2450/683Lyngby
Corneille: Komposition med kvinde og fugl. Sign. Corneille, '84, 19/125. Litografi i farver. Lys 50 x 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/686Lyngby
Lise Blaabjerg: Komposition. Sign. Lise Blaabjeg 1986. Akvarel på papir. Lysmål 72 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/687Lyngby
Henry Moore: "Kneeling Woman", 1982. Sign. Moore, 19/50. Litografi i farver. Lysmål 54,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/688Lyngby
Kari Svensson: Færøsk Bygd. Sign. KS. Olie å papir. Bladstørrelse 26,5x35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/689Lyngby
Kamma Svensson: Uden titel. Sign. K. Sv og dateret 58. Gouache på papir. Lysmål 60x39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/690Lyngby
Axel Munch: Høstbillede med sol. Sign. AM, Gudhjem 56. Olie på plade.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/691Lyngby
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA. Litografi i farver. Bladstørrelse 52x38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/692Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. Jørgen Haugen Sørensen 1974. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 27 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/693Lyngby
Henry Heerup: “Kvinden og Narren”. Sign. Heerup. "Unikum". Håndkoloreret litografi. Lysmål 57x57.
Vurdering :
2450/695Lyngby
John Kørner: To kompositioner. Sign. John, 217/500 og 494/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 30 x 21. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/696Lyngby
James Coignard: Uden titel. Sign. J. Coignard, 10. Carborundum print i farver. Bladstørrelse 75 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/697Lyngby
Knud Odde: Tre kompositioner fra bogen “The Right Side of My Brain”. Radering i farver. Bladstørrelse 34x25,5. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/698Lyngby
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 87, 67/120. Litografi i farver. Lysmål 59 x 74.
Vurdering :
2450/699Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: “Hommage à ...”, 1972. Tryksign. ed. 4200. Serigrafi i farver. Lysmål 100 x 70.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/700Lyngby
Dansk snedkermester: Cirkulært sofabord af riopalisander. Top beklædt med patineret naturkernelæder.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/701Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 77, 404/450. Litografi i farver. Lysmål 74 x 50.
Vurdering :
2450/702Lyngby
Rolf Gjedsted: Komposition. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/703Lyngby
Corneille: Komposition med kvinde og kat. Sign. Corneille 04, 92/120. Terragrafi i farver. 32 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/705Lyngby
Edvard Munch: Berlin: Bruno Cassirer 1918. Senere udg. Illustreret med én orig. radering som frontispice.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/710Lyngby
Nanna Hertoft: Håndvævet vægtæppe af uld. Dekor i blå, beige og brune nuancer. Unik. H. 125. B. 82.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/715Lyngby
Karl Larsen: Opstilling. Sign. KL. Olie på lærred. 68 x 83.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/716Lyngby
Steffen Lüttge: Uden titel. Stemplet SL 93. Bronze. H. 12.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/717Lyngby
Frits Henningsen, Jens Thirslund: Sofabord af mahogni. Top ilagt lyse kakler. H. 57. L./B. 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/720Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/721Lyngby
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 27 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/722Lyngby
Martin Kaalund-Jørgensen: Solnedgang over havet. Sign. M. Kaalund. J 43. Olie på lærred. 49 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/723Lyngby
Arne L. Hansen: "Gård i sol", 1957/58. Sign. dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/724Lyngby
Herold G. Kristensen: "Billede med et par blomster", 1977-79. Sign. HK. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/725Lyngby
Verner Panton: “Spiral- Silver”. Loftlampe af forkromet metal, dekoreret med spiraler af plast. H. 65. Diam. 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/726Lyngby
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Art deco Kvindetorso. Gibs. 1930'erne. H. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/727Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/729Lyngby
Anna Sørensen: Uden titel, 2008. Sign. Anna Sørensen med datering på bagsiden. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/731Lyngby
Ib Eisner: "Tåget vejr, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/732Lyngby
Everest Hall: Uden titel. Usign. Akvarel og collage på papir. Bladstørrelse 61 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/733Lyngby
Knud Ove Hilkier: Kvindelig model. Sign. K. O. Hilkier 30. Olie på lærred. 74 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/735Lyngby
Åge Vogel-Jørgensen: "Maleren". Sign. ÅVj. Olie på masonit. 76 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/736Lyngby
Herdis Gelardi: Gadescene. Sign. Herdis Gelardi. Olie på lærred. 43 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/737Lyngby
Peter Rothmeier Ravn: "Crawling Man No. 3". Sign. på bagsiden. Archival pigment photografic print. Lysmål 69x49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/742Lyngby
Josef Liesler: Uden titel. Sign. Liesler 65. Tempera på papir. Lysmål 44x61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/744Lyngby
Poul Henningsen: “PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med skærme af kobber og flerlags opalglas.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/746Lyngby
Jens Søndergaard: Kystparti med figurer. Tryksign. Jens S 52. Litografi i farver. Lysmål 46 × 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/748Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/750Lyngby
Kähler: Vase/bordlampe af lertøj. Dekoreret med hornglaseret dekor i brunt på lys base. Monteret med fatning af messing.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/751Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,6/2". Bordlampe med stamme af patineret messing.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/752Lyngby
Timo Sarpaneva: "Hiidennyrkki". Skulpturel vase af glas med sandblæst overflade. Udført hos Iittala. H. 30,3.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/753Lyngby
Poul Henningsen: "PH-2/1". Pendel med fatningshus af hvid bakelit. Skærme af matglas.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/754Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4". O-4 overskærm af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. Diam. 40 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/756Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,6/2,5". Reservedele bestående af skærmholder, gul/hvid overskærm samt opalglas mellem- og underskærm. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/757Lyngby
Gunnar Biilmann Petersen: To bordlamper af hhv. lilla og grønt farvet glas, plisserede skærme. H. 62. (2)
Vurdering :
2450/758Lyngby
Henrik Busk Andersen: Komposition. Sign. monogram. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/761Lyngby
Poul Henningsen: “PH-3½-2½”. Standerlampe med stel af kobber, skærmsæt af kobber og flerlags opalglas. H. 130. Diam. 33.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/763Lyngby
Just Andersen: Et par bordlamper af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A,. dessin 80. H. ekskl. fatning 30. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/764Lyngby
Auguste Herbin: Tre abstrakte kompositioner. Usign. Nummererede 64/150. Serigrafier. Bladstørrelser hver 62 x 50. (3).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/765Lyngby
Just Andersen: Lille bordlampe af patineret diskometal med firsidet, kanneleret korpus. Dessin 1856.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/766Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af blåt glas. Orrefors. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/767Lyngby
Tóroddur Poulsen: Komposition. Sign. Tóroddur Poulsen 05, 22/54. Litografi. 38 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/768Lyngby
Poul Henningsen: "Charlottenborg". Pendel af hvidlakeret metal. Diam. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/769Lyngby
Poul Kjærholm: Skuffemodul af sortlakeret træ til "professorbordet". H. 9. L. 85. B. 40.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/770Lyngby
Poul Henningsen: "Bombardement". "PH-1/1". Stel til tre-armet lysekrone af bruneret messing og bakelit.
Vurdering :
2450/771Lyngby
Hans J. Wegner: “Wingchair”. Lænestol med stel af stål, sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/773Lyngby
Dansk møbeldesign: Kiste af eg monteret med hjul. Lågtop med greb af stål, betrukket med rustrød uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/774Lyngby
Peter Callesen: "Broken Image", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Papirklip og mixed media i boksramme. Samlet 47 x 37 x 7.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: