2450/60Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med kvinder i have. Mrk Tongzhi. Ca. 1900. H. ekskl. montering 28,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/61Lyngby
Christian Mølsted: "Morgen efter stormen på København, 1659". Studie. Sign. Chr. Mølsted. Pastel, sortkridt og bly på papir. Lysmål 137 x 182.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/62Aarhus
Et par ovale Louis Phillipe spejle af forgyldt træ og gesso, dekoreret med bladværk og perlestaf. 19. årh. H. 43. B. 33. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/63Lyngby
Stort fad af fajance, dekoreret i farver. Sign. Rörstrand 10/7 (17)72. 49 x 39 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/64Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Jacob Bang og Johanne Bang. Olie på lærred. Oval. Hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/65Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/66Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med blomstervaser og frugt delvist i relief. 20. årh. H. 28,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/67Lyngby
Julius Paulsen: En henslængt kvinde. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 38,5 x 46,5.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2450/68Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/69Lyngby
"Rosenborg" kaffeservice af sølv, A. Michelsen 1889, sættebakken 1920. Vægt i alt 1173 g. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/70Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/71Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/72Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/73Lyngby
Janus la Cour: "Villa d'Este". Sign. J. la Cour Villa d'Este 30. 1908. Olie på lærred. 45 x 36,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/74Aarhus
Barok lommeurskasse af bemalet træ. Lommeur sign. H. A. Frandsen, Ribe. 18./19. årh. Samlet H. 20. B. 12.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/75Lyngby
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze med båndhanke. Xuande mærke, men 18.-19. årh. Vægt 1069 gr. L. 13 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/76Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti med udsigt til Sønderborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 29 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/77Lyngby
Kirkekrone af messing med profileret stamme, otte lysarme og talrige lysrefelkser, monteret til el. 19. årh. H. 86. Diam. 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/78Aarhus
Dansk barok form lågkrus af sølv. Utydelige stempler. Ca. 1900. Vægt 1175 g. H. 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/79Lyngby
Johannes Duntze: En travl dag i Bergens havn i Norge. Utydelig sign. J. D. 48. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/80Aarhus
Kommode af mahogni, front med to skuffer og klap. Empire form. Cirka 1900. H. 96. B. 94. D. 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/81Lyngby
Perlkelchen vinglas af hessisk type, antagelig Norge 18. årh.s midte. H. 14,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/82Aarhus
Carl Høyrup: Kystparti med flyvende strandskader. Sign. C. Høyrup. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/83Lyngby
Gainsborough armstol af mahogni. England, 19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/84Aarhus
Barok krus af nålepunslet sølv, dekoreret med kartouche med initialer og årstallet 1758. H. 10,8 cm. Diam. 9,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/85Lyngby
Laurits Tuxen: To strandpartier og en bondepige. To sign. L. T., én usign. Bly og vandfarve på papir. Varierende lysmål.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/86Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/87Lyngby
To kinesiske tripod røgelseskar af bronze med båndhanke. Mærket Xuande, men 18.-19. årh. Vægt 454 gr. og 1180 gr. Diam. 10 og 16 cm. (2)
Vurdering :
2450/88Aarhus
A. Andersen-Lundby: Sommerlandskab med udsigt til en mindre gård. Sign. Olie på lærred. 83 x 116.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/89Lyngby
Fransk nyrokoko taburet af mørkpoleret træ med spolehjul. 19. årh.s midte.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/90Aarhus
Wang Qi, efter: Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med Zhong Kui. 36 x 25.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/91Lyngby
Julius Paulsen: Læsende ung kvinde. Sign. J. P. 28. Olie på lærred. 73 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/92Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Louis XVI form. 20. årh. H. 14. B. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/93Lyngby
Et par runde lågfade af sølv, skævknækket rokokoform, Tyskland 835S. Vægt 2044 g. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/94Aarhus
Jens Adolf Jerichau: Parti fra Rathlousdal herregård. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 60.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/95Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/96Aarhus
Fransk fuglebur af messing med mekanisk og syngende fugl beklædt med fjer, optræk i bunden. 20. årh. H. 24.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/97Lyngby
Janus la Cour: "Castel Fusano. Fra Pinieskoven ved Ostia". Sign. J. l. C. 12. Februar 1866. Vandfarve på papir. Lysmål Ca. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/98Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/99Lyngby
Indisk relief af sandsten med Parvati stående i niche. På stand. H. 34 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/100Aarhus
E. Rasmussen Eilersen: Aftenparti ved et vandhul. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/101Lyngby
To Kimono kuffer af læder, lak og træ. Hangzhou, Kina. 20. årh.s begyndelse. H. 32. B. 74. D. 47. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/102Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: "Kvinde i rococodragt". Figur af porcelæn. 1212. Dahl- Jensen. H. 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/103Lyngby
Johannes Larsen: "Svaner der letter i Fiil Sø". 1927. Sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 40,5 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/104Aarhus
Georg III standur i kasse af grønmalet træ, rigt dekoreret med kinesiske motiver. Sign. Wm. Greak. 18. årh. H. 213,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/105Lyngby
Russisk kaffekop med underkop af delvist forgyldt sølv. Johan Manström, Skt. Petersborg 1862. H. i alt 9 cm. (2) (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/107Lyngby
Svensk vippebord med rund plade af Alrot, profileret stamme på trepasfodstykke af sortmalet træ. Ca. 1800. H. 115. Diam. 79.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/108Aarhus
Dansk kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål. H. 8-20 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/109Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 38 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/110Aarhus
Et par våbenskjolde af hvidmalet og udskåret træ med Malteserkors. Cirka 1900. H. 55 og 48. B. 55 og 68. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/111Lyngby
Samling schlesiske/böhmiske vinglas med længdefacetteret cuppa og forgyldt mundrand, 18/19. årh. Variende højder 15-16 cm. (24)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/112Aarhus
Carl Bloch: Landskaber. Sign. Carl Bloch i trykket. Tre raderinger. Lysmål 10,5x20 - 28x38. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/113Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/114Aarhus
"Blå Mega Riflet". Dele af middagsservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen (18)
Vurdering :
2450/115Lyngby
Herman Vedel: Interiør med rygvendt kvinde, der læser. Sign. monogram. Olie på lærred. 61 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/116Aarhus
Stort Kirman tæppe, Persien. Dekorativt medaljondesign med store slyngede grene på lys bund. 20. årh.midte. 402 x 296.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/117Lyngby
Nålehus af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, udformet som et herreben. Montering af forgyldt sølv. Den Kongelige Porcelainfabrik ca. 1780. H. 9,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/119Lyngby
Queen Ann bord af nøddetræ, front med tre skuffer, cabriole ben. England, 18. årh. H. 67. B. 69. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/120Aarhus
To runde fade og skål af porcelæn, dekoreret med brogede blomster. Meissen. 18. årh. Diam. 34 og 22. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/121Lyngby
Carl Baagøe: Marine med sejlskibet "Diomedes" i frisk vejr. Sign. C. Baagøe 1876. Olie på lærred. 17 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/122Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: