2450/687Lyngby
Henry Moore: "Kneeling Woman", 1982. Sign. Moore, 19/50. Litografi i farver. Lysmål 54,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/688Lyngby
Kari Svensson: Færøsk Bygd. Sign. KS. Olie å papir. Bladstørrelse 26,5x35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/689Lyngby
Kamma Svensson: Uden titel. Sign. K. Sv og dateret 58. Gouache på papir. Lysmål 60x39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/690Lyngby
Axel Munch: Høstbillede med sol. Sign. AM, Gudhjem 56. Olie på plade.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/691Lyngby
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA. Litografi i farver. Bladstørrelse 52x38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/692Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. Jørgen Haugen Sørensen 1974. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 27 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/693Lyngby
Henry Heerup: “Kvinden og Narren”. Sign. Heerup. "Unikum". Håndkoloreret litografi. Lysmål 57x57.
Vurdering :
2450/694Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/695Lyngby
John Kørner: To kompositioner. Sign. John, 217/500 og 494/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 30 x 21. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/696Lyngby
James Coignard: Uden titel. Sign. J. Coignard, 10. Carborundum print i farver. Bladstørrelse 75 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/697Lyngby
Knud Odde: Tre kompositioner fra bogen “The Right Side of My Brain”. Radering i farver. Bladstørrelse 34x25,5. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/698Lyngby
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 87, 67/120. Litografi i farver. Lysmål 59 x 74.
Vurdering :
2450/699Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: “Hommage à ...”, 1972. Tryksign. ed. 4200. Serigrafi i farver. Lysmål 100 x 70.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/700Lyngby
Dansk snedkermester: Cirkulært sofabord af riopalisander. Top beklædt med patineret naturkernelæder.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/701Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 77, 404/450. Litografi i farver. Lysmål 74 x 50.
Vurdering :
2450/702Lyngby
Rolf Gjedsted: Komposition. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/703Lyngby
Corneille: Komposition med kvinde og kat. Sign. Corneille 04, 92/120. Terragrafi i farver. 32 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/704Aarhus
John Olsen: Uden titel, 2005. Sign. john Olsen med datering. Bly, pastel og akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 26.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/705Lyngby
Edvard Munch: Berlin: Bruno Cassirer 1918. Senere udg. Illustreret med én orig. radering som frontispice.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/706Aarhus
Karen Kjær Laursen: "Melonkat", 2000. Sign. KKl samt Karen Kjær Laursen på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/707Aarhus
Jeppe Vontillius: Marklandskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/708Aarhus
Victor Borisov Laviana: Figurkomposition. Sign. Borisov Laviana 74. Olie på plade. 65 x 95.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/709Aarhus
Andreas Hansen: Skrivebord af kisebær, front med rum og skuffer. H. 105. L. 146. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/710Lyngby
Nanna Hertoft: Håndvævet vægtæppe af uld. Dekor i blå, beige og brune nuancer. Unik. H. 125. B. 82.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/711Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af mørkbejdset valnød, betrukket med brunt skind. L. 221.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/712Aarhus
Dahl-Jensen: Bordskål af stentøj. Dekoreret med grøn glasur med brunlige elementer. H. 13. Diam. 27,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/713Aarhus
Robert Haussmann: Standerlampe af aluminium med 13 blus. H. 165.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/714Aarhus
Leif Sylvester: Figurkomposition. Sign. Sylvester 95, 45/300. Litografi i farver. Lysmål 70 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/715Lyngby
Karl Larsen: Opstilling. Sign. KL. Olie på lærred. 68 x 83.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/716Lyngby
Steffen Lüttge: Uden titel. Stemplet SL 93. Bronze. H. 12.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/717Lyngby
Frits Henningsen, Jens Thirslund: Sofabord af mahogni. Top ilagt lyse kakler. H. 57. L./B. 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/718Aarhus
Ole Kielberg: Parti fra Daugløkke. Sign. OK; Sign. på bagsiden Ole Kielberg 1956. Olie på lærred. 39 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/719Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/720Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/721Lyngby
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 27 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/722Lyngby
Martin Kaalund-Jørgensen: Solnedgang over havet. Sign. M. Kaalund. J 43. Olie på lærred. 49 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/723Lyngby
Arne L. Hansen: "Gård i sol", 1957/58. Sign. dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/724Lyngby
Herold G. Kristensen: "Billede med et par blomster", 1977-79. Sign. HK. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/725Lyngby
Verner Panton: “Spiral- Silver”. Loftlampe af forkromet metal, dekoreret med spiraler af plast. H. 65. Diam. 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/726Lyngby
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Art deco Kvindetorso. Gibs. 1930'erne. H. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/727Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/728Aarhus
Finn Pedersen: To kompositioner. Sign. Finn Pedersen 00. Olie på lærred. 30 x 25. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/729Lyngby
Anna Sørensen: Uden titel, 2008. Sign. Anna Sørensen med datering på bagsiden. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/730Aarhus
Jens Kantsø: Uden titel, 1967. Sign. Kantsø. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/731Lyngby
Ib Eisner: "Tåget vejr, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/732Lyngby
Everest Hall: Uden titel. Usign. Akvarel og collage på papir. Bladstørrelse 61 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/733Lyngby
Knud Ove Hilkier: Kvindelig model. Sign. K. O. Hilkier 30. Olie på lærred. 74 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/734Aarhus
Jacques Lacomblez: "Réservé aux Sirénes", 1961. Sign. Jacques Lacomblez Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/735Lyngby
Åge Vogel-Jørgensen: "Maleren". Sign. ÅVj. Olie på masonit. 76 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/736Lyngby
Herdis Gelardi: Gadescene. Sign. Herdis Gelardi. Olie på lærred. 43 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/737Lyngby
Peter Rothmeier Ravn: "Crawling Man No. 3". Sign. på bagsiden. Archival pigment photografic print. Lysmål 69x49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/738Aarhus
Allan Schmidt: Uden titel, 1970. Sign. AS 70. Olie på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/739Aarhus
Tommy Storkholm: "Aggressiv figur", 1964. Sign. Tommy Storkholm. Olie på lærred. 65 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/740Aarhus
Poul Agger: Uden titel, 1971. Sign. Poul Agger 71. Olie på masonit. 30,5 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/741Aarhus
Kurt Westergaard: "Jeg vil hjem". Sign. monogram. Akvarel og olie på papir. Lysmål 30 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/742Lyngby
Josef Liesler: Uden titel. Sign. Liesler 65. Tempera på papir. Lysmål 44x61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/743Aarhus
Finn Pedersen: Tre kompositioner. Sign. Finn Pedersen 06. Oliekridt på papir. Lysmål 24 x 24. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/744Lyngby
Poul Henningsen: “PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med skærme af kobber og flerlags opalglas.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/745Aarhus
Gunnar Saietz: "Tsili". Sign. G. Saietz 63. Mixed media på lærred. 50 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/746Lyngby
Jens Søndergaard: Kystparti med figurer. Tryksign. Jens S 52. Litografi i farver. Lysmål 46 × 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/747Aarhus
Thomas Arnel: "Den sovende hundestad". Sign. Thomas Arnel, 18/30. Litografi i farver. Lysmål 49 x 38. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/748Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: