2450/502Lyngby
Michael Buthe: Uden titel. Antageligt sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 113 x 66.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/508Lyngby
Waclaw Taranczewski: "Trio". Sign. monogram. Olie på lærred. 145x97.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/517Lyngby
Preben Hornung: Fabriksinteriør. Sign. på bagsiden P Hornung, juni 1948. Olie på lærred. 69,5 x 64,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/523Lyngby
Michael Kvium: "Short story", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2450/529Lyngby
Hans Voigt Steffensen: "Danserinde", 1987. Sign. H. Voigt Steffensen; med sign. titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/532Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. JB 70. Olie på masonit. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/538Lyngby
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Lemmerz 19. Tusch på papir. Bladstørrelse 69 x 69.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/541Lyngby
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2450/547Lyngby
Jørgen Nash: Uden titel, 1974. Sign. Jørgen Nash. Polykromt emalje på træ. 40 x 56 x 4.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/553Lyngby
Lise Blaabjerg: To kompositioner. Én sign. på bagsiden. Olie på masonit. 26 x 26 og 23 x 20. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/556Lyngby
Gina Pellón: Komposition med ansigt. Sign. Gina Pellón og dateret på bagsiden Paris 2004. Olie på lærred. 35 x 27,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/559Lyngby
Claus Johansen: Tulipaner i vase. Sign. CJ. Olie på lærred. 50 × 35. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/571Lyngby
Walasse Ting: Kvindeportrætter. Sign. Walasse Ting. Tusch på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/574Lyngby
Mogens Gissel: Uden titel. MG 77. Olie på lærred. 85 x 131.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/577Lyngby
Jan Sivertsen: To glasmasker, 2001. Sign. JS, 01 og 02.. Polykromt malet glas. 35 x 35. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/583Lyngby
Eva Weis Bentzon: Vase. Usign. Polykromt malet mosaik i glas. 59 x 45.
Vurdering :
2450/592Lyngby
Karl Larsen: Parti fra Sydfrankrig. Sign. KL. 24. Olie på lærred. 64 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/598Lyngby
Anton Hansen: Opstilling på et bord, 1932. Sign. AH. Olie på plade. 50 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/601Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/604Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/607Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/610Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/622Lyngby
Helge Ernst: Opstilling. Sign. HE. Olie på lærred. 56 x 85.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/628Lyngby
Jørgen Jacobsen: "Gylden myte". Sign. på bagsiden Jørgen Jacobsen 1967. Olie på lærred. 66 x 79.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/631Lyngby
Uffe Christoffersen: Tiger. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/634Lyngby
Finn Hjortskov Jensen: "Sagt mier wo die blumen sind", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/637Lyngby
Uffe Christoffersen: Tigerhoved. Sign. Uffe Christoffersen 84. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 63 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/646Lyngby
Olaf Rude: Gadebillede. Sign. Olaf Rude Gudhjem 20. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/649Lyngby
Jens Søndergaard: Landskab. Sign. Jens Søndergaard. Akvarel på papir. Lysmål 22 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/656Lyngby
Leonard Forslund: "Efterbild 9; Drömmende i Garzoni's Parkmönster", 2007. Sign. Akryl og mixed media på lærred. 55 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/658Lyngby
Axel Munch: Motiv fra Norge med blå fjelde. Usign. Olie på plade. 36 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/659Lyngby
Mogens Møller: "In immer neuen dimensionen wo die böse machte wohnen". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 56 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/660Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Fruen af søen". Sign. monogram 2002. Olie på plade. 54 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/661Lyngby
Svend Johansen: "Dragen", 1962. Sign. monogram. Gouache på papir. Bladstørrelse 44 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/663Lyngby
Jørgen Waring: "Komposition". Sign. J. Waring 69. Mixed media på papir. Lysmål 12 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/664Lyngby
Cathrine Raben Davidsen: "Hemlock". Sign. og dateret CRD 15, 17/18. Radering og linoliumssnit i farver. Bladstørrelse 60 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/665Lyngby
Lise Blaabjerg: Portræt af Gorm Nellemann, 1988. Sign., dateret og betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 43 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/677Lyngby
Lis Bjergsted: Sommerdag ved Frederiksholms Kanal. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 65 x 75.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/686Lyngby
Lise Blaabjerg: Komposition. Sign. Lise Blaabjeg 1986. Akvarel på papir. Lysmål 72 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/688Lyngby
Kari Svensson: Færøsk Bygd. Sign. KS. Olie å papir. Bladstørrelse 26,5x35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/689Lyngby
Kamma Svensson: Uden titel. Sign. K. Sv og dateret 58. Gouache på papir. Lysmål 60x39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/690Lyngby
Axel Munch: Høstbillede med sol. Sign. AM, Gudhjem 56. Olie på plade.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/692Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. Jørgen Haugen Sørensen 1974. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 27 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/702Lyngby
Rolf Gjedsted: Komposition. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/715Lyngby
Karl Larsen: Opstilling. Sign. KL. Olie på lærred. 68 x 83.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/720Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/721Lyngby
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 27 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/722Lyngby
Martin Kaalund-Jørgensen: Solnedgang over havet. Sign. M. Kaalund. J 43. Olie på lærred. 49 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/723Lyngby
Arne L. Hansen: "Gård i sol", 1957/58. Sign. dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/724Lyngby
Herold G. Kristensen: "Billede med et par blomster", 1977-79. Sign. HK. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/729Lyngby
Anna Sørensen: Uden titel, 2008. Sign. Anna Sørensen med datering på bagsiden. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/731Lyngby
Ib Eisner: "Tåget vejr, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/732Lyngby
Everest Hall: Uden titel. Usign. Akvarel og collage på papir. Bladstørrelse 61 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/733Lyngby
Knud Ove Hilkier: Kvindelig model. Sign. K. O. Hilkier 30. Olie på lærred. 74 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/735Lyngby
Åge Vogel-Jørgensen: "Maleren". Sign. ÅVj. Olie på masonit. 76 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/736Lyngby
Herdis Gelardi: Gadescene. Sign. Herdis Gelardi. Olie på lærred. 43 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/742Lyngby
Josef Liesler: Uden titel. Sign. Liesler 65. Tempera på papir. Lysmål 44x61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/748Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/758Lyngby
Henrik Busk Andersen: Komposition. Sign. monogram. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/774Lyngby
Peter Callesen: "Broken Image", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Papirklip og mixed media i boksramme. Samlet 47 x 37 x 7.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: