2440/1Lyngby
Anthonore Christensen: Palmer ved Monte Pinco, Rom. Sign. monogram Rom 1871. Olie på lærred. 39 x 55,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2440/7Lyngby
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2440/25Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2440/31Lyngby
Olga Alexandrovna: Blomster i en solkinsfyldt vindueskarm. Sign. Olga. Olie på malepap. 46 x 54.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/37Lyngby
Vilhelm Petersen: Vinje ved en gård i Alperne. Ca. 1850. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23 x 28.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/43Lyngby
Jacob Fabris, tilskrevet: Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35 x 57.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/49Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/55Lyngby
Theodor (Fedor Petrovich) Tchoumakoff: Portræt af en ung kvinde i turkisblå kjole. Sign. Th. Tchoumakoff. Olie på lærred. 59 x 49.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/61Lyngby
Carl Johan Sjöstrand: En ung jæger i lang grøn frakke med et gevær i hånden stående ved i en flod. Sign. Carl Joh. Sjöstrand 1836. Olie på lærred. 109 x 86.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/67Lyngby
Hugo Larsen: Interiør fra kunstnerens hjem. Sign. Hugo Larsen 1945. Olie på lærred. 66 x 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2440/79Lyngby
Viggo Johansen: Udsigt over Gl. Skagen Strand. Sign. Viggo Johansen Gl. Skagen 1910. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/85Lyngby
Julius Paulsen: Model siddende på en stol. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 50 x 37.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/91Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/97Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En brusende fos. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/109Lyngby
Julius Paulsen: "Merete med Fletninger". Sign. Jul. P. Olie på lærred. 74 x 58,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/121Lyngby
Just Mathias Wilde: En buket krysantemum. Sign. J. W. 97. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/127Lyngby
Julius Exner: En kvinde fra Amager klædt i ungkonedragt sidder ved sin væv. Sign. Julius Exner 1879. Olie på lærred. 65 x 51.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/133Lyngby
Axel Schovelin: Et sommerlandskab med et åløb. Sign. A. T. Schovelin 1852. Olie på lærred. 99 x 142,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/139Lyngby
Anthonore Christensen: Blomstrende grene på en træstub. Sign. monogram 1877. Olie på lærred. 29 x 39,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/164Lyngby
F. C. Kiærschou: "Ved Svendborg, i Baggrunden Taasinge". Sign. F. C. K. 1886. Olie på lærred. 21,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/165Lyngby
S. C. Bjulf: Handlende på grønttorvet på Højbro Plads. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 85 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/166Lyngby
Giorgione, Titian, efter, 20. årh.: Den sovende Venus. Sign. Cop. a. Giorgione v. Fritz E. Fjorn Dresden 1929. Olie på lærred. 76 x 117.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2440/167Lyngby
Dansk maler, 19. årh.'s midte: Blomstrende stedmoderblomster. Sign. Cecilie Phister 1850. Olie på træ. 14,5 x 19,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/168Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Duer ved en fulgebad. Sign. C. B. Lund 1871. Olie på malepap. 21 x 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/169Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En bevæbnet mand i en rød kåbe på spring i en skovlysning. Usigneret. Olie på træ. 44 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/171Lyngby
Raoul André Ulmann: "La Rivière de Morlaix". Floden Morlaix. Sign. R. A. Ullmann. Olie på træ. 21 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/172Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: En hvid rose. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/174Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Parti fra Nilen, Egypten. Utydeligt sign. Olie på lærred. 28 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/179Lyngby
Wilhelm Camphausen: Et rytterslag ud for en fæstning. Sign. W. Camphausen 1845. Olie på lærred. 28 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/180Lyngby
Julius Paulsen: Siddende model. Usigneret. Med dedikation. Olie på lærred. 32 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/186Lyngby
Henri Regnault: Parti fra Nordafrika med handlende, i baggrunden en by. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden Henri Regnault. Olie på træ. 20 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/191Lyngby
F. C. Kiærschou: Parti fra Sydfyn med udsigt mod havet. Sign. F. C. K. 1878. Olie på lærred. 18 x 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/192Lyngby
Carl Thomsen: Christians Mølle i Hillerød. Ca. 1912. Sign. C. Th. Olie på malepap. 29 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/193Lyngby
Julius Paulsen: Interiør med en kvinde stående i lampens skær. Sign. Jul. Paulsen 09. Olie på lærred monteret på lærred. 60 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/194Lyngby
Viggo Helsted: Udsigt over klitterne mod havet en solskinsdag. Sign. Viggo Helsted 1895. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/195Lyngby
Ubekendt maler, 19./20. årh.: Motiv fra Venedig med udsigt til kirken San Giorgio Maggiore. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 26,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2440/201Lyngby
Raoul André Ulmann: Kystparti ved solnedgang. Sign. R. A. Ullmann. Olie på træ. 21 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/210Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/213Lyngby
Ubekendt maler 18. årh.: Et flodlandskab med en bro og i horisonten bjerge. Usigneret. Olie på lærred. 89 x 111.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/216Lyngby
Even Ulving: Parti fra Norge med udsigt til Svenner Fyr. Sign. E. Ulving. Olie på lærred. 49,5 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/220Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: En allegori over frugtbarheden. Børn boltrer sig i frugter og drueklaser. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/223Lyngby
Vilhelm Kyhn: Lyngklædt landskab ved Dollerup Bakker. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/228Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: En helgeninde, i baggrunden et barneansigt. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 62.
Vurdering :
2440/229Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en kvinde i guldindvirket silkekjole og rød silkekåbe. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 49. Oval.
Vurdering :
2440/230Lyngby
S. C. Bjulf: Handlende og fiskerkone ved Gammel Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 67,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/233Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Månelys over en klippekyst med søfolk stranden og sejlskibe i horisonten. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/236Lyngby
Carl Thomsen: Portræt af en ung kvinde kjole siddende i læselampens skær. Usigneret. Olie på træ. 45 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/238Lyngby
C. W. Eckersberg, efter, 19. årh.: Profilportræt af Frederik VI. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. Lysmål 36,5 x 27.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/239Lyngby
August Hærning: Mors Hjørne i Jernbanegade 5". Interiør med en kvinde der læser højt for to børn. Sign. August Hærning 1901. Olie på lærred. 74 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/240Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Studie af en kvinde og to havnepartier. Bly og pen på papir. Variable mål. (3).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/250Lyngby
S. C. Bjulf: Sommerdag på grønttorvet. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 74 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: