2450/500Aarhus
Leif Sylvester: "Vejtvivl i troldeskoven". Sign. Sylvester 09 med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 110 x 100.
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2450/503Aarhus
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på lærred. 71 x 57.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/506Aarhus
Sven Dalsgaard: "Lille hemmelighed", 1963. Sign. på bagsiden. Mixed media på træplade. 50 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/509Aarhus
Michael Kvium: "Grædende foster", 1989. Sign. på bagsiden Kvium med titel og datering. 45 x 35.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2450/515Aarhus
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2450/518Aarhus
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 33 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/521Aarhus
Preben Wölck: "Hvid erindring", 1969. Sign. Wölck. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/524Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Klovn. Sign. Cahé Las 26. Olie på lærred. 60 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/533Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Shine I", 2003. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 90 x 80. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/569Aarhus
Ulrik Anton Schmedes: Landskab med køer. Sign. monogram, 57. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/578Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med rød hestehov. Sign. Gouache og tusch. Bladstørrelse 31 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/581Aarhus
Preben Wölck: "Marine, aften", 1967. Sign. Wölck samt på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/584Aarhus
Sven Dalsgaard: "Næste uge". Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 80 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/590Aarhus
Poul Winther: "Opstilling". 1973. Sign. PW; sign. med datering og titel på bagsiden. Olie på lærred. 37 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/596Aarhus
Preben Fjederholt: Komposition med figurer. Usign. Olie på lærred. 130 x 90.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/599Aarhus
Preben Fjederholt: Uden titel. Usign. Mixed media på lærred. 115 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/602Aarhus
Jytte Loehr: "Metamorphose". Sign. J Loehr 97. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/617Aarhus
Tommy Storkholm: "Ginebillede III". Sign. Tommy Storkholm. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/620Aarhus
Eugen Willi: Opstilling. Sign. Willi. Olie på malepap. 38 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/623Aarhus
Henrik Martensen: Fjordlandskab. 1994. Sign. Henrik Martensen 94. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/644Aarhus
Mads Madsen: Uden titel. Sign. Mads. Olie på lærred. 100 x 72.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/651Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Der skal jo være plads til mangfoldighed". Sign. monogram 2022. Olie på plade. 27 x 36.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/684Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på plade. 44 x 47.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/704Aarhus
John Olsen: Uden titel, 2005. Sign. john Olsen med datering. Bly, pastel og akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 26.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/706Aarhus
Karen Kjær Laursen: "Melonkat", 2000. Sign. KKl samt Karen Kjær Laursen på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/707Aarhus
Jeppe Vontillius: Marklandskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/708Aarhus
Victor Borisov Laviana: Figurkomposition. Sign. Borisov Laviana 74. Olie på plade. 65 x 95.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/718Aarhus
Ole Kielberg: Parti fra Daugløkke. Sign. OK; Sign. på bagsiden Ole Kielberg 1956. Olie på lærred. 39 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/719Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/730Aarhus
Jens Kantsø: Uden titel, 1967. Sign. Kantsø. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/734Aarhus
Jacques Lacomblez: "Réservé aux Sirénes", 1961. Sign. Jacques Lacomblez Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/738Aarhus
Allan Schmidt: Uden titel, 1970. Sign. AS 70. Olie på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/739Aarhus
Tommy Storkholm: "Aggressiv figur", 1964. Sign. Tommy Storkholm. Olie på lærred. 65 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/740Aarhus
Poul Agger: Uden titel, 1971. Sign. Poul Agger 71. Olie på masonit. 30,5 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/741Aarhus
Kurt Westergaard: "Jeg vil hjem". Sign. monogram. Akvarel og olie på papir. Lysmål 30 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/745Aarhus
Gunnar Saietz: "Tsili". Sign. G. Saietz 63. Mixed media på lærred. 50 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/785Aarhus
Poul Ekelund: Kvinde. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 88 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/789Aarhus
William Hansen: Kystparti med en skrænt. Sign. monogram, 55. Olie på plade. 52 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/792Aarhus
Poul S. Nielsen: Siddende kvinde. Sign. monogram 73. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/801Aarhus
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 81 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/805Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/806Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Portræt. Sign. BH. Olie malepap. 40 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/807Aarhus
Ulrik Anton Schmedes: "Gadebillede København", 1959. Sign. monogram, 59. Olie på lærred. 64 x 65.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/810Aarhus
Emil Gregersen: Landskab med robåd i forgrunden. Sign. Emil G. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/842Aarhus
Børge Ibsen: Vinterlandskab med huse. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 53 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/845Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Markandskab. Sign. monogram. Olie på masonit. 63 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/855Aarhus
Preben Wölck: Uden titel. Sign. Wölck. Olie på plade. 58 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/856Aarhus
Kurt Westergaard: To kompositioner. Begge sign. Akvarel, olie og tusch på papir. Lysmål 12 x 17 og 10 x 12. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/857Aarhus
Valdemar Foersom Hegndal: Studie af rygvendt, nøgen kvinde. Sign. Kul på papir. Lysmål 83 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/862Aarhus
Preben Wölck: "Byen ved fjorden". Sign. Wölck samt på bagsiden med titel. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/886Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud: