2450/747Aarhus
Thomas Arnel: "Den sovende hundestad". Sign. Thomas Arnel, 18/30. Litografi i farver. Lysmål 49 x 38. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/748Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/749Aarhus
Britisk design: Fritstående reol af mahogni, sortlakeret træ og messing. Udført og mærket hos G-Plan. 1960'erne. H. 96. B. 106. D. 32.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/750Lyngby
Kähler: Vase/bordlampe af lertøj. Dekoreret med hornglaseret dekor i brunt på lys base. Monteret med fatning af messing.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/751Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,6/2". Bordlampe med stamme af patineret messing.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/752Lyngby
Timo Sarpaneva: "Hiidennyrkki". Skulpturel vase af glas med sandblæst overflade. Udført hos Iittala. H. 30,3.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/753Lyngby
Poul Henningsen: "PH-2/1". Pendel med fatningshus af hvid bakelit. Skærme af matglas.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/754Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4". O-4 overskærm af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. Diam. 40 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/756Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,6/2,5". Reservedele bestående af skærmholder, gul/hvid overskærm samt opalglas mellem- og underskærm. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/757Lyngby
Gunnar Biilmann Petersen: To bordlamper af hhv. lilla og grønt farvet glas, plisserede skærme. H. 62. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/758Lyngby
Henrik Busk Andersen: Komposition. Sign. monogram. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/759Aarhus
Louise Campbell: “Collage 450”. Pendel med tre akrylskærme med laserskåret, perforeret mønster. Diam. 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/760Aarhus
Jacob Hermann: Fugl af kaukasisk valnød med øjne af ibenholt. Sign. monogram, Denmark. Unik. H. 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/761Lyngby
Poul Henningsen: “PH-3½-2½”. Standerlampe med stel af kobber, skærmsæt af kobber og flerlags opalglas. H. 130. Diam. 33.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/762Aarhus
Leif Sylvester: "En skyet dag". Sign. Sylvester, 203/300. Håndkoloreret litografi. Bladstørrelse 20 x 18. Samt bog.
Vurdering :
2450/763Lyngby
Just Andersen: Et par bordlamper af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A,. dessin 80. H. ekskl. fatning 30. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/764Lyngby
Auguste Herbin: Tre abstrakte kompositioner. Usign. Nummererede 64/150. Serigrafier. Bladstørrelser hver 62 x 50. (3).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/765Lyngby
Just Andersen: Lille bordlampe af patineret diskometal med firsidet, kanneleret korpus. Dessin 1856.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/766Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af blåt glas. Orrefors. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/767Lyngby
Tóroddur Poulsen: Komposition. Sign. Tóroddur Poulsen 05, 22/54. Litografi. 38 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/768Lyngby
Poul Henningsen: "Charlottenborg". Pendel af hvidlakeret metal. Diam. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/769Lyngby
Poul Kjærholm: Skuffemodul af sortlakeret træ til "professorbordet". H. 9. L. 85. B. 40.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/770Lyngby
Poul Henningsen: "Bombardement". "PH-1/1". Stel til tre-armet lysekrone af bruneret messing og bakelit.
Vurdering :
2450/771Lyngby
Hans J. Wegner: “Wingchair”. Lænestol med stel af stål, sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/772Aarhus
Kähler: Rund vase af lertøj med horndekoreret glasur i blåt og brunt på lys bund. H. 31. Diam. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/773Lyngby
Dansk møbeldesign: Kiste af eg monteret med hjul. Lågtop med greb af stål, betrukket med rustrød uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/774Lyngby
Peter Callesen: "Broken Image", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Papirklip og mixed media i boksramme. Samlet 47 x 37 x 7.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/775Lyngby
Asger Harbou Gjerdevik: Komposition. Sign. Asger Harbou Gjerdevik, 27/28. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 99.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/776Lyngby
Børge Mogensen: Lænestol med ben af mahogni. Betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/777Lyngby
Jørgen Kastholm, Preben Fabricius: Pendel af kobber. Udført hos Nordisk Solar Compagni, 1960'erne. Diam. 70.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/778Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af mahogni med kanter og ben af bøg. Front med fem skuffer. H. 75. L. 148. D. 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/779Lyngby
Hans J. Wegner: Sybord af teak, underliggende hylde og udtrækkelig garnkurv. H. 60. L. 64/118. B. 58.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/780Lyngby
Arne Jacobsen: "Syveren". Armstol med stel af stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/781Lyngby
Lysberg, Hansen & Therp: Lænestol med ben af mahogni. Messingsko. Naturskind med messingsøm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/782Lyngby
Svensk design: Et sæt på fire spejle i profilerede rammer af blålakeret træ. Diam. 49. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/783Lyngby
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par Lænestole af forkromet stål, sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/784Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/785Aarhus
Poul Ekelund: Kvinde. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 88 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/786Aarhus
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 50,5 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/787Aarhus
Jeppe Hagedorn-Olsen: Uden titel. Begge sign. Jeppe Hagedorn-Olsen. To relieffer af lertøj. 45 x 35 og 43 x 34. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/788Aarhus
Johannes Exner: "Tranbjerg-lampetten". Fire væglamper af messing. Fog & Mørup. H. 35. B. 25,5. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/789Aarhus
William Hansen: Kystparti med en skrænt. Sign. monogram, 55. Olie på plade. 52 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/790Aarhus
Kay Kørbing: Et par væglamper af messing med indvendig skærm af klart glas. Udført hos Lyfa. H. 37. Diam. 10. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/791Lyngby
Dansk design: Trebenet standerlampe af teak. H. 125.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/792Aarhus
Poul S. Nielsen: Siddende kvinde. Sign. monogram 73. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/793Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen. Diam. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/794Aarhus
Dansk design: Højdejustérbar standerlampe af messing med kannelleret stamme. 1930'erne. H. inkl. skærm 165.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/795Aarhus
Verner Panton: "VP Globe 60". Loftslampe af akryl, indvendigt rød og blålakerede. Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/796Lyngby
Poul Henningsen: M-2 mellemskærm af grøn/guld kobber. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/797Lyngby
Nils Kähler, Kähler: Tre bordlamper af stentøj med præget mønster i relief. Delvis dekoreret med okkergul glasur. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/798Lyngby
Nils Kähler: Seks bordlamper af stentøj med præget mønster i relief. Delvis dekoreret med turkisblå glasur. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/799Lyngby
David Marshall: Skulpturel gnistfanger af poleret aluminium og messing. H. inkl. håndtag 75. B. 79. D. 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/800Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/801Aarhus
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 81 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/802Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/803Aarhus
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
2450/804Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/805Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/806Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Portræt. Sign. BH. Olie malepap. 40 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/807Aarhus
Ulrik Anton Schmedes: "Gadebillede København", 1959. Sign. monogram, 59. Olie på lærred. 64 x 65.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/808Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Brutalist stol af eg, løse hynder med grå uld.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/809Aarhus
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Udtræksbord med to tillægsplader. H. 72. L. 180/300. B. 120. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: