2450/561Lyngby
Gutte Eriksen: Skål af hårdtbrændt lertøj modelleret i oval form. L. 28,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/562Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: Uden titel. Sign. K.Æ 18, 168/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/563Aarhus
Ole Wanscher: “Colonial”. Armstol og skammel af eg, betrukket med sort skind. Udført hos Carl Hansen & Søn. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2450/564Lyngby
Lisa Engqvist, Malene Müllertz: Lågkrukke af porcelæn og lågæske af stentøj. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/565Lyngby
Antoni Tapies: Komposition. Tryksign. Litografi i farver. Lysmål 55 x 75.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/566Aarhus
Hans J. Wegner: Fire stole og to armstole af eg med udskæringer, sæder med stribet møbelstof. Mikael Laursen. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/567Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen, Saxbo: En stor spaltekande, vase og sukkerskål af stentøj. Dekoreret med blå glasur. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/568Lyngby
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 77, 4/50. Radering. Bladstørrelse 50×66. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/569Aarhus
Ulrik Anton Schmedes: Landskab med køer. Sign. monogram, 57. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/570Lyngby
Harald Nielsen: "Dobbeltriflet". Seks middagsknive samt en serveringsske af sterlingsølv. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/571Lyngby
Walasse Ting: Kvindeportrætter. Sign. Walasse Ting. Tusch på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/572Aarhus
Alfred Christensen: Lænestol med stel af bøg, betrukket med mørkegrå lammeuld. Udført hos Slagelse Møbelværk.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/573Lyngby
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. (77)
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/574Lyngby
Mogens Gissel: Uden titel. MG 77. Olie på lærred. 85 x 131.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/575Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med profileret stamme og fod af aluminium, sort skind. Fritz Hansen, 1965.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/576Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944 og efter 1945. (80)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/577Lyngby
Jan Sivertsen: To glasmasker, 2001. Sign. JS, 01 og 02.. Polykromt malet glas. 35 x 35. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/578Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med rød hestehov. Sign. Gouache og tusch. Bladstørrelse 31 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/579Lyngby
Harald Folmer Gross: Gulvvase af lertøj med indridsede figurmotiver samt påskrevet tekst. H. 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/580Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Brandes II. Polykromt malet glas på jern. 65 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/581Aarhus
Preben Wölck: "Marine, aften", 1967. Sign. Wölck samt på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/582Lyngby
Helge Christoffersen: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af mand og kvinde omgivet af grene og blade. H. 33,5.
Vurdering :
2450/583Lyngby
Eva Weis Bentzon: Vase. Usign. Polykromt malet mosaik i glas. 59 x 45.
Vurdering :
2450/584Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/585Lyngby
Kai Nielsen: "Vinhøsten". Fem figurer af stentøj, dekoreret med brune, grå og blå glasurer. H. 6,5-23,8. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/586Lyngby
Tróndur Patursson: Glasfugl. Usign. Bemalet glas. 59 x 139.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/587Aarhus
Ai Weiwei: 'Middle Finger In Red'. 2023. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 60 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/589Lyngby
Tróndur Patursson: Glasfugl. Usign. Bemalet glas. 49 x 129.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/590Aarhus
Poul Winther: "Opstilling". 1973. Sign. PW; sign. med datering og titel på bagsiden. Olie på lærred. 37 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/591Lyngby
Gerd Bøgelund: Rund vase af stentøj modelleret med smal munding. H. 11,3.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/592Lyngby
Karl Larsen: Parti fra Sydfrankrig. Sign. KL. 24. Olie på lærred. 64 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/593Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser af massiv fyr. Udført hos Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5. (4)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/594Lyngby
Kähler: Tre fade af lertøj dekoreret med hhv. gul uranglasur og blomstermotiver i grønt, hvidt og brunt. Diam. 24,5-31,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/595Lyngby
Corneille: “Fête tropicale”. Sign. Corneille 86, H/C. Radering i farver. Bladstørrelse 40×51. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/596Aarhus
Preben Fjederholt: Komposition med figurer. Usign. Olie på lærred. 130 x 90.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/597Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med mat turkisgrøn glasur med grå elementer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/598Lyngby
Anton Hansen: Opstilling på et bord, 1932. Sign. AH. Olie på plade. 50 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/599Aarhus
Preben Fjederholt: Uden titel. Usign. Mixed media på lærred. 115 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/600Lyngby
Bode Willumsen: To vaser af stentøj modelleret med figurmotiver i relief. Dekoreret med Sung glasur. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/601Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/602Aarhus
Jytte Loehr: "Metamorphose". Sign. J Loehr 97. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/603Lyngby
Arne Vodder: Spisebord af riopalisander, top med udtræk, to tillægsplader medfølger. H. 72. L. 200/250. B. 104.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/604Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/605Aarhus
Finn Nielsen: Uden titel. Sign. FN. Delvist poleret granit. H. 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/606Lyngby
Arne Vodder: Sæt på otte armstole af riopalisander. Betrukket med sort skind. Model 431. (8)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/607Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/608Aarhus
John Rud: Organisk form. Utydeligt signeret, dateret 81. Skulptur af stentøj. L. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/609Lyngby
Niels O. Møller: Tre spisebordsstole samt en armstol af riopalisander. Sæde betrukket med hvidt skind. (4)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/610Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/611Aarhus
Ib Fabiansen: “Tema I”. Fire væglamper med lameller af fyr og inderskærme af hvid akryl. H. 35/51. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/612Lyngby
Gundorph Albertus, Kgl. P.: "Kaktus". Sennepskrukke af porcelæn med låg og sennepsske af sterlingsølv.
Vurdering :
2450/613Lyngby
Pablo Picasso: Komposition fra “La Célestine”, 1971 (1968). Usign. Radering. Lysmål 12x15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/614Aarhus
Kaare Klint, Edvard Kindt-Larsen: “Mix”. Et par lænestole med stel af eg, sort skind. Carl Hansen & Søn. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/615Lyngby
Julie Høm: Rund lågskål af stentøj med indridset dekor. H. 10,7. Diam. 11,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/616Lyngby
Sven Dalsgaard: "5 Serigrafier", 1967. Alle sign. Sven Dalsgaard, hhv. 1-5. Monteret i én ramme, samlet lysmål 43 x 180.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/617Aarhus
Tommy Storkholm: "Ginebillede III". Sign. Tommy Storkholm. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/618Lyngby
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Skab af massiv teak. Front med jalousilukke. H. 83. B. 90. D. 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/619Lyngby
Corneille: “Été souverain”. Sign. Corneille 87, 121/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 95×76. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/620Aarhus
Eugen Willi: Opstilling. Sign. Willi. Olie på malepap. 38 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/621Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/622Lyngby
Helge Ernst: Opstilling. Sign. HE. Olie på lærred. 56 x 85.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/623Aarhus
Henrik Martensen: Fjordlandskab. 1994. Sign. Henrik Martensen 94. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: