2450/500Aarhus
Leif Sylvester: "Vejtvivl i troldeskoven". Sign. Sylvester 09 med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 110 x 100.
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2450/502Lyngby
Michael Buthe: Uden titel. Antageligt sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 113 x 66.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/503Aarhus
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på lærred. 71 x 57.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/506Aarhus
Sven Dalsgaard: "Lille hemmelighed", 1963. Sign. på bagsiden. Mixed media på træplade. 50 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/509Aarhus
Michael Kvium: "Grædende foster", 1989. Sign. på bagsiden Kvium med titel og datering. 45 x 35.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2450/515Aarhus
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2450/517Lyngby
Preben Hornung: Fabriksinteriør. Sign. på bagsiden P Hornung, juni 1948. Olie på lærred. 69,5 x 64,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/518Aarhus
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 33 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/521Aarhus
Preben Wölck: "Hvid erindring", 1969. Sign. Wölck. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/524Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Klovn. Sign. Cahé Las 26. Olie på lærred. 60 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/529Lyngby
Hans Voigt Steffensen: "Danserinde", 1987. Sign. H. Voigt Steffensen; med sign. titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/532Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. JB 70. Olie på masonit. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/533Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Shine I", 2003. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 90 x 80. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/541Lyngby
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2450/547Lyngby
Jørgen Nash: Uden titel, 1974. Sign. Jørgen Nash. Polykromt emalje på træ. 40 x 56 x 4.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/553Lyngby
Lise Blaabjerg: To kompositioner. Én sign. på bagsiden. Olie på masonit. 26 x 26 og 23 x 20. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/556Lyngby
Gina Pellón: Komposition med ansigt. Sign. Gina Pellón og dateret på bagsiden Paris 2004. Olie på lærred. 35 x 27,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/569Aarhus
Ulrik Anton Schmedes: Landskab med køer. Sign. monogram, 57. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/571Lyngby
Walasse Ting: Kvindeportrætter. Sign. Walasse Ting. Tusch på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/574Lyngby
Mogens Gissel: Uden titel. MG 77. Olie på lærred. 85 x 131.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/577Lyngby
Jan Sivertsen: To glasmasker, 2001. Sign. JS, 01 og 02.. Polykromt malet glas. 35 x 35. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/578Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med rød hestehov. Sign. Gouache og tusch. Bladstørrelse 31 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/581Aarhus
Preben Wölck: "Marine, aften", 1967. Sign. Wölck samt på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/583Lyngby
Eva Weis Bentzon: Vase. Usign. Polykromt malet mosaik i glas. 59 x 45.
Vurdering :
2450/584Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/590Aarhus
Poul Winther: "Opstilling". 1973. Sign. PW; sign. med datering og titel på bagsiden. Olie på lærred. 37 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/596Aarhus
Preben Fjederholt: Komposition med figurer. Usign. Olie på lærred. 130 x 90.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/599Aarhus
Preben Fjederholt: Uden titel. Usign. Mixed media på lærred. 115 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/601Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/602Aarhus
Jytte Loehr: "Metamorphose". Sign. J Loehr 97. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/604Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/607Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/610Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/617Aarhus
Tommy Storkholm: "Ginebillede III". Sign. Tommy Storkholm. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/620Aarhus
Eugen Willi: Opstilling. Sign. Willi. Olie på malepap. 38 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/622Lyngby
Helge Ernst: Opstilling. Sign. HE. Olie på lærred. 56 x 85.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/623Aarhus
Henrik Martensen: Fjordlandskab. 1994. Sign. Henrik Martensen 94. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/628Lyngby
Jørgen Jacobsen: "Gylden myte". Sign. på bagsiden Jørgen Jacobsen 1967. Olie på lærred. 66 x 79.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/631Lyngby
Uffe Christoffersen: Tiger. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/634Lyngby
Finn Hjortskov Jensen: "Sagt mier wo die blumen sind", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/637Lyngby
Uffe Christoffersen: Tigerhoved. Sign. Uffe Christoffersen 84. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 63 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/644Aarhus
Mads Madsen: Uden titel. Sign. Mads. Olie på lærred. 100 x 72.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/651Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Der skal jo være plads til mangfoldighed". Sign. monogram 2022. Olie på plade. 27 x 36.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/659Lyngby
Mogens Møller: "In immer neuen dimensionen wo die böse machte wohnen". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 56 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/660Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Fruen af søen". Sign. monogram 2002. Olie på plade. 54 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/663Lyngby
Jørgen Waring: "Komposition". Sign. J. Waring 69. Mixed media på papir. Lysmål 12 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/665Lyngby
Lise Blaabjerg: Portræt af Gorm Nellemann, 1988. Sign., dateret og betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 43 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/677Lyngby
Lis Bjergsted: Sommerdag ved Frederiksholms Kanal. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 65 x 75.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/684Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på plade. 44 x 47.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/686Lyngby
Lise Blaabjerg: Komposition. Sign. Lise Blaabjeg 1986. Akvarel på papir. Lysmål 72 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/688Lyngby
Kari Svensson: Færøsk Bygd. Sign. KS. Olie å papir. Bladstørrelse 26,5x35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/689Lyngby
Kamma Svensson: Uden titel. Sign. K. Sv og dateret 58. Gouache på papir. Lysmål 60x39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/692Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. Jørgen Haugen Sørensen 1974. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 27 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/702Lyngby
Rolf Gjedsted: Komposition. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/704Aarhus
John Olsen: Uden titel, 2005. Sign. john Olsen med datering. Bly, pastel og akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 26.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/706Aarhus
Karen Kjær Laursen: "Melonkat", 2000. Sign. KKl samt Karen Kjær Laursen på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/707Aarhus
Jeppe Vontillius: Marklandskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/708Aarhus
Victor Borisov Laviana: Figurkomposition. Sign. Borisov Laviana 74. Olie på plade. 65 x 95.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/718Aarhus
Ole Kielberg: Parti fra Daugløkke. Sign. OK; Sign. på bagsiden Ole Kielberg 1956. Olie på lærred. 39 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/719Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/720Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: