2440/1Lyngby
Anthonore Christensen: Palmer ved Monte Pinco, Rom. Sign. monogram Rom 1871. Olie på lærred. 39 x 55,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2440/7Lyngby
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2440/22Aarhus
Michael Ancher: Portræt af en ældre kvinde med hvidt hår fæstnet i en knold. Sign. M. A. Olie på lærred. 28 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2440/25Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2440/28Aarhus
Helga Ancher: Oprørt hav. Verso portræt af Inger Saxild (gift Hagemann). Sign. H. A. 17. Olie på træ. 46 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2440/31Lyngby
Olga Alexandrovna: Blomster i en solkinsfyldt vindueskarm. Sign. Olga. Olie på malepap. 46 x 54.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/34Aarhus
Christian Zacho: Åløb gennem skoven, sommerdag. Sign. Chr. Zacho 1904. Olie på lærred. 88 x 125.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/37Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/43Lyngby
Jacob Fabris, tilskrevet: Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35 x 57.
Vurdering :
2440/46Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2440/49Lyngby
Vurdering :
2440/52Aarhus
Joakim Skovgaard: Parti fra Knabstrup. Sign. JS 21. Olie papir monteret på malepap. 20 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/55Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/58Aarhus
Hans Brasen: En ung pige og en dreng ved en flodbred. Usignreret. Olie på lærred. 93 x 73.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/61Lyngby
Carl Johan Sjöstrand: En ung jæger i lang grøn frakke med et gevær i hånden stående ved i en flod. Sign. Carl Joh. Sjöstrand 1836. Olie på lærred. 109 x 86.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/64Aarhus
Vilhelm Kyhn: Parti fra Ordrup Mose. Sign. monogram, 61. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2440/67Lyngby
Hugo Larsen: Interiør fra kunstnerens hjem. Sign. Hugo Larsen 1945. Olie på lærred. 66 x 77.
Vurdering :
2440/76Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Haveparti fra Skagen. Sign. Bendix P, Skagen. Olie på plade. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/79Lyngby
Viggo Johansen: Udsigt over Gl. Skagen Strand. Sign. Viggo Johansen Gl. Skagen 1910. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/82Aarhus
Laurits Tuxen: "Nakskov Havn". Sign. Sign. L. Tuxen, 1879. Olie på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2440/85Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/88Aarhus
Christian Benjamin Olsen: Marine med skibe udfor Lynæs. Sign. Chr. Benjamin O. 1916. Olie på lærred. 27 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/91Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/92Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/94Aarhus
Viggo Pedersen: Parti fra Torsdalen ved Gausdal, Norge. Sign. Olie på lærred monterte på malepap. 26 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2440/97Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En brusende fos. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
2440/98Aarhus
Johannes Wilhjelm: Interiør i solskin med pige fordybet i en bog i sofaen. Sign. J. W. 16. Olie på lærred. 69 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2440/104Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2440/106Aarhus
I. E. C. Rasmussen: Kystparti i hårdt vejr med sejlskibe på kryds. Sign. C.R. Olie på lærred. 36 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/109Lyngby
Julius Paulsen: "Merete med Fletninger". Sign. Jul. P. Olie på lærred. 74 x 58,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/112Aarhus
A. E. Kieldrup: En fårehyrde ved solnedgang, i baggrunden Roskilde Domkirke. Sign. A. K. Olie på træ. 25 x 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/116Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2440/118Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/121Lyngby
Just Mathias Wilde: En buket krysantemum. Sign. J. W. 97. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
2440/124Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2440/127Lyngby
Julius Exner: En kvinde fra Amager klædt i ungkonedragt sidder ved sin væv. Sign. Julius Exner 1879. Olie på lærred. 65 x 51.
Vurdering :
2440/128Aarhus
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud:
2440/130Aarhus
Victor Qvistorff: Havneparti med skibe og en kran. Sign. V. Qvistorff 1941. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2440/133Lyngby
Axel Schovelin: Et sommerlandskab med et åløb. Sign. A. T. Schovelin 1852. Olie på lærred. 99 x 142,5 cm.
Vurdering :
2440/134Aarhus
Christian Zacho: Tidlig forårsdag med et åløb i skoven. Sign. Chr. Zacho 1899. Olie på lærred. 62 x 83.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2440/136Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en adelsmand iført en rustning. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2440/139Lyngby
Anthonore Christensen: Blomstrende grene på en træstub. Sign. monogram 1877. Olie på lærred. 29 x 39,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/140Aarhus
Christian Zacho: Kystparti med talrige skibe på fjorden. Sign. Chr. Zacho 1911. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/142Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/146Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2440/155Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/164Lyngby
F. C. Kiærschou: "Ved Svendborg, i Baggrunden Taasinge". Sign. F. C. K. 1886. Olie på lærred. 21,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/165Lyngby
S. C. Bjulf: Handlende på grønttorvet på Højbro Plads. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 85 x 96.
Vurdering :
2440/166Lyngby
Giorgione, Titian, efter, 20. årh.: Den sovende Venus. Sign. Cop. a. Giorgione v. Fritz E. Fjorn Dresden 1929. Olie på lærred. 76 x 117.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/167Lyngby
Dansk maler, 19. årh.'s midte: Blomstrende stedmoderblomster. Sign. Cecilie Phister 1850. Olie på træ. 14,5 x 19,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2440/168Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Duer ved en fulgebad. Sign. C. B. Lund 1871. Olie på malepap. 21 x 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/169Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En bevæbnet mand i en rød kåbe på spring i en skovlysning. Usigneret. Olie på træ. 44 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2440/171Lyngby
Raoul André Ulmann: "La Rivière de Morlaix". Floden Morlaix. Sign. R. A. Ullmann. Olie på træ. 21 x 41.
Vurdering :
2440/172Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: En hvid rose. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 17.
Vurdering :
2440/173Aarhus
Vurdering :
2440/174Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Parti fra Nilen, Egypten. Utydeligt sign. Olie på lærred. 28 x 49.
Vurdering :
2440/178Aarhus
Eiler Sørensen: Parti med en bondemand ved et markskel. Sign. Olie på lærred. 48 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2440/179Lyngby
Wilhelm Camphausen: Et rytterslag ud for en fæstning. Sign. W. Camphausen 1845. Olie på lærred. 28 x 44.
Vurdering :
2440/180Lyngby
Julius Paulsen: Siddende model. Usigneret. Med dedikation. Olie på lærred. 32 x 29.
Vurdering :
2440/181Aarhus
Søren Lund: Parti fra Dyrehaven med kronvildt. Sign. Søren Lund, 1925. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2440/185Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: