2450/121Lyngby
Carl Baagøe: Marine med sejlskibet "Diomedes" i frisk vejr. Sign. C. Baagøe 1876. Olie på lærred. 17 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/122Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/123Lyngby
Tre engelske Bilston flakoner af emalje, montering af forgyldt metal. Ca. 1770, H. 7,5-9 cm. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/124Aarhus
Sophus Claussen: Portræt af en pige. Sign. S. C 29. Olie på lærred. 74 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/125Lyngby
Dansk kunstnermøbel, 19. årh.: Taburet af mahogni. H. 50. B. 44. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/126Aarhus
To stager af fajance i form af flettede julehjerter, dekoreret i blåt og rødt. Aluminia. H. 7,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/127Lyngby
Marie Henriques: Stævnen af et sejlskib og i baggrunden en havnemunding. Sign. M. Henriques 18. Vandfarve, bly og gouache. 55 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/128Aarhus
Empire kaminur i kasse af træ, urhus båret af søjler af alabast. 19. årh. H. 56. B. 35.
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
2450/129Lyngby
Kinesisk Shiwan figur i form af Guanyin. 18. årh. H. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/130Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med danske sejlskibe i høj sø. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 80 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/131Lyngby
Lille dansk renæssancekiste af egetræ, rigt udskåret front med ejernavn, 'Sielke Ohlens'. Bæregreb af jern. 17. årh. H. 39. L. 65. D. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/132Aarhus
Tysk vinglas med grålig sats, cuppa slebet med frimurersymbol og ornamentik. 18. årh. H. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/133Lyngby
Axel Bredsdorff: En ung mandling nøgenmodel. Sign. A. Bredsdorff. Olie på lærred. 88 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/135Lyngby
Tre Staffordshire emalje tedåser, ca. 1770, H. 8,5 cm B. 9 cm D. 5 cm. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/136Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Vinterparti med en såret person, der modtager hjælp. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/137Lyngby
Lille svensk konsolskab af bemalet træ med plade af Ölandsten. Gustaviansk form, 20. årh. og senere tilvirket. H. 77. B. 60. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/138Aarhus
Tysk spidsglas, slebet med person i kartouche samt tekst. 18. årh. H. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/139Lyngby
Frederik Vermehren: En gammel kone spinder garn med en kat for sine fødder. Sign. F. V. 1866. Olie på lærred. 28,5 x 23,5. Portalramme.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/141Lyngby
"Saksisk blomst" service af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (32)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/142Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: En norsk bjælkehytte ved en elv. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/143Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2450/144Aarhus
“Flora Danica”. Suppetallerken af porcelæn. 3545. Royal Copenhagen. Diam. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/145Lyngby
Helge Helme: Portræt af siddende kvinde med hat. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 20,5 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/147Lyngby
En stor dobbeltløbet flint-terzerol af Joseph & William Richards ca. 1800. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/148Aarhus
Rundt fad samt tre større og mindre skål af porcelæn. Meissen. 18.-19. årh. Diam. 21-27. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/149Aarhus
To franske brudepokaler af klart glas med ætset bladranke. C. 1900. H. 20,5 og 23,2. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/150Aarhus
"Juliane, Hasle". Modelskib af delvist bemalet træ i form af tremastet skib. 20. årh.s begyndelse. H. 50. L. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/151Lyngby
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Livgardens vagtparade på Amalienborg Slotsplads. Sign. monogram. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/152Lyngby
Flora Heilmann: Opstilling med en buket farverige blomster i en glas vase. Sign. F. H. Olie på lærred. 31 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/153Lyngby
Carl Bloch: Tre raderinger. Tryksign. Carl Bloch 1882, 1885 + 1887. Raderinger. Varierende lysmål. (3).
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/154Lyngby
To fastblæste hankekrus. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/155Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En mand med sit æsel. Sign. O. P.? 6/10 94. Blyant og vandfarve på papir. Bladstørrelse 24 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/156Aarhus
Johan Neumann: "Indsejlingen til Københavns Havn". Sign. Joh Neumann. Olie på lærred. 42,5 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/157Lyngby
Engelsk maler, 19. årh.: "Among the Willlows". Sign. Alfred Banner 1910. Olie på lærred. 23 x 31.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/158Lyngby
Kandisskrin af mælkehvidt glas med montering af messing. 19. årh. sidste halvdel. H. 9 cm. L. 11,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/159Lyngby
Samling på syv punchebægre af glas. Diverse danske glasværker. 19. årh. H. 8,6-9,5 cm. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/160Lyngby
Kandisskrin af ravfarvet glas med gulddekoration og montering af forgyld messing. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/161Lyngby
Otte glasbakker af sølv, vægt 432 g. Diam. 8,5 cm. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/162Lyngby
Tre danske tallerkner af sølv, heraf to med graverede bomærker. Forskellige mestre. Vægt 1664 g. Diam. 28 cm. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/163Lyngby
Seks danske rokoko skeer af sølv, 18. årh. Vægt 340 g. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/164Lyngby
Samling på 11 gamle anhæftede, optisk stribede hyacintglas. Danmark. 19. årh.s anden halvdel. H. ca. 22 cm. (11)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/165Lyngby
Julius Friedlænder: Et ægtepar på stranden skuer ud over havet. Studie. Usigneret. Betegnet på bagsiden Julius Friedlænder. Olie på lærred. 52 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/166Lyngby
Firsidet flaske af glas med Frederik V's monogram. 18. årh. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/167Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv, forskellige mestre. Vægt ekskl. knive 815 g. (32)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/168Lyngby
Seks figurflasker af klart og grønt glas. 20. årh.s begyndelse. H. 19,5-34 cm. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/169Lyngby
Christian Blache: En fiskerbåd trukket op på kajen. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 19 x 25,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/170Lyngby
Janus la Cour: Parti fra Ordrup Krat ved efterårstide. Sign. J. la Cour Ordrup Krat 30. Septbr. 79. Olie på papir monteret på træ. 25 x 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/171Lyngby
To kinesiske blanc-de-chine offerkopper. Sen Qing/Republik. H. 7 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/172Lyngby
Hermann Carl Siegumfeldt: Ved kysten en sommerdag. Sign. H. A. Siegumfeldt. Olie på papir monteret på malepap. 20 x 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/173Lyngby
Samling glas med ætset dekoration. Kastrup glasværk. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/174Lyngby
Kinesisk blanc-de-chine figur forestillende digteren Li Bai. Qing 19. årh. H. 15 cm. Stand af træ medfølger.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/175Lyngby
Dækketallerken af sølv. Cohr. Vægt 456 g. Diam. 27 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/176Lyngby
Fire kinesiske eksporttallerkner, dekorerede i blåt. Kangxi. Diam. 22,5 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/177Lyngby
Fire glatte tulipanglas. 19. årh.s anden halvdel. Conradsminde og Holmegaard. H. 10-10,4 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/178Lyngby
Mokkasæt af sterlingsølv, E. Dragsted. Vægt 636 g. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/179Lyngby
Oval bonbonniere af sølv, indvendig forgyldt, skævknækket rokokoform. A. Michelsen, København 1918. Vægt 309 g. L. 12 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/180Lyngby
Janus la Cour: "Genfersøen ved Chillon". Sign. J. la Cour Chillon 13. Septbr. 1876. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/181Lyngby
"Musselmalet Helblonde" 12 par tekopper af porcelæn. 525. Royal Copenhagen. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/182Lyngby
To vinglas samt porterglas med graveringer. Aalborg glasværk. H. 12-17,5 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/183Lyngby
Godfred Christensen: Udsigt over en kyst. Sign. G. C. 1891. Olie på lærred. 23 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/184Lyngby
10 årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 460 g. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/185Lyngby
Engelsk toiletgarniture i kuffert af krokodille samt matchende kuffert. H. 19 cm. B. 48 cm. D. 34 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: