2450/57Lyngby
Et par kinesiske famille rose fade. Qianlong 1736-1795. 37 x 29 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/75Lyngby
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze med båndhanke. Xuande mærke, men 18.-19. årh. Vægt 1069 gr. L. 13 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/87Lyngby
To kinesiske tripod røgelseskar af bronze med båndhanke. Mærket Xuande, men 18.-19. årh. Vægt 454 gr. og 1180 gr. Diam. 10 og 16 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/99Lyngby
Indisk relief af sandsten med Parvati stående i niche. På stand. H. 34 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/129Lyngby
Kinesisk Shiwan figur i form af Guanyin. 18. årh. H. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/171Lyngby
To kinesiske blanc-de-chine offerkopper. Sen Qing/Republik. H. 7 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/174Lyngby
Kinesisk blanc-de-chine figur forestillende digteren Li Bai. Qing 19. årh. H. 15 cm. Stand af træ medfølger.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/176Lyngby
Fire kinesiske eksporttallerkner, dekorerede i blåt. Kangxi. Diam. 22,5 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/201Lyngby
Kinesisk rangmærke, silke. Qing 19. årh. 29 x 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/211Lyngby
Kinesisk penselbæger af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, Qing 19. årh. H. 15 cm Diam. 12 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/216Lyngby
Thailandsk stående buddha forgyldt bronze stående på trone med begge hænder i abhaya mudra. Ca. 1900. H. 65/85 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/218Lyngby
Sæt på seks famille rose tallerkner, Qianlong 1736-1795. Diam. 23 cm. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/241Lyngby
Kinesisk ingefærkrukke af porcelæn, dekoreret i blåt. 18/19. årh. Gennembrudt låg af træ medfølger.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/249Lyngby
Kinesisk figur i form af større og mindre antagelig bjørn med unge. Tang periode 9.-10. årh. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/251Lyngby
Kinesisk Hu krukke, globulær form. Han dynasty 202 f. Kr. 220 e. Kr. H. 33 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/254Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sen Qing 19. årh.s slutning. H. 23,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/276Lyngby
Kinesisk sancai glaseret figur af en rytter. Tang stil men 20. årh. H. 39 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/279Lyngby
Kinesisk Canton emalje dåse. Qing 18. årh. H. 6,5 cm L/B. 9 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/280Lyngby
Kinesisk æske af hardwood, låg isat jadeplakette, sen Qing ca. 1900.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/281Lyngby
Thai figur af forgyldt bronze i form af en stående munk. 19. årh. H. ekskl. stand 31,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/282Lyngby
Et par ostindiske frugtkurve med underfade. 18. årh. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/302Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med 'peach-bloom' glasur. 20. årh. H. 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: