2450/591Lyngby
Gerd Bøgelund: Rund vase af stentøj modelleret med smal munding. H. 11,3.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/592Lyngby
Karl Larsen: Parti fra Sydfrankrig. Sign. KL. 24. Olie på lærred. 64 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/594Lyngby
Kähler: Tre fade af lertøj dekoreret med hhv. gul uranglasur og blomstermotiver i grønt, hvidt og brunt. Diam. 24,5-31,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/595Lyngby
Corneille: “Fête tropicale”. Sign. Corneille 86, H/C. Radering i farver. Bladstørrelse 40×51. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/597Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med mat turkisgrøn glasur med grå elementer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/598Lyngby
Anton Hansen: Opstilling på et bord, 1932. Sign. AH. Olie på plade. 50 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/600Lyngby
Bode Willumsen: To vaser af stentøj modelleret med figurmotiver i relief. Dekoreret med Sung glasur. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/601Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/603Lyngby
Arne Vodder: Spisebord af riopalisander, top med udtræk, to tillægsplader medfølger. H. 72. L. 200/250. B. 104.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/604Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/606Lyngby
Arne Vodder: Sæt på otte armstole af riopalisander. Betrukket med sort skind. Model 431. (8)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/607Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/609Lyngby
Niels O. Møller: Tre spisebordsstole samt en armstol af riopalisander. Sæde betrukket med hvidt skind. (4)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/610Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/612Lyngby
Gundorph Albertus, Kgl. P.: "Kaktus". Sennepskrukke af porcelæn med låg og sennepsske af sterlingsølv.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/613Lyngby
Pablo Picasso: Komposition fra “La Célestine”, 1971 (1968). Usign. Radering. Lysmål 12x15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/615Lyngby
Julie Høm: Rund lågskål af stentøj med indridset dekor. H. 10,7. Diam. 11,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/616Lyngby
Sven Dalsgaard: "5 Serigrafier", 1967. Alle sign. Sven Dalsgaard, hhv. 1-5. Monteret i én ramme, samlet lysmål 43 x 180.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/618Lyngby
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Skab af massiv teak. Front med jalousilukke. H. 83. B. 90. D. 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/619Lyngby
Corneille: “Été souverain”. Sign. Corneille 87, 121/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 95×76. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/621Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/622Lyngby
Helge Ernst: Opstilling. Sign. HE. Olie på lærred. 56 x 85.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/624Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/625Lyngby
Peter Callesen: "Dead Bird", 2005. Usign. Papirklip i relief. Bladstørrelse 29 x 21 x 1.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/627Lyngby
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. To-personers sofa af forkromet stål med sort skind. L. 130.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/628Lyngby
Jørgen Jacobsen: "Gylden myte". Sign. på bagsiden Jørgen Jacobsen 1967. Olie på lærred. 66 x 79.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/630Lyngby
Bruno Mathsson: "Pernilla 3". Et par chaiselonger af bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede gjorde af brunt skind. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2450/631Lyngby
Uffe Christoffersen: Tiger. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/633Lyngby
Bjørn Wiinblad: Tre tallerkner af lertøj dekoreret med blomsterdekor i grønne, brune og lyserøde nuancer på lysegrå base. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/634Lyngby
Finn Hjortskov Jensen: "Sagt mier wo die blumen sind", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/636Lyngby
Bjørn Wiinblad: Fire tallerkner af lertøj dekoreret med blå glasur. Usign. Varierende mål. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/637Lyngby
Uffe Christoffersen: Tigerhoved. Sign. Uffe Christoffersen 84. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 63 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/639Lyngby
Bjørn Wiinblad: En tallerken og fad af lertøj, tallerken modelleret med svejfet kant. Dekoreret med blåglaseret dekor på lysegrå base. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/640Lyngby
Walasse Ting: Liggende kvinde. Sign. Ting, 1/200. Litografi i farver. Lysmål 69 x 96.
Vurdering :
2450/643Lyngby
Frans Widerberg: Uden titel. Sign. Fran 1997, 48/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 90.
Vurdering :
2450/646Lyngby
Olaf Rude: Gadebillede. Sign. Olaf Rude Gudhjem 20. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/649Lyngby
Jens Søndergaard: Landskab. Sign. Jens Søndergaard. Akvarel på papir. Lysmål 22 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/652Lyngby
Saxbo: Ottekantet fad af stentøj, dekoreret med turkisgrn glasur med mosgrønne og blå elementer. H. 7,7-8,7. Diam. 33-34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/653Lyngby
Malene Müllertz: Oval skål af stentøj modelleret med profileret mønster. H. 16,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/654Lyngby
Malene Müllertz: Oval skål af stentøj modelleret med profileret mønster. H. 10,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/655Lyngby
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 85, EA. Litografi i farver. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
2450/656Lyngby
Leonard Forslund: "Efterbild 9; Drömmende i Garzoni's Parkmönster", 2007. Sign. Akryl og mixed media på lærred. 55 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/657Lyngby
Marc Chagall, efter: Udstillingsplakat. Charlottenborg, København. Litografisk plakat. Lysmål 59 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/658Lyngby
Axel Munch: Motiv fra Norge med blå fjelde. Usign. Olie på plade. 36 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/659Lyngby
Mogens Møller: "In immer neuen dimensionen wo die böse machte wohnen". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 56 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/660Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Fruen af søen". Sign. monogram 2002. Olie på plade. 54 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/661Lyngby
Svend Johansen: "Dragen", 1962. Sign. monogram. Gouache på papir. Bladstørrelse 44 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/662Lyngby
Jacob Gadd: "Ølhunden". Sign. Jacob Gadd, unika. Giclée kunsttryk. Delvist håndkoloreret. Lysmål 39×29.
Vurdering :
2450/663Lyngby
Jørgen Waring: "Komposition". Sign. J. Waring 69. Mixed media på papir. Lysmål 12 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/664Lyngby
Cathrine Raben Davidsen: "Hemlock". Sign. og dateret CRD 15, 17/18. Radering og linoliumssnit i farver. Bladstørrelse 60 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/665Lyngby
Lise Blaabjerg: Portræt af Gorm Nellemann, 1988. Sign., dateret og betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 43 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/666Lyngby
Henry Heerup: "Enhjørningen". Sign. Heerup 71. Litografi i farver. Lysmål 48 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/667Lyngby
Christian Lemmerz: Tre kompositioner fra serien “De 5 krager”. Tryksign. Chr. Lemmerz. Litografi. 39x28. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/668Lyngby
Martin Bigum: Tre komposition fra serien "Wanderlust". Alle sign. Martin Bigum 15. Litografi i farver. 33 x 23. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/669Lyngby
Jacob Gadd: “Elefantens Vuggevise". Sign. Jacob Gadd, unika. Giclée kunsttryk. Delvist håndkoloreret. Lysmål 39×29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/677Lyngby
Lis Bjergsted: Sommerdag ved Frederiksholms Kanal. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 65 x 75.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/678Lyngby
Ole Ahlberg: Uden titel. Sign. Ahlberg 99, 80/500. Litografi i farver. Lysmål 72 x 51.
Vurdering :
2450/680Lyngby
Michael Kvium: "Bubblehead". Sign. Kvium 98, 136/175. Litografi. 33,5 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/681Lyngby
Michael Kvium: "Ethernalhead". Sign. Kvium 98, 136/175. Litografi. 33,5 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/682Lyngby
Michael Kvium: "Moneyhead". Sign. Kvium 98, 136/175. Litografi. 33,5 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/683Lyngby
Corneille: Komposition med kvinde og fugl. Sign. Corneille, '84, 19/125. Litografi i farver. Lys 50 x 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/686Lyngby
Lise Blaabjerg: Komposition. Sign. Lise Blaabjeg 1986. Akvarel på papir. Lysmål 72 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: