2450/45Lyngby
Fransk 'Napoleon' mokkaservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Sèvres stil, 19. årh.s anden halvdel. (21)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/51Lyngby
To stager af fajance i form af flettede julehjerter, dekoreret i blåt og gul. Aluminia. H. 7,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/117Lyngby
Nålehus af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, udformet som et herreben. Montering af forgyldt sølv. Den Kongelige Porcelainfabrik ca. 1780. H. 9,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/141Lyngby
"Saksisk blomst" service af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (32)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/181Lyngby
"Musselmalet Helblonde" 12 par tekopper af porcelæn. 525. Royal Copenhagen. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/196Lyngby
To små 'Napoleon' bonbonnieres af porcelæn, dekorerede i farver og guld, samt en lille oval skål. Sèvres stil, 19. årh.s anden halvdel. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/219Lyngby
"Frugtstellet" gennembrudt frugtkurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 20/3532. Royal Copenhagen.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/220Lyngby
Fem tedåser af porcelæn, dekorerede farver og mangan med blomster. Frankrig, Tyskland. 18.-19. årh. H. 12-13,5 cm. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/244Lyngby
Meissen nålehus af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Ca. 1750. H. 11,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/245Lyngby
Chelsea nålehus af porcelæn, prydet med kvindehoved, montering af forgyldt metal, ca. 1760. L. 13 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/247Lyngby
Rokoko tabatiere af porcelæn, oval form, dekoreret i farver, montering af forgyldt metal, 18. årh. 7 x 5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/271Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/286Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/289Lyngby
5 middags- og 8 frokostknive med greb med blomster i purpur. Ant. Royal Copenhagen. 19. årh. (13)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/290Lyngby
"Afrika", figurgruppe af porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: