Louis Philippe kaminspejl i ramme af forsølvet og sortmalet træ. 19. årh.s midte. H. 135 cm. B. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/17Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/23Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2440/35Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/41Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af senere bemalet træ, front med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 85. B. 124. D. 56.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2440/47Lyngby
Svensk reol med underskab af bemalet træ. Gustavainsk form, 20. årh. H. 235. B. 112. D. 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/53Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 97. B. 76. D. 50.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2440/59Lyngby
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ, hver med skuffe og paneldør, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 82. B. 42. D. 40. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2440/65Lyngby
Ovalt klapbord med drejelig plade af senere bemalet træ. 19. årh. H. 74. L. 88. B. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/71Lyngby
Barok bord af egetræ, sarg med skuffer, balusterformede hvor imellem fodpanel. 18. årh. H. 85. L. 203. B. 79.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2440/107Lyngby
Nederlandsk Louis XVI chatol af egetræ med paneler af nøddetræ, beslag og greb af bronse. 18. årh.s slutning. H. 214. B. 114. D. 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/113Lyngby
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770-1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2440/119Lyngby
Italiensk canapé af forgyldt træ, betrukket med blomstret betræk, sæde med hynde. Louis XVI stil, 19. årh. L. 135.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: