2450/830Aarhus
Bernt: Lænestol af mahogni, udspændt med fransk rørflet. Løse hynder med stribet uld. Wørts møbelsnedkeri.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/833Aarhus
Ole Wanscher: Tre-personers sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med grønligt uld. L. 210.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/834Aarhus
Franz-Josef Schulte: Lænestol og skammel betrukket med blåt skind. Model DS-23. Udført hos de Sede. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/835Aarhus
Børge Mogensen: Øreklapstol med ben af valnød, betrukket med patineret skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/836Aarhus
Arne Vodder: Kontorstol af palisander og stål med drejefunktion, betrukket med sort skind. Udført hos Sibast Møbler.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/837Aarhus
Georg Jensen: Et sæt på 14 glasbakker af sterlingsølv. Diam. 6 cm. (14)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/838Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 22". Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg med lyst brunt skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/839Aarhus
Bernt: Skrivebord af mahogni, front med fire skuffer. Rud. Rasmussen snedkerier. H. 73,5. L. 192. B. 96.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/840Aarhus
Arne Jacobsen: "Oxford". To kontorstole af forkromet stål, fod af aluminium med fem hjul. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/841Aarhus
Børge Mogensen: "Folkestolen". Et sæt på fire stole af bøg med sæder af flettet papirgarn. Udført for FDB. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/842Aarhus
Børge Ibsen: Vinterlandskab med huse. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 53 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/845Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Markandskab. Sign. monogram. Olie på masonit. 63 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/846Aarhus
Andreas Mikkelsen: 21 lysholdere af forgyldt metal. I 19 originale æsker. Udført hos Georg Jensen. (19)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/847Aarhus
Dansk møbeldesign: "Jagtstol" med stel af eg, betrukket med grønligt ruskind. 1960'erne.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/848Aarhus
Grethe Kornerup-Bang: To ovale papirkurve af sortlakeret metal. Udført for Torben Ørskov & Co. H. 34. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/849Aarhus
Børge Mogensen: Cirkulært udtræksbord med stel af bøg, top og sko af teak. Søborg Møbelfabrik. H. 74. Diam. 120.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/850Aarhus
Finn Juhl: “Diplomat”. Armstol af palisander, betrukket i sæde og ryg med grå uld. France & Søn.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/851Aarhus
Kai Kristiansen: Et par væghængte sengeborde af teak. Udført hos Kaagaards Møbelfabrik. H. 22. B. 48. D. 28. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/852Aarhus
Børge Mogensen: To lænestole med ben af valnød og mahogni, betrukket med brunt skind. Model 2207. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/855Aarhus
Preben Wölck: Uden titel. Sign. Wölck. Olie på plade. 58 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/856Aarhus
Kurt Westergaard: To kompositioner. Begge sign. Akvarel, olie og tusch på papir. Lysmål 12 x 17 og 10 x 12. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/857Aarhus
Valdemar Foersom Hegndal: Studie af rygvendt, nøgen kvinde. Sign. Kul på papir. Lysmål 83 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/860Aarhus
Mogens Koch: To reoler af massiv fyr med arkivindelinger. Rud. Rasmussens snedkerier. H. 76. B. 76. D. 27 og 36. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/862Aarhus
Preben Wölck: "Byen ved fjorden". Sign. Wölck samt på bagsiden med titel. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/864Aarhus
Bruno Kjær: Figur. Sign. B. Kjær 94. Delvist forkullet træ og stentøj. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/866Aarhus
Hans J. Wegner: Stol af eg, sæde og ryg med originalt cognacfarvet skind. Udført hos Planmøbel. 1940-50'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/868Aarhus
M. Hayat & Brothers: Et par safaristole af valnød, sæde, ryg og armlæn med sort skind. 1970'erne. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/871Aarhus
Nils Kähler: Vase af stentøj, dekoreret med grå glasur. Sign. Nils, d. 6-11-1970. Udført hos Kähler. H. 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/873Aarhus
Kähler: Vase af lertøj med indridsede bladmotiver, dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 35,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/877Aarhus
Tepf Parker: Par foldestole med stel af teak, sæde og ryg af brunt læder. Udført og mærket for Trip Trap. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/886Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/889Aarhus
Edgar Funch: Organisk komposition. Usigneret. Skulptur af bronze på base af sten. H. 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/890Aarhus
Ib Fabiansen: “Tema I”. Fire væglamper med lameller af fyr og inderskærme af hvid akryl. H. 35. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/891Aarhus
Christian Dell: Bordlampe af messing, justérbar skærm af sortlakeret metal. 1950'erne. H. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/911Aarhus
Hans Olsen: Tre armstole med stel af sortlakeret træ, betrukket med uld i forskellige farver. Udført hos Bramin. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/912Aarhus
Gunnar Biilmann Petersen, Poul Christiansen: To bordlamper af ravfarvet glas. Le Klint. H. 34 og og 39. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/913Aarhus
Dansk design: Par udendørslamper af patineret kobber. 1950-60'erne. H. 43. L. 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/914Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire låger med rektangulære fyldninger. 1970'erne. H. 90. L. 208. D. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/915Aarhus
Kai Kristiansen: To-personers kupésofa betrukket med antracitgråt skind. Udført hos Bramin. 1970'erne. L. 165
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/916Aarhus
Dansk design: Bordlampe af messing med perforeret skærm. 1950-60'erne. H. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/917Aarhus
Małgorzata Dajewska, Val Saint Lambert: Vase af delvis matteret og blåt glas. Samt "somerso" bordlampe. H. 11 og 27,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/918Aarhus
Ulla Hansen, Lis Ehrenreich, m.fl.: Lågrukke, flødekande og bordskål af stentøj. Delvist sign. H. 6-20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: