2450/673Aarhus
Kai Kristiansen: 15 bogstøtter af palisander. Udført hos Feldballe Møbelfabrik. H. 13. (15)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/674Aarhus
Kay Bojesen: Et par bordskåle af massivt drejet elm. Stemplet KB Eneret. Diam. 24,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/675Aarhus
Kay Bojesen: "Vito". Par turtelduer af gulllakeret træ. Udført i samarbejde med Team Rynkeby. L. 9. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/676Aarhus
Wilhelm Wagenfeld: "Kubus". En samling opbevaringsbokse af klart glas. Udført hos Holmegaard. (10)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/712Aarhus
Dahl-Jensen: Bordskål af stentøj. Dekoreret med grøn glasur med brunlige elementer. H. 13. Diam. 27,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/760Aarhus
Jacob Hermann: Fugl af kaukasisk valnød med øjne af ibenholt. Sign. monogram, Denmark. Unik. H. 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/772Aarhus
Kähler: Rund vase af lertøj med horndekoreret glasur i blåt og brunt på lys bund. H. 31. Diam. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/787Aarhus
Jeppe Hagedorn-Olsen: Uden titel. Begge sign. Jeppe Hagedorn-Olsen. To relieffer af lertøj. 45 x 35 og 43 x 34. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/803Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Tre fade af klart glas, indlagt med grønlige toner. Største vase sign. SA. H. 10-20- (3)
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
2450/804Aarhus
Gunnar Nylund, Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Tre dele stentøj. Sign. monogram. Diam. 17 og 23,5. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/813Aarhus
Jan-Erik Ritzman: To vaser af polykromt glas med bronze elementer, pålagt rødt spiral. Sign. JE Ritzman, Transjö. H. 11 og 31. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/829Aarhus
Bodil Manz, Richard Manz: Skål af porcelæn, delvist dekoreret med stregdekor. Sign. Unik. H. 12. Diam. 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/846Aarhus
Andreas Mikkelsen: 21 lysholdere af forgyldt metal. I 19 originale æsker. Udført hos Georg Jensen. (19)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/848Aarhus
Grethe Kornerup-Bang: To ovale papirkurve af sortlakeret metal. Udført for Torben Ørskov & Co. H. 34. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/871Aarhus
Nils Kähler: Vase af stentøj, dekoreret med grå glasur. Sign. Nils, d. 6-11-1970. Udført hos Kähler. H. 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/873Aarhus
Kähler: Vase af lertøj med indridsede bladmotiver, dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 35,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/917Aarhus
Małgorzata Dajewska, Val Saint Lambert: Vase af delvis matteret og blåt glas. Samt "somerso" bordlampe. H. 11 og 27,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/918Aarhus
Ulla Hansen, Lis Ehrenreich, m.fl.: Lågrukke, flødekande og bordskål af stentøj. Delvist sign. H. 6-20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: