2450/500Aarhus
Leif Sylvester: "Vejtvivl i troldeskoven". Sign. Sylvester 09 med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 110 x 100.
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2450/501Lyngby
Bjørn Wiinblad: Et par sekskantede bordlamper af lertøj dekoreret med polykromt glaserede motiver på lysegrå base. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/502Lyngby
Michael Buthe: Uden titel. Antageligt sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 113 x 66.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/503Aarhus
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på lærred. 71 x 57.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/504Lyngby
Kähler: To store vaser af lertøj dekoreret med blomstermotiver i brune, blå og grønne nuancer. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/505Lyngby
Helen Schou: Føl. Sign. Helen Schou 1944. Bronze. Udført hos L. Rasmussen, københavn. H. 20.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/506Aarhus
Sven Dalsgaard: "Lille hemmelighed", 1963. Sign. på bagsiden. Mixed media på træplade. 50 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/507Lyngby
Arne Bang, C. Holm: Sennepskrukke af stentøj med vertikale riller i relief. Forsynet med låg af sølv. H. 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/508Lyngby
Waclaw Taranczewski: "Trio". Sign. monogram. Olie på lærred. 145x97.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/509Aarhus
Michael Kvium: "Grædende foster", 1989. Sign. på bagsiden Kvium med titel og datering. 45 x 35.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2450/510Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". Lille skål med hank af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951- Dessin 600 A. Vægt 96 g. H. 2. Diam. 10,3. L. inkl. hank 12,4.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/511Lyngby
Joan Miró: Komposition fra “Le lezard aux plumes d'or”. Sign. Miró, 16/50. Litografi i farver. Lysmål 39,5x53.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/512Aarhus
Jens Søndergaard: Fjordparti. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 96.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2450/513Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret bronze med dråbeformet, kanelleret korpus. H. inkl. skærmholder 51,5.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/514Lyngby
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 01. African Blue granit fra Namibia. H. 31.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/515Aarhus
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2450/516Lyngby
Jean René Gauguin: Skulpturelt askebæger modelleret i form af grotesk figur. L. 19.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/517Lyngby
Preben Hornung: Fabriksinteriør. Sign. på bagsiden P Hornung, juni 1948. Olie på lærred. 69,5 x 64,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/518Aarhus
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 33 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/519Lyngby
Charles Eames: Bord med stel af forkromet og sortlakeret aluminium. Oval top af marmor. H. 75. L. 239,5. B. 120.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/520Lyngby
Hans Scherfig: "Ensom Elefant". Sign. Hans Scherfig 1966, 64/200. Litografi i farver. Lysmål 43 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/521Aarhus
Preben Wölck: "Hvid erindring", 1969. Sign. Wölck. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/522Lyngby
Kay Bojesen: Dukkevogn af bambus med træhjul. Udført hos R. Wengler. H. inkl. hank 58. B. inkl. hjul 27. L. inkl. hank 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/523Lyngby
Michael Kvium: "Short story", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2450/524Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Klovn. Sign. Cahé Las 26. Olie på lærred. 60 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/525Lyngby
Børge Mogensen: Bænk med stel af eg, sæde med flet. H. 34,5. L. 138. B. 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/526Lyngby
Michael Kvium: "Future View". Sign. Kvium 06 4/10. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/528Lyngby
P. Hertz: Et cirkulært frugtfad af sølv med profileret fodstykke. Udført og stemplet hos P. Hertz, anno 1944. Vægt 715 g. H. 5,3-5,6. Diam. 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/529Lyngby
Hans Voigt Steffensen: "Danserinde", 1987. Sign. H. Voigt Steffensen; med sign. titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/530Aarhus
Hendrik Beikirch: Portræt. Sign. Hendrik Beikirch, 3/22. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/531Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 0”. Et par skulpturelle hvilestole af formbøjet sortlakeret træ. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/532Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. JB 70. Olie på masonit. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/533Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Shine I", 2003. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 90 x 80. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/534Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 31”. Lænestol med stel af stål. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/535Lyngby
Leif Sylvester: "Præstens søn", 2015. Usign. Glaseret stentøj. H. 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/537Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind.
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2450/538Lyngby
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Lemmerz 19. Tusch på papir. Bladstørrelse 69 x 69.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/539Aarhus
Michael Kvium: "Grædende foster", 1990. Sign. Kvium, 12/50 med datering. Radering. Lysmål 16 x 11,2.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/540Lyngby
Arne Jacobsen: “Svanen”. Fritstående to pers. sofa monteret på stel af stål. Sider, sæde og ryg betrukket med lyserødt uld. L. 145.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2450/541Lyngby
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2450/542Aarhus
Ole Wanscher: Daybed med stel af eg, løs hynde betrukket med sort skind. Udført hos Carl Hansen. L. 180.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2450/543Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 24”. Chaiselong med rødt skind på stel af rustfrit stål, nakkepude af rødt skind.
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2450/544Lyngby
Marc Chagall: "Mort de Saül" fra "La Bible". Sign. M. Ch, 68/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 31 x 26.
Vurdering :
2450/545Aarhus
Rikke Frost: "Sideways". Tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med gråt møbelstof. Carl Hansen & Søn. L. 197
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2450/546Lyngby
Arne Jacobsen: “Ægget”. Lænestol samt tilhørende skammel med drejestel og firpasfod af messing. Sider, ryg og sæde betrukket med naturskind. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2450/547Lyngby
Jørgen Nash: Uden titel, 1974. Sign. Jørgen Nash. Polykromt emalje på træ. 40 x 56 x 4.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/548Aarhus
Jens Søndergaard: Landskab med figurer og huse. Signed Jens Søndergaard. Olie på lærred. 31 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/549Lyngby
Arne Jacobsen: ”Ægget”. Lænestol og skammel af aluminium. Stol med brunt skind. Skammel med sort skai. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/550Lyngby
Asger Jorn: “Drama romantique”. Sign. Jorn, 53–70, 91/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56×66. Uindrammet.
Vurdering :
2450/551Aarhus
Arne Vodder: Skrivebord samt skænk af palisander. Udført hos Sibast Møbler. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/552Lyngby
Jais Nielsen: Kande af lertøj med indridset motiv af barber. Dekoreret med polykrom glasur på lys base. Usign. Med stempel DK for Dansk Kunsthandel. H. 22.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/553Lyngby
Lise Blaabjerg: To kompositioner. Én sign. på bagsiden. Olie på masonit. 26 x 26 og 23 x 20. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/554Aarhus
Finn Juhl: Fire stole med stel af sortlakeret eg, betrukket med brunt skind. Model 108. OneCollection. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/555Lyngby
Gutte Eriksen: Gulvkrukke af hårdtbrændt lertøj modelleret i firsidet konveks form og med cirkulær munding. H. 40.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/556Lyngby
Gina Pellón: Komposition med ansigt. Sign. Gina Pellón og dateret på bagsiden Paris 2004. Olie på lærred. 35 x 27,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/557Aarhus
Finn Juhl: "Diplomat". Sæt på seks armstole af palisander. Sæde og ryg betrukket med lyst skind. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/558Lyngby
Gutte Eriksen: Stor rund vase af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med grå Borax glasur med blå elementer. H. 32,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/559Lyngby
Claus Johansen: Tulipaner i vase. Sign. CJ. Olie på lærred. 50 × 35. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/560Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 61A". Kvadratisk sofabord med stel af stål og top af klart glas. H. 32. L./B. 120.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/561Lyngby
Gutte Eriksen: Skål af hårdtbrændt lertøj modelleret i oval form. L. 28,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/562Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: Uden titel. Sign. K.Æ 18, 168/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: