2440/329
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/320
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2440/319
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/317
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en adelsmand. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2440/315
Ubekendt maler, ca. 1700: Jomfru Maria. Unsigned. Oil on canvas. 66 x 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2440/313
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en dreng. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2440/312
Mouritz Nørgaard: Kystparti med solnedgang ved Løkken. Sign. mn, Løkken 1924. Olie på lærred. 49 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2440/310
Anthony van Dyck, efter: Portræt af kong Carl den første af England. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2440/309
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/308
Paul Sinding: Sejlskibs eskorte med Linjeskibet Dannebrog. Sign. Paul S 45. Olie på lærred. 32 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2440/305
Adolf Von Becker: Portræt af en herre. Sign. monogram, 1895. Olie på malepap. 31 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/304
Adolf Von Becker, tilskrevet: Portræt af en pige. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2440/298
Richard Durando-Togo: Interiør med en balletdanser. Sign. D.T. Richard. Olie på lærred. 66 x 81..
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2440/303
William Callcott Knell: Marine med sejlskibe. Sign. W. C. Knell. Olie på malapap. 21 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/302
Ubekendt maler, ca. 1800: Statelige bygninger i en dansk koloni, antagelig Christiansted på Skt. Croix. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2440/301
Aage Rasmussen: Parti fra Christianshavn med Vor Frelser Kirke. Sign. monogram. Olie på lærred. 101 x 151.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2440/300
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2440/294
Agnes Lunn: Malkepiger og køer i skoven. Sign. Ag. Lunn 1901-4. Olie på malepap. 29 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/283
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/282
Emanuel A. Petersen: "På Holmens Bakke", 1926. Sign. EmAP. Vandfarve og blyant på papir. Lysmål 24 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/279
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2440/278
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/277
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2440/275
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2440/274
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/273
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/272
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/271
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/269
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/250
S. C. Bjulf: Sommerdag på grønttorvet. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 74 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/259
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Udsigt over en bjergsø. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/236
Carl Thomsen: Portræt af en ung kvinde kjole siddende i læselampens skær. Usigneret. Olie på træ. 45 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2440/228
Ubekendt maler, 18. årh.: En helgeninde, i baggrunden et barneansigt. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/240
Ubekendt maler, 19. årh.: Studie af en kvinde og to havnepartier. Bly og pen på papir. Variable mål. (3).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/239
August Hærning: Mors Hjørne i Jernbanegade 5". Interiør med en kvinde der læser højt for to børn. Sign. August Hærning 1901. Olie på lærred. 74 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2440/238
C. W. Eckersberg, efter, 19. årh.: Profilportræt af Frederik VI. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. Lysmål 36,5 x 27.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2440/233
Ubekendt maler, 18. årh.: Månelys over en klippekyst med søfolk stranden og sejlskibe i horisonten. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2440/230
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/229
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en kvinde i guldindvirket silkekjole og rød silkekåbe. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 49. Oval.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2440/227
Ubekendt maler, 19. årh.: Et par landskaber i aftenlys. Betegnet T. Rousseau. Olie på træ. Hver 49 x 81. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2440/223
Vilhelm Kyhn: Lyngklædt landskab ved Dollerup Bakker. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2440/213
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2440/221
Jacob Meyer: Landskab, Værløse. Sign. Jacob Meyer. Olie på malepap. 33 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/220
Ubekendt maler, 18. årh.: En allegori over frugtbarheden. Børn boltrer sig i frugter og drueklaser. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2440/218
Hans Bendix Pedersen: Parti fra Skagen med Det Grå Fyr. Sign. Bendix P, Skagen. Olie på plade. 15 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2440/201
Raoul André Ulmann: Kystparti ved solnedgang. Sign. R. A. Ullmann. Olie på træ. 21 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2440/216
Even Ulving: Parti fra Norge med udsigt til Svenner Fyr. Sign. E. Ulving. Olie på lærred. 49,5 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2440/194
Viggo Helsted: Udsigt over klitterne mod havet en solskinsdag. Sign. Viggo Helsted 1895. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/210
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2440/208
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/186
Henri Regnault: Parti fra Nordafrika med handlende, i baggrunden en by. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden Henri Regnault. Olie på træ. 20 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2440/193
Julius Paulsen: Interiør med en kvinde stående i lampens skær. Sign. Jul. Paulsen 09. Olie på lærred monteret på lærred. 60 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2440/195
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2440/192
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2440/191
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2440/171
Raoul André Ulmann: "La Rivière de Morlaix". Floden Morlaix. Sign. R. A. Ullmann. Olie på træ. 21 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2440/181
Søren Lund: Parti fra Dyrehaven med kronvildt. Sign. Søren Lund, 1925. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2440/185
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2440/174
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Parti fra Nilen, Egypten. Utydeligt sign. Olie på lærred. 28 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2440/168
Dansk maler, 19. årh.: Duer ved en fulgebad. Sign. C. B. Lund 1871. Olie på malepap. 21 x 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2440/180
Julius Paulsen: Siddende model. Usigneret. Med dedikation. Olie på lærred. 32 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK