2450/704Aarhus
John Olsen: Uden titel, 2005. Sign. john Olsen med datering. Bly, pastel og akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 26.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/706Aarhus
Karen Kjær Laursen: "Melonkat", 2000. Sign. KKl samt Karen Kjær Laursen på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/707Aarhus
Jeppe Vontillius: Marklandskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/708Aarhus
Victor Borisov Laviana: Figurkomposition. Sign. Borisov Laviana 74. Olie på plade. 65 x 95.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/709Aarhus
Andreas Hansen: Skrivebord af kisebær, front med rum og skuffer. H. 105. L. 146. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/711Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af mørkbejdset valnød, betrukket med brunt skind. L. 221.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/712Aarhus
Dahl-Jensen: Bordskål af stentøj. Dekoreret med grøn glasur med brunlige elementer. H. 13. Diam. 27,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/713Aarhus
Robert Haussmann: Standerlampe af aluminium med 13 blus. H. 165.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/714Aarhus
Leif Sylvester: Figurkomposition. Sign. Sylvester 95, 45/300. Litografi i farver. Lysmål 70 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/718Aarhus
Ole Kielberg: Parti fra Daugløkke. Sign. OK; Sign. på bagsiden Ole Kielberg 1956. Olie på lærred. 39 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/719Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/728Aarhus
Finn Pedersen: To kompositioner. Sign. Finn Pedersen 00. Olie på lærred. 30 x 25. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/730Aarhus
Jens Kantsø: Uden titel, 1967. Sign. Kantsø. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/734Aarhus
Jacques Lacomblez: "Réservé aux Sirénes", 1961. Sign. Jacques Lacomblez Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/738Aarhus
Allan Schmidt: Uden titel, 1970. Sign. AS 70. Olie på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/739Aarhus
Tommy Storkholm: "Aggressiv figur", 1964. Sign. Tommy Storkholm. Olie på lærred. 65 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/740Aarhus
Poul Agger: Uden titel, 1971. Sign. Poul Agger 71. Olie på masonit. 30,5 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/741Aarhus
Kurt Westergaard: "Jeg vil hjem". Sign. monogram. Akvarel og olie på papir. Lysmål 30 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/743Aarhus
Finn Pedersen: Tre kompositioner. Sign. Finn Pedersen 06. Oliekridt på papir. Lysmål 24 x 24. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/745Aarhus
Gunnar Saietz: "Tsili". Sign. G. Saietz 63. Mixed media på lærred. 50 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/747Aarhus
Thomas Arnel: "Den sovende hundestad". Sign. Thomas Arnel, 18/30. Litografi i farver. Lysmål 49 x 38. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/749Aarhus
Britisk design: Fritstående reol af mahogni, sortlakeret træ og messing. Udført og mærket hos G-Plan. 1960'erne. H. 96. B. 106. D. 32.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/759Aarhus
Louise Campbell: “Collage 450”. Pendel med tre akrylskærme med laserskåret, perforeret mønster. Diam. 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/760Aarhus
Jacob Hermann: Fugl af kaukasisk valnød med øjne af ibenholt. Sign. monogram, Denmark. Unik. H. 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/762Aarhus
Leif Sylvester: "En skyet dag". Sign. Sylvester, 203/300. Håndkoloreret litografi. Bladstørrelse 20 x 18. Samt bog.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/772Aarhus
Kähler: Rund vase af lertøj med horndekoreret glasur i blåt og brunt på lys bund. H. 31. Diam. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/785Aarhus
Poul Ekelund: Kvinde. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 88 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/786Aarhus
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 50,5 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/787Aarhus
Jeppe Hagedorn-Olsen: Uden titel. Begge sign. Jeppe Hagedorn-Olsen. To relieffer af lertøj. 45 x 35 og 43 x 34. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/788Aarhus
Johannes Exner: "Tranbjerg-lampetten". Fire væglamper af messing. Fog & Mørup. H. 35. B. 25,5. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/789Aarhus
William Hansen: Kystparti med en skrænt. Sign. monogram, 55. Olie på plade. 52 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/790Aarhus
Kay Kørbing: Et par væglamper af messing med indvendig skærm af klart glas. Udført hos Lyfa. H. 37. Diam. 10. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/792Aarhus
Poul S. Nielsen: Siddende kvinde. Sign. monogram 73. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/793Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen. Diam. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/794Aarhus
Dansk design: Højdejustérbar standerlampe af messing med kannelleret stamme. 1930'erne. H. inkl. skærm 165.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/795Aarhus
Verner Panton: "VP Globe 60". Loftslampe af akryl, indvendigt rød og blålakerede. Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/800Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/801Aarhus
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 81 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/802Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/803Aarhus
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
2450/804Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/805Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/806Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Portræt. Sign. BH. Olie malepap. 40 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/807Aarhus
Ulrik Anton Schmedes: "Gadebillede København", 1959. Sign. monogram, 59. Olie på lærred. 64 x 65.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/808Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Brutalist stol af eg, løse hynder med grå uld.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/809Aarhus
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Udtræksbord med to tillægsplader. H. 72. L. 180/300. B. 120. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/810Aarhus
Emil Gregersen: Landskab med robåd i forgrunden. Sign. Emil G. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/811Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire døre. 1970'erne. H. 90. B. 215. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/812Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med rosa stribet uld. 1930-40'erne. L. 140.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/813Aarhus
Jan-Erik Ritzman: To vaser af polykromt glas med bronze elementer, pålagt rødt spiral. Sign. JE Ritzman, Transjö. H. 11 og 31. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/816Aarhus
Dansk design: To standeraskebægre af sortlakeret metal, messing og teak. 1950-60'erne. H. 49 og 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/817Aarhus
Ole Wanscher: Rektangulært sofabord af palisander med svungen sarg. Udført hos A. J. Iversen. H. 57. L. 130. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/818Aarhus
Børge Mogensen: Sæt på otte armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med gråt skind. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/823Aarhus
Ole Wanscher: Armstol med stel af mahogni, betrukket i sæde og ryg med lysebrunt skind. Udført hos P. Jeppesen.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/824Aarhus
Jens Hjorth: Armstol med ryg og sæde af formbøjet lamineret teak, stel af bøg. Udført hos Randers Stolefabrik.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/825Aarhus
Niels O. Møller: Fire stole af palisander, betrukket i sæder med sort skind. Udført hos J. L. Møllers Møbelfabrik. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/826Aarhus
Jacob Hermann: Et par armstole af palisander, betrukket med sort skind. Udført hos Randers Møbelfabrik. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/827Aarhus
Bernt: Stol med stel af palisander, betrukket med brunt skind, ryg udspændt med fransk flet. Snedkermester Wørts.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/828Aarhus
Jens Thirslund: Sofabord af bejdset elm. Top ilagt sort/hvide kakler, heraf to med fiskemotiv. H. 53. L. 98. B. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/829Aarhus
Bodil Manz, Richard Manz: Skål af porcelæn, delvist dekoreret med stregdekor. Sign. Unik. H. 12. Diam. 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/830Aarhus
Bernt: Lænestol af mahogni, udspændt med fransk rørflet. Løse hynder med stribet uld. Wørts møbelsnedkeri.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/833Aarhus
Ole Wanscher: Tre-personers sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med grønligt uld. L. 210.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: