2450/15Lyngby
To sønderjyske hovedvandsæg af sølv, vaseformede, prydede med flusser. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/21Lyngby
"Christiansborg" bestik af sølv, bl.a. Svend Toxværd m.fl. Vægt ekskl. knive 2213 g. (69)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/27Lyngby
Svend Toxværd: Et par høje stager af sterlingsølv; riflede stammer. Vægt 573 g. H. 23 cm. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/33Lyngby
Stort "Lotus" bestik af sølv, Horsens sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 2654 g. (115)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/39Lyngby
Russisk skål af sølv med cloisonné emalje. Nikolaj Nemirov-Kolodkin, Moskva 1893. Vægt 108 g. H. 4,2 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/69Lyngby
"Rosenborg" kaffeservice af sølv, A. Michelsen 1889, sættebakken 1920. Vægt i alt 1173 g. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/93Lyngby
Et par runde lågfade af sølv, skævknækket rokokoform, Tyskland 835S. Vægt 2044 g. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2450/105Lyngby
Russisk kaffekop med underkop af delvist forgyldt sølv. Johan Manström, Skt. Petersborg 1862. H. i alt 9 cm. (2) (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/161Lyngby
Otte glasbakker af sølv, vægt 432 g. Diam. 8,5 cm. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/162Lyngby
Tre danske tallerkner af sølv, heraf to med graverede bomærker. Forskellige mestre. Vægt 1664 g. Diam. 28 cm. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/163Lyngby
Seks danske rokoko skeer af sølv, 18. årh. Vægt 340 g. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/167Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv, forskellige mestre. Vægt ekskl. knive 815 g. (32)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/175Lyngby
Dækketallerken af sølv. Cohr. Vægt 456 g. Diam. 27 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/178Lyngby
Mokkasæt af sterlingsølv, E. Dragsted. Vægt 636 g. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/179Lyngby
Oval bonbonniere af sølv, indvendig forgyldt, skævknækket rokokoform. A. Michelsen, København 1918. Vægt 309 g. L. 12 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/184Lyngby
10 årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 460 g. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/186Lyngby
Regencyform kaffeservice af sølv. A. Dragsted, København 1901. Vægt 1119 g. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/188Lyngby
Louis XVI hovedvandsæg af forgyldt sølv. Mester Hans Christian Winther, København 1786–1830. H. 8,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/189Lyngby
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv. Mester Paul Hansen, 1785–1830. Tønder bymærke. H. 9,5 cm.
Vurdering :
2450/195Lyngby
Et par russiske serveringsskeer af forgyldt sølv med emalje. Antagelig Nikolaj Zverev, Moskva 1908-1917. L. 17,5 cm.
Vurdering :
2450/198Lyngby
Seks russiske teskeer af forgyldt sølv med cloisonné emalje. Nicholas Pavlov, Moskva 1908-1917. L. 15 cm. (7)
Vurdering :
2450/199Lyngby
En samling af tolv dele russisk bestik af sølv, bl.a. Pavlov og Zorin. Før 1917. (13)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/202Lyngby
Flettet julehjerte af sterling sølv. Preben Salomonsen for Tiffany & co. Vægt 49 g. H. 12 cm. B. 8 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/205Lyngby
Dansk, antagelig sønderjysk, hovedvandsæg af sølv, vaseformet, prydet med farvede flusser. 19. årh.s første halvdel. H. 12,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/208Lyngby
Rokoko hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, mester Troels Larsen Lund, København 1741. H. 7,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/209Lyngby
Rokoko hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, mester antagelig Jørgen Nielsen Lind, borgerskab i København 1740. H. 7 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/210Lyngby
"Dobbeltriflet" bestikdele af sølv, forskellige mestre, 19-20. årh. Vægt ekskl. knive 1027 g. (29)
Vurdering :
2450/224Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv. Cohr, Horsens Sølvvarefabrik m. fl. Vægt 1697 g. (43)
Vurdering :
2450/234Lyngby
Hans Peter Jacobsen: Vandkande af sølv, hank af bakelit. Cohr 830S. Københavns bymærke 1960. Vægt 388 g. H. 28,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/235Lyngby
Sæt på 12 glasbakker af sterlingsølv, graverede med eventyrfigurer. A. Michelsen. Vægt 432 g. Diam. 7,5 cm. (12)
Vurdering :
2450/237Lyngby
Oval bakke/fad af sterlingsølv, Hugo Grün. Vægt 477 g. 33 x 17,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/238Lyngby
Kammerstage og to kandisskåle af sølv. 19. årh. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2450/242Lyngby
Fem smørnæb og kasseroller af sterlingsølv og sølv, C.C. Hermann m.fl. Vægt 795 g. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/257Lyngby
Et par regencyform kandelabre af pletsølv, hver til tre lys, ca. 1900. H. 48 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/283Lyngby
Et par antagelig polske kammerstager af sølv. 20. årh.s første halvdel. Vægt 465 g. H. 7,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: