2450/122Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/124Aarhus
Sophus Claussen: Portræt af en pige. Sign. S. C 29. Olie på lærred. 74 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/126Aarhus
To stager af fajance i form af flettede julehjerter, dekoreret i blåt og rødt. Aluminia. H. 7,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/128Aarhus
Empire kaminur i kasse af træ, urhus båret af søjler af alabast. 19. årh. H. 56. B. 35.
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
2450/130Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med danske sejlskibe i høj sø. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 80 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/132Aarhus
Tysk vinglas med grålig sats, cuppa slebet med frimurersymbol og ornamentik. 18. årh. H. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/136Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Vinterparti med en såret person, der modtager hjælp. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/138Aarhus
Tysk spidsglas, slebet med person i kartouche samt tekst. 18. årh. H. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/142Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: En norsk bjælkehytte ved en elv. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/144Aarhus
“Flora Danica”. Suppetallerken af porcelæn. 3545. Royal Copenhagen. Diam. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/148Aarhus
Rundt fad samt tre større og mindre skål af porcelæn. Meissen. 18.-19. årh. Diam. 21-27. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/149Aarhus
To franske brudepokaler af klart glas med ætset bladranke. C. 1900. H. 20,5 og 23,2. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/150Aarhus
"Juliane, Hasle". Modelskib af delvist bemalet træ i form af tremastet skib. 20. årh.s begyndelse. H. 50. L. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/156Aarhus
Johan Neumann: "Indsejlingen til Københavns Havn". Sign. Joh Neumann. Olie på lærred. 42,5 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/190Aarhus
Johan Neumann: Parti med talrige skibe i Københavns havn. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 45 x 68,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/191Aarhus
Ubekendt maler, 19/20. årh.: Udsigt over den romerske Campagne. Usign. Olie på lærred monteret på malepap. 11 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/213Aarhus
Et par lave stager af sølv. Københavns bymærke, 1937. Udfyldte. H. 8,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/214Aarhus
Fem kinesiske snusflasker af hhv. glas, porcelæn og stenart. 20.-21. årh. H. 7-10. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/215Aarhus
To skotske drikkebægre af horn med monteringer af sølv William Dunningham & Co, Edinburgh, 1898 og 1910. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/232Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/273Aarhus
Christian Eckardt: Kystparti med udsigt til sejlskibe en overskyet dag. Sign. C. Eckardt. Olie på lærred. 30 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/291Aarhus
Otto Olsen: Kanalparti fra København med Børsen, Thorvaldsens Museum og Holmens Kirke. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 40 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/292Aarhus
Harry Kluge: Interiør med solbeskinnede gardiner. Sign. Harry Kluge 1910. Olie på lærred. 60 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/294Aarhus
Meissen bonbonniere af porcelæn, dekoreret i farver og guld med poussé blomster. Ca. 1900. Diam. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/295Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/296Aarhus
Holger Lübbers: Sejlskibe på sundet. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 35 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/297Aarhus
Peter Raadsig: Landskab fra Valsølille. Sign. P. R. Valsølille 1860. Olie på lærred. 38 x 57.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/298Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Opsats og bæger af porcelæn. 1020 og 1016. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/299Aarhus
Vaseformet bordlampe af alabast med monteringer af bronze. 19. årh. H. inkl. skærm 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/300Aarhus
"Saksisk Blomst". Frugtkurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Den kongelige Porcelainsfabrik. Diam. 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/301Aarhus
Samling tekstilfragmenter fra Mellemøsten og Kina, inklusiv tre koptiske tekstilstykker. 7.–10. årh. og 18. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/303Aarhus
En samling juleskeer og -gafler af delvis forgyldt sterlingsølv, prydet med emalje. Udført hos A. Michelsen. (24)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: