2450/1Lyngby
Laurits Tuxen: Strandparti fra Bretagne. Sign. L. T. Sept. 75. Olie på lærred. 23 x 42.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/2Aarhus
Nyklassicistisk spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 19. årh.s. midte. H. ca. 229. B. 108.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/3Lyngby
Illuminationsglas af ravfarvet glas, optisk drejet. Holmegaard. H. 9,5 cm. Diam. 7,8 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4Aarhus
Vilhelm Arnesen: Marine med skibe i aftenlys. Sign. Vilh. Arnesen 88. Olie på lærred. 120 x 190.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/5Lyngby
Lille dansk barok kiste af egetræ med beslag af jern. 18. årh. H. 68. B. 83. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/6Aarhus
Fad af sølv med ligeknækket fane. Københavns bymærke, 1936. Vægt ca. 1640 g. L. 55,5. B. 37,8.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/7Lyngby
Peder Mønsted: En pige læser på en trappesten ved en gård. Sign. Peder Mønsted Brorstrup 1930. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/8Aarhus
Fransk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med vase og bladværk. 18. årh. H. 124. B. 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9Lyngby
Illuminationsglas af koboltblå glas, optisk drejet. Holmegaard. H. 8,8 cm. Diam. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/10Aarhus
Theodor Philipsen: "Kalve og får ved et led". Sign. monogram 1868. Olie på lærred. 87 x 127.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/11Lyngby
Langbord af ergetræ, front med skuffe. Barok form, 20. årh. H. 76. L. 202. B. 87.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/12Aarhus
Arnold Krog: "Musselmalet Helblonde". Vase af porcelæn. 1124. Royal Copenhagen, 1898-1923. H. 20 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/13Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Portræt af en ung kvinde med et rødt tørklæde om håret. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 35,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/14Aarhus
Moud tæppe, klassisk havedesign i felter med planter og vilde dyr. Persien. 20. årh. 408 x 306
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/15Lyngby
To sønderjyske hovedvandsæg af sølv, vaseformede, prydede med flusser. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/16Aarhus
Peter Raadsig: Parti fra en sø med fiskende personer i en robåd. Sign. Peter Raadsig 1873. Olie på lærred. 43 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/17Lyngby
Stort dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med grisaille maleri med klassisk vase og figurer. 18. århs.s slutning. H. 173. B. 61.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/18Aarhus
Modelskib af delvist bemalet træ i form af linjeskib. På stand af mahogni. Ca. 1900. H. 90. L. 116.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/19Lyngby
Julius Exner: Naboens besøg hos den syge pige. Sign. J. Exner 1890. Olie på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/20Aarhus
Dansk Louis XVI konsol af bemalet og guldstafferet træ. Ca. 1780. H. 75,5. B. 69. D. 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/21Lyngby
"Christiansborg" bestik af sølv, bl.a. Svend Toxværd m.fl. Vægt ekskl. knive 2213 g. (69)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/22Aarhus
Carl V. Meyer: Parti med børn, der danser til lirekassemandens spil. Sign. Carl V. Meyer 1904. Olie på lærred. 42 x 64.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/23Lyngby
Svensk bogskab af gråmalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. med senere ændringer og tilføjelser. H. 235 cm. W. 115 cm. D. 46 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2450/24Aarhus
"Political chess". Skakspil med brikker af porcelæn i form af politiske personligheder. Limiteret udgave 10/150. 50 x 50 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/25Lyngby
Carl Holsøe: Landskab med aftensol ved store træer. Sign. Carl Holsøe. Olie på lærred. 52 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/26Aarhus
Holger H. Jerichau: Napolitanske fiskere trækker garn ved kysten. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred på masonit. 24 x 42.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/27Lyngby
Svend Toxværd: Et par høje stager af sterlingsølv; riflede stammer. Vægt 573 g. H. 23 cm. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/28Aarhus
Theodor Philipsen: "Skoven på Saltholm. Kvæg ved vandhullet". Sign. monogram 1913. Olie på lærred. 93 x 132.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2450/29Lyngby
Usædvanlig dansk Louis XVI kommode af mahogni. Ca. 1780. H. 84. B. 78. D. 48.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/30Aarhus
Fire modelskibe i form af to- og tremastede sejlskibe af delvist bemalet træ. 20. årh.s første halvdel. H. 32-49. L. 39-52. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/31Lyngby
Peder Mønsted: Jons Kapel på Bornholm med Hammerknuden i horisonten. Sign. P. M. 1881. Olie på lærred. 81 x 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/32Aarhus
Et par franske fritstående bergerer af bemalet træ, sombeslået med blåt møbelstof. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/33Lyngby
Stort "Lotus" bestik af sølv, Horsens sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 2654 g. (115)
Vurdering :
2450/34Aarhus
Svend Hammershøi: Parti fra haven ved Prinsens Palæ. Usigneret. Olie på lærred. 57,5 x 45.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/35Lyngby
Fransk Louis Philippe kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende orientalsk kvinde, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 51. B. 42. D. 12.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/36Aarhus
Tysk vinkande af slebet krystal med indvendigt forgyldt sølvmontering. H. 25,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/37Lyngby
Holger Drachmann: Sejlskibe ud for Göteborgs kyst. Sign. H. D Göteborgs Kyst 14. Olie på papir monteret på lærred. Ca. 28 x 36.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/38Aarhus
Rococo chatol af eg, top prydet med adelsvåben og årstal 1771 i rococo kartouche. H. 228. B. 106. D. 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/39Lyngby
Russisk skål af sølv med cloisonné emalje. Nikolaj Nemirov-Kolodkin, Moskva 1893. Vægt 108 g. H. 4,2 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/40Aarhus
Anton Melbye: Marine med et sejlskib i høj sø. Usigneret. Olie på træ. 23 x 43.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/41Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/42Aarhus
"Løgmønster". Et sæt på 11 smørskåle af porcelæn med låg, dekoreret i underglasur blå. Meissen. Diam. 9. (11)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/43Lyngby
Johan Jacob Bruun: Danske og svenske krigsskibe saluterer i Øresund ud for Helsingør og Kronborg. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 13,5 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/44Aarhus
Ovalt Senempire spejl i forgyldt ramme af træ, udskåret med ornamentik. 19. årh. H. 132. B. 103.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/45Lyngby
Fransk 'Napoleon' mokkaservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Sèvres stil, 19. årh.s anden halvdel. (21)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/46Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Lauritz Walther og Karen Walther. Usigneret. Olie på lærred. Hver 75 x 63,5. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/47Lyngby
Flisebord med 24 hollandske fliser, 18. årh.s slutning. Bord af bemalet træ, Louis XVI form, 20. årh. H. 76. B. 84. D. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/48Aarhus
Johan Markussen: Grønlandsk landskab ved en sommerfangstsø. 1991. Sign. Olie på masonit. 40 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/49Lyngby
Carl Fischer: Portræt af en kvinde i dragt med stor grøn krave. Sign. Carl Fischer. Olie på træ. 56 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/50Aarhus
Barok langbord af fyrre- og egetræ, sarg og gavl med skuffe, balusterformede ben. 18. årh. H. 77. L. 124. B. 85.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/51Lyngby
To stager af fajance i form af flettede julehjerter, dekoreret i blåt og gul. Aluminia. H. 7,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/52Aarhus
Carl Locher: Marine med skibe på havet. Sign. C. Locher. Olie på malepap. 20 x 31.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/53Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/54Aarhus
Fire lommelærker af grønt, klart og blåt glas, én optisk øjet. 19.-20. årh. H. 13-18. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/55Lyngby
Olga Alexandrovna: Parti fra udkanten af en skov med en rindende å. Sign. Olga. Olie på malepap. 45,5 x 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/56Aarhus
Kommode af guldstafferet nøddetræ, plade af rødbroget marmor. Rococoform. Ca. 1900. H. 86. B. 117. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/57Lyngby
Et par kinesiske famille rose fade. Qianlong 1736-1795. 37 x 29 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/58Aarhus
Ubekendt maler, 18 årh.: Klassisk scene med Leda og svanen. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 75 x 155.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/59Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/60Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med kvinder i have. Mrk Tongzhi. Ca. 1900. H. ekskl. montering 28,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/61Lyngby
Christian Mølsted: "Morgen efter stormen på København, 1659". Studie. Sign. Chr. Mølsted. Pastel, sortkridt og bly på papir. Lysmål 137 x 182.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud: