2450/60Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med kvinder i have. Mrk Tongzhi. Ca. 1900. H. ekskl. montering 28,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/66Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med blomstervaser og frugt delvist i relief. 20. årh. H. 28,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/72Aarhus
Kinesisk scroll med bambus. Sign. Tusch på papir. Samt tryk. 19.-20. årh. Bladstørrelse 64 x 34 og 52 x 38. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/90Aarhus
Wang Qi, efter: Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med Zhong Kui. 36 x 25.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/214Aarhus
Fem kinesiske snusflasker af hhv. glas, porcelæn og stenart. 20.-21. årh. H. 7-10. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/301Aarhus
Samling tekstilfragmenter fra Mellemøsten og Kina, inklusiv tre koptiske tekstilstykker. 7.–10. årh. og 18. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: