2450/1Lyngby
Laurits Tuxen: Strandparti fra Bretagne. Sign. L. T. Sept. 75. Olie på lærred. 23 x 42.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/3Lyngby
Illuminationsglas af ravfarvet glas, optisk drejet. Holmegaard. H. 9,5 cm. Diam. 7,8 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/5Lyngby
Lille dansk barok kiste af egetræ med beslag af jern. 18. årh. H. 68. B. 83. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/7Lyngby
Peder Mønsted: En pige læser på en trappesten ved en gård. Sign. Peder Mønsted Brorstrup 1930. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9Lyngby
Illuminationsglas af koboltblå glas, optisk drejet. Holmegaard. H. 8,8 cm. Diam. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/11Lyngby
Langbord af ergetræ, front med skuffe. Barok form, 20. årh. H. 76. L. 202. B. 87.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/13Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Portræt af en ung kvinde med et rødt tørklæde om håret. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 35,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/15Lyngby
To sønderjyske hovedvandsæg af sølv, vaseformede, prydede med flusser. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/17Lyngby
Stort dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med grisaille maleri med klassisk vase og figurer. 18. århs.s slutning. H. 173. B. 61.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/19Lyngby
Julius Exner: Naboens besøg hos den syge pige. Sign. J. Exner 1890. Olie på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/21Lyngby
"Christiansborg" bestik af sølv, bl.a. Svend Toxværd m.fl. Vægt ekskl. knive 2213 g. (69)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/23Lyngby
Svensk bogskab af gråmalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. med senere ændringer og tilføjelser. H. 235 cm. W. 115 cm. D. 46 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/25Lyngby
Carl Holsøe: Landskab med aftensol ved store træer. Sign. Carl Holsøe. Olie på lærred. 52 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/27Lyngby
Svend Toxværd: Et par høje stager af sterlingsølv; riflede stammer. Vægt 573 g. H. 23 cm. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/29Lyngby
Usædvanlig dansk Louis XVI kommode af mahogni. Ca. 1780. H. 84. B. 78. D. 48.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/31Lyngby
Peder Mønsted: Jons Kapel på Bornholm med Hammerknuden i horisonten. Sign. P. M. 1881. Olie på lærred. 81 x 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/33Lyngby
Stort "Lotus" bestik af sølv, Horsens sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 2654 g. (115)
Vurdering :
2450/35Lyngby
Fransk Louis Philippe kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende orientalsk kvinde, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 51. B. 42. D. 12.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/37Lyngby
Holger Drachmann: Sejlskibe ud for Göteborgs kyst. Sign. H. D Göteborgs Kyst 14. Olie på papir monteret på lærred. Ca. 28 x 36.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/39Lyngby
Russisk skål af sølv med cloisonné emalje. Nikolaj Nemirov-Kolodkin, Moskva 1893. Vægt 108 g. H. 4,2 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/41Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/43Lyngby
Johan Jacob Bruun: Danske og svenske krigsskibe saluterer i Øresund ud for Helsingør og Kronborg. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 13,5 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/45Lyngby
Fransk 'Napoleon' mokkaservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Sèvres stil, 19. årh.s anden halvdel. (21)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/47Lyngby
Flisebord med 24 hollandske fliser, 18. årh.s slutning. Bord af bemalet træ, Louis XVI form, 20. årh. H. 76. B. 84. D. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/49Lyngby
Carl Fischer: Portræt af en kvinde i dragt med stor grøn krave. Sign. Carl Fischer. Olie på træ. 56 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/51Lyngby
To stager af fajance i form af flettede julehjerter, dekoreret i blåt og gul. Aluminia. H. 7,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/53Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/55Lyngby
Olga Alexandrovna: Parti fra udkanten af en skov med en rindende å. Sign. Olga. Olie på malepap. 45,5 x 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/57Lyngby
Et par kinesiske famille rose fade. Qianlong 1736-1795. 37 x 29 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/59Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/61Lyngby
Christian Mølsted: "Morgen efter stormen på København, 1659". Studie. Sign. Chr. Mølsted. Pastel, sortkridt og bly på papir. Lysmål 137 x 182.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/63Lyngby
Stort fad af fajance, dekoreret i farver. Sign. Rörstrand 10/7 (17)72. 49 x 39 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/65Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/67Lyngby
Julius Paulsen: En henslængt kvinde. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 38,5 x 46,5.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2450/69Lyngby
"Rosenborg" kaffeservice af sølv, A. Michelsen 1889, sættebakken 1920. Vægt i alt 1173 g. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/71Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/73Lyngby
Janus la Cour: "Villa d'Este". Sign. J. la Cour Villa d'Este 30. 1908. Olie på lærred. 45 x 36,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/75Lyngby
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze med båndhanke. Xuande mærke, men 18.-19. årh. Vægt 1069 gr. L. 13 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/77Lyngby
Kirkekrone af messing med profileret stamme, otte lysarme og talrige lysrefelkser, monteret til el. 19. årh. H. 86. Diam. 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/79Lyngby
Johannes Duntze: En travl dag i Bergens havn i Norge. Utydelig sign. J. D. 48. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/81Lyngby
Perlkelchen vinglas af hessisk type, antagelig Norge 18. årh.s midte. H. 14,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/83Lyngby
Gainsborough armstol af mahogni. England, 19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/85Lyngby
Laurits Tuxen: To strandpartier og en bondepige. To sign. L. T., én usign. Bly og vandfarve på papir. Varierende lysmål.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/87Lyngby
To kinesiske tripod røgelseskar af bronze med båndhanke. Mærket Xuande, men 18.-19. årh. Vægt 454 gr. og 1180 gr. Diam. 10 og 16 cm. (2)
Vurdering :
2450/89Lyngby
Fransk nyrokoko taburet af mørkpoleret træ med spolehjul. 19. årh.s midte.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/91Lyngby
Julius Paulsen: Læsende ung kvinde. Sign. J. P. 28. Olie på lærred. 73 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/93Lyngby
Et par runde lågfade af sølv, skævknækket rokokoform, Tyskland 835S. Vægt 2044 g. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2450/95Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/97Lyngby
Janus la Cour: "Castel Fusano. Fra Pinieskoven ved Ostia". Sign. J. l. C. 12. Februar 1866. Vandfarve på papir. Lysmål Ca. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/99Lyngby
Indisk relief af sandsten med Parvati stående i niche. På stand. H. 34 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/101Lyngby
To Kimono kuffer af læder, lak og træ. Hangzhou, Kina. 20. årh.s begyndelse. H. 32. B. 74. D. 47. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/103Lyngby
Johannes Larsen: "Svaner der letter i Fiil Sø". 1927. Sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 40,5 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/105Lyngby
Russisk kaffekop med underkop af delvist forgyldt sølv. Johan Manström, Skt. Petersborg 1862. H. i alt 9 cm. (2) (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/107Lyngby
Svensk vippebord med rund plade af Alrot, profileret stamme på trepasfodstykke af sortmalet træ. Ca. 1800. H. 115. Diam. 79.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/109Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 38 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/111Lyngby
Samling schlesiske/böhmiske vinglas med længdefacetteret cuppa og forgyldt mundrand, 18/19. årh. Variende højder 15-16 cm. (24)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/113Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/115Lyngby
Herman Vedel: Interiør med rygvendt kvinde, der læser. Sign. monogram. Olie på lærred. 61 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/117Lyngby
Nålehus af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, udformet som et herreben. Montering af forgyldt sølv. Den Kongelige Porcelainfabrik ca. 1780. H. 9,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/119Lyngby
Queen Ann bord af nøddetræ, front med tre skuffer, cabriole ben. England, 18. årh. H. 67. B. 69. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/121Lyngby
Carl Baagøe: Marine med sejlskibet "Diomedes" i frisk vejr. Sign. C. Baagøe 1876. Olie på lærred. 17 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: