-
2450/264Lyngby
En stor Adams 5-skudsrevolver nr. 33079 i kaliber ca. 12,5 mm. fremstillet af London Arms Company omkring 1860 og senere konverteret til patroner. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2450/265Lyngby
Sharps fir-løbet derringer M/1859 nr. 4559 samt Natianal Arms deringer nr. 5097. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2450/266Lyngby
En god Tranter 7-skuds randtændings revolver nummer 2357 i kaliber 8 mm. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2450/267Lyngby
Remington Derringer nr. 317 samt Colt 3. model Derringer nr. 4317. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2450/268Lyngby
3 små revolvere. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2450/269Lyngby
En god sølvbeslået Jambiya fra Oman i Saidi stil. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2450/270Lyngby
En samling oldsager i bjergart. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2450/271Lyngby
"Afrika", figurgruppe af udekoreret porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 32 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2450/272Lyngby
Isbjørneskind (Ursus maritimus). L. 230. B. 200.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2450/275Lyngby
Empireform bordlampe af rødmalt og forgyldt metal, 19. årh.s slutning. Udfyldt. H. 50 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/276Lyngby
Kinesisk sancai glaseret figur af en rytter. Tang stil men 20. årh. H. 39 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/277Lyngby
Et par lamper af slebet krystal, vaseformede. Antagelig Frankrig 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. montering 33 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/278Lyngby
Skulptur af bronze, siddende nøgen kvinde. Usigneret. Base af grønbroget marmor. H. 22/27 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2450/279Lyngby
Kinesisk Canton emalje dåse. Qing 18. årh. H. 6,5 cm L/B. 9 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/280Lyngby
Kinesisk æske af hardwood, låg isat jadeplakette, sen Qing ca. 1900.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/281Lyngby
Thai figur af forgyldt bronze i form af en stående munk. 19. årh. H. ekskl. stand 31,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2450/282Lyngby
Et par ostindiske frugtkurve med underfade. 18. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2450/283Lyngby
Et par antagelig polske kammerstager af sølv. 20. årh.s første halvdel. Vægt 465 g. H. 7,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2450/284Lyngby
Bordlampe af pletsølv støbt med vædderhoveder og festoner. Omkr. 1900. H. 66 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/285Lyngby
Oval bonbonniere af glas med hvidt overfang, dekoreret med guld. Lågknop af sølvholdig metal. H. 13 cm. L. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/286Lyngby
Stor fransk lågkrukke af porcelæn, dekoreret i farver ' en chinoiserie'. Antagelig Samson 19. årh.s anden halvdel. H. 78 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2450/287Lyngby
Fransk bordlampe af patineret og forgyldt bronze, Charles X stil, 19. årh.s slutning. H. inkl. montering 72 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/288Lyngby
Cantina af rubinrødt glas med gulddekoration. 19. årh. H. 15,5 cm. Diam. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2450/289Lyngby
5 middags- og 8 frokostknive med greb med blomster i purpur. Ant. Royal Copenhagen. 19. årh. (13)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2450/290Lyngby
"Afrika", figurgruppe af porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2450/293Lyngby
Art Deco vase af iriseret glas. Antagelig Lötz, 20. årh.s første årtier. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2450/302Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med 'peach-bloom' glasur. 20. årh. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: